Czy kawa ma pozytywny wpływ podczas długich podróży samochodem?

Kawa a długa jazda samochodem

Takie pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Pobudzająca dawka kofeiny ma sporo zalet, ale w pewnych okolicznościach może wręcz przeszkadzać. Zobacz, kiedy warto wypić kawę przed długą jazdą, a kiedy lepiej ją sobie odpuścić!

Doładowanie energetyczne pojawia się szybko, ale też nie działa szczególnie długo. Po krótkim, trwającym parędziesiąt minut orzeźwieniu, zmęczenie i rozkojarzenie powróci ze zdwojoną siłą. Kawa nigdy nie zastąpi porządnego wypoczynku – niestety wielu kierowców „nie ma czasu”, żeby się porządnie wyspać przed wyjazdem w długą trasę. Ciemny, gorący napar może pomóc, np. posłużyć jako chwilowy ratunek na ostatnim odcinku. Napój ma też swoje skutki uboczne, żeby wspomnieć tylko o przyspieszeniu konieczności załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Każdy kierowca zareaguje na kawę w inny sposób

Indywidualne cechy organizmu sprawiają, że trudno w tym temacie mówić o żelaznych zasadach. Ktoś, kto na co dzień nie pije kawy, po jednym kubeczku na stacji benzynowej będzie świeżutki przez 1–2 godziny. Osoby, które przyzwyczaiły się do kofeiny (również w energetykach) lub mają inną przemianę materii, odzyskają siły na 15–20 minut. Duże znaczenie dla końcowego rezultatu po określonej dawce napoju mają również:

  • pora dnia/nocy;
  • warunki pogodowe (m.in. ciśnienie atmosferyczne);
  • rodzaju i składu kawy – gatunku, sposobu parzenia, dodatków;
  • czas, który minął od ostatniego posiłku.

Co ciekawe również niektórzy ubezpieczyciele w swoich formularz dopytują o nawyki związane z piciem kawy przez kierowcę. Ilość i częstotliwość spożywania napoju ma świadczyć o tym, w jakim stanie najczęściej siada za kierownicę. Bez problemu znajdziesz kalkulator ubezpieczenia OC pozbawiony równie szczegółowych pytań. Jednak trend, by zebrać o kliencie jak najwięcej informacji i dokonać profilowania, zadomowił się na dobre również w tej branży.

Pozytywne efekty picia kawy przed wyjazdem i w trakcie podróży autem

Zwolennicy smacznej kawusi wśród kierowców podkreślają, że ma ona nie tylko działanie pobudzające. Dobry smak poprawia samopoczucie, które również wymiernie wpływa na stan i funkcjonowanie organizmu. Sporo zmotoryzowanych podkreśla poprawę koncentracji. Część ankietowanych (i naukowców zajmujących się badaniami) mówi o pozytywnym wpływie naturalnej kofeiny na procesy pamięciowe. W dziale „Porady” na stronie Beesafe.pl znajdziesz więcej takich interesujących ciekawostek oraz przydatnych informacji dla kierowców.

Argumentem „za” kawą ma być także stabilizacja napięcia mięśniowego. Podczas długich podróży samochodem kierowcy spędzają w fotelach wiele godzin, co potem boleśnie odczuwają w dolnym odcinku pleców. Podobno kofeina pomaga utrzymać mięśnie wokół kręgosłupa w optymalnym stanie. Do tego przy odpowiednim napięciu mięśniowym ręce mają szybciej reagować na sygnały z mózgu.

Negatywne skutki spożywania kofeiny podczas jazdy samochodem

Choć poczucie senności po kawie znika błyskawicznie, to pobudzenie kończy się stosunkowo szybko – nie wystarczy na pokonanie kilkuset kilometrów w bezpieczny sposób. Ci, którzy na co dzień doładowują się kofeiną, mogą nawet gwałtownie zasnąć za kierownicą. Kolejne potencjalne zagrożenia związane są z wysoką temperaturą napoju i piciem go wewnątrz auta. Przypadkowe rozlanie gorącej kawy (przy gwałtownym hamowaniu nawet specjalne uchwyty w samochodzie i kartonowe/plastikowe zamknięcia wypełnionych kubków mogą nie pomóc) od razu odwraca uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. W chłodniejsze dni łatwo doprowadzić do zaparowania szyb, co drastycznie pogarsza widoczność.

Pić kawę w samochodzie czy z niej zrezygnować? O tym musi zdecydować sam kierowca – na własną odpowiedzialność. Czasami można nie mieć ani jednego dobrego wyboru. Postój na drzemkę oznacza spóźnienie, a kilka łyków kawy pomoże tylko na chwilę. A potem trzeba będzie sobie jeszcze poradzić z narastającą potrzebą pójścia do toalety, co również oznacza zatrzymanie. Teraz, kiedy znasz argumenty, łatwiej ci będzie ocenić każdą taką sytuację.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na stres

Czy herbata na stres jest skuteczna?

Następny artykuł
Gdzie szukać najlepszego dietetyka

Gdzie szukać najlepszego dietetyka?

Zobacz też