Czy można uprawiać kawę w doniczce?

Czy można uprawiać kawę w doniczce?

Wśród nas z pewnością nie brakuje miłośników kawy. Ten aromatyczny i smaczny napój dodaje nam sił i energii o poranku. Niemniej jednak kawowiec to również świetna roślina, która może stać się prawdziwie magiczną ozdobą naszego domu. Wobec tego uprawa kawy w doniczce- czy jest możliwa? Jeśli tak jak zadbać o kawowca?

Kawa i kawowce- najbardziej ulubiona roślina na świecie

Kawa od zawsze kojarzyła się nam wszystkim z aromatycznym napojem. Co więcej nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez jej ciepłego kubka. Oczywiście kawa jest również bogata w kofeinę i ma nieocenione walory smakowe, a co za tym idzie skutecznie nas ona pobudza i dodaje nam dodatkowej motywacji. Warto wiedzieć, że każdy z nas kojarzy kawę w postaci ziaren lub drobno zmielonego proszku. To właśnie ten produkt zalewamy wodą i możemy cieszyć się wyśmienitą kawą.

Jednak czy wiedzieliśmy, że te ziarna kawy nie biorą się znikąd? Okazuje się, ze magiczna i aromatyczna roślina jaką jest kawowiec idealnie będzie prezentowała się w doniczce w naszm salonie. Jak donosi serwis gardeneo.pl kawowce są roślinami doniczkowymi, które coraz chętniej zapraszane są do wnętrz naszych salonów i nie tylko. Wobec tego, jeśli w dalszym ciągu zastanawiamy się, czy możliwa jest uprawa kawy w doniczce, to odpowiedź na to jest jak najbardziej twierdząca.

Uprawa kawy- stanowisko i podlewanie

Uprawa kawy w doniczce może nie być najłatwiejszym zadaniem, z którym przyszło się nam zmierzyć. Wynika to z faktu, że kawowce są roślinami dość wymagającymi, które nie znoszą kompromisów. Jak można dowiedzieć się z serwisu gardeneo.pl rośliny światłolubne, a kawowce są właśnie jednymi z nich muszą mieć idealnie zaaranżowane stanowiska. Wobec tego jak musi być przygotowane stanowisko dla kawy uprawianej w doniczce? Otóż na samym początku trzeba wiedzieć, że kawowce muszą mieć stanowiska widne, jednak nie można wystawiać ich bezpośrednio na działanie słońca. Mimo że są to rośliny światłolubne, zbyt duża ilość promieni słonecznych może na nie negatywnie wpłynąć.

Co więcej każdy, kto zdecyduje się na uprawę kawy, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że należy pilnować temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślinka. Najlepiej by była ona utrzymywana na stałym poziomie od 20 do maksymalnie 22 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, ze najlepszą cechą kawowca, która bez wątpienia ucieszy wielu hodowców na całym świecie jest fakt, że roślinka nie wymaga okresu spoczynku. Co za tym idzie nie są konieczne jej specjalne przygotowania na okres zimowy i nie jest konieczne jej odpowiednie okrywanie. W czasie zimy warto jednak zwrócić uwagę na to, że hodowcy powinni znacznie ograniczyć ewentualne nawożenie podłoża u kawowców, a jednocześnie powinni oni zadbać o to, by wilgotność powietrza wokół rośliny utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Kawowce muszą mieć bowiem w zimie zapewnione dość wilgotne warunki. Niemniej jednak osiągnięcie optymalnej wilgotności nie będzie problemem. Wystarczy bowiem ustawić obok roślinki specjalny nawilżacz powietrza lub nawet ułożyć na podstawce kulki z keramzytu, które będą regularnie nawadniane. Finalnie można także pokusić się o ustawienie rośliny kawowca w pobliżu otwartego akwarium, o ile takie posiadamy.

Warto teraz chwile poświęcić temu w jaki sposób można podlewać kawę. Okazuje się, że w tym wypadku roślinka ta ma już nieco większe wymagania. Wspomniane bowiem zostało, że kawowce nie zbyt tolerują przesuszone podłoża. O wiele lepiej będą sobie radzić na podłożach wilgotnych. Niemniej jednak hodowcy powinni pamiętać, że pomimo tego iż roślinka ceni sobie stale wilgotne podłoża, to jednak nie będzie ona tolerowała nadmiernego przelewania. Podlewanie więc nie powinno być zbyt częste, a najlepiej jeśli hodowca będzie bacznie obserwował ziemię w doniczce z kawowcem i zwilżał je w momencie, kiedy ziemia nieco przeschnie. Dobrym pomysłem jest również wykonanie drenażu w doniczce i obserwowanie podstawki z wodą, by nie zbierało się na niej zbyt wiele wody.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
napar z szałwii i rumianku

Kiedy warto sięgnąć po napar z szałwii i rumianku? Poznaj właściwości prozdrowotne tych ziół i sprawdź jak je parzyć!

Następny artykuł
herbata świąteczna

Herbata świąteczna – rozgrzewający napój, który idealnie wpasuje się w bożenarodzeniowy klimat

Zobacz też