Kiedy warto sięgnąć po napar z szałwii i rumianku? Poznaj właściwości prozdrowotne tych ziół i sprawdź jak je parzyć!

Zarówno rumianek, jak i szałwia to rośliny wykazujące wiele właściwości leczniczych. Połączenie ich tworzy kombinację, która pomoże zadbać ci nie tylko o swoje zdrowie, ale i urodę. Dowiedz się więcej o naparze z szałwii i rumianku.
napar z szałwii i rumianku

Wysuszone kwiaty rumianku były stosowane przez nasze babcie do leczenia ran i oparzeń, a szałwia pomagała im uporać z bólami miesiączkowymi. Jednak to nie jedyne właściwości lecznicze tych roślin. W artykule przedstawimy je wszystkie i podpowiemy, kiedy warto pić przygotowaną z nich herbatkę. Nauczymy cię również przygotowywać własny napar z szałwii i rumianku oraz opowiemy o przeciwwskazaniach do jego stosowania.

Szałwia lekarska – roślina uwielbiana przez kobiety

Dzięki wyjątkowo dużej zawartości fitoestrogenów, grabników oraz olejków eterycznych o działaniu rozkurczowym szałwia skutecznie uśmierza dolegliwości bólowe występujące podczas miesiączki i redukuje obfitość krwawienia. To zioło doceniane również przez kobiety po okresie przekwitania, ponieważ redukuje uderzenia gorąca oraz zmniejsza częstotliwość występowania nocnych potów. Ponadto pomaga uporać się z wahaniami nastrojów i bezsennością.

Chociaż to najbardziej znane to nie jedyne właściwości szałwii lekarskiej. Duża zawartość garbników, związków żywicowych i goryczy sprawia, że listki rośliny zwalczają problemy trawienne takie jak niestrawność i wzdęcia. Jej regularne spożywanie pomaga zwiększyć apetyt i uregulować poziom cukru we krwi. Napar z szałwii i rumianku jest wykorzystywany nie tylko do picia, ale i do przeprowadzania inhalacji i płukania jamy ustnej. Znajdujące się w nim składniki aktywne wykazują działanie antyseptyczne i grzybobójcze, w związku z czym stanowią silną broń w walce z infekcjami dróg oddechowych.

Szałwia lekarska, znana również jako Salvia officinalis, to popularna roślina zielarska o licznych właściwościach leczniczych, szczególnie doceniana za działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do hodowli w ogrodzie czy na balkonie, preferując stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne, lekko wapienne gleby. Dodatkowo, szałwia to roślina wieloletnia, co oznacza, że posadzona raz, będzie cieszyć nas swoją obecnością przez wiele lat, zarówno ze względu na piękne liście i kwiaty, jak i niezwykłe właściwości zdrowotne.

Podkreśla Kasia Głowacka z portalu Gardeneo.pl

Rumianek – zioło, z którego przygotujesz napar do picia i nie tylko

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym napar z rumianku stosowany zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz świetnie sprawdza się w leczeniu problemów skórnych takich jak trądzik, grzybicze zmiany skórne, oparzenia czy owrzodzenia. Oprócz tego pobudza przemianę materii, wskutek czego przyspiesza zabliźnianie się ran. Panie dbające o urodę często stosują go również do pielęgnacji swoich włosów. Doskonale radzi sobie z łupieżem, nadmiernym wypadaniem włosów, a w dodatku delikatnie je rozjaśnia i nadaje blasku.

Flawonoidy i związku kumaryny zawarte w roślinie rozluźniają mięśnie gładkie żołądka i jelit, co przynosi ulgę w przypadku wzdęć, kolek czy bóli brzucha. Te właściwości sprawiają też, że rumianek skutecznie uspokaja i pomaga zwalczyć bezsenność. 

Jak przygotować własny napar z szałwii i rumianku?

Przygotowanie własnego naparu z szałwii i rumianku jest niezwykle proste. Wystarczy, że do kubka wsypiesz po łyżeczce suszu z obu ziół i zalejesz wrzątkiem. Taką herbatkę należy parzyć pod przykryciem przez przynajmniej 10 minut, by wszystkie związki aktywne roślin mogły przedostać się do wody. Gotowy napój możesz wzbogacić o różne dodatki smakowe. Cytryna i miód doskonale sprawdzą się w tej roli, ponieważ mogą pochwalić się bogactwem składników odżywczych i walorów smakowych.

Przeciwwskazania do stosowania szałwii i rumianku

Ze względu na brak wystarczającej ilości badań naukowych potwierdzających bezpieczeństwo tych ziół dla płodu, z picia naparu powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Chociaż herbata na ogół nie wywołuje uczuleń, osoby ze skłonnością do występowania alergii powinny zachować ostrożność podczas wprowadzania jej do swojej diety. 

Napar z szałwii i rumianku – dla urody i zdrowia

Napar przyrządzony z tych ziół stworzy doskonały kosmetyk dla skóry podrażnionej. Stosowany od wewnątrz pomoże osobom cierpiącym z powodu problemów trawiennych i zredukuje negatywne skutki odczuwania stresu. Poza tym może stanowić bazę do stworzenia wielu smacznych napojów.

Artykuł sponsorowany


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy kawa jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowa? Wpływ picia kawy na zdrowie

Następny artykuł
Czy można uprawiać kawę w doniczce?

Czy można uprawiać kawę w doniczce?

Zobacz też