Napar z liści laurowych – jak go przygotować? Wpiera wątrobę, obniża cukier i ma wiele innych właściwości

Choć liście laurowe kojarzą się głównie jako przyprawa do zup i sosów, mają one znacznie szersze zastosowanie. Również w ziołolecznictwie. Napar z liści laurowych ma wiele pozytywnych właściwości prozdrowotnych.
napar z liści laurowych

Choć w medycynie ludowej napar z liści laurowych był czymś powszechnym, obecnie wiele osób nie ma nawet świadomości, jak korzystny wpływ na zdrowie może mieć jego spożywanie. Liście lauru kojarzą nam się z przyprawą dodawaną najczęściej do zup, sosów czy przetworów. Ma charakterystyczny, dość intensywny smak, który nie wszystkim odpowiada. Picie naparu z tej rośliny może mieć wpływ na obniżenie cukru lub cholesterolu, a to dopiero początek długiej listy pozytywnej właściwości wywarów lub naparów z tych popularnych w kuchni liści.

Liście laurowe i ich właściwości oraz zastosowanie

Liście laurowe wykorzystywane są w ziołolecznictwie od dawien dawna. Wszystko przez ich właściwości, wśród których wymienić należy:

  • działanie napotne;
  • detoksykujące;
  • oczyszczające;
  • moczopędne;
  • wspierające trawienie.

Ostatnio wiele mówi się również, że liście tej rośliny pozytywnie wpływają na poziom cukru we krwi, skutecznie obniżając jego poziom. Może być zatem odpowiednim wsparciem dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Oczywiście decyzję o wprowadzeniu naparu należy skonsultować z lekarzem!

Tak szerokie spektrum pozytywnych właściwości liści laurowych sprawia, że mogą być one z powodzeniem wykorzystywane przy leczeniu wielu chorób. Od przeziębienia, poprzez problemy z układem trawiennym, aż do reumatyzmu. Oczywiście w zależności od potrzeb roślina może być stosowana zewnętrznie lub wewnętrznie. Najczęściej w przypadku tej drugiej formy stosuje się wywary lub napary z liści laurowych. Warto wiedzieć, czym od siebie się różnią, a także jak je prawidłowo przygotować.

Jak przygotować napar z liści laurowych? Czym się różni od wywaru?

Napar z liści laurowych to herbata ziołowa, której przygotowanie nie wymaga zbyt wiele czasu i uwagi. Aby przyrządzić napój, wystarczy ci 5 gramów pokruszonych liści laurowych (wrzuconych do szklanki), które następnie musisz zalać wrzątkiem. Odstawić na kilka minut pod przykryciem i… to w zasadzie tyle. Po lekkim ostudzeniu możesz cieszyć się leczniczym działaniem herbatki.

Przygotowanie wywaru z liści laurowych jest bardziej wymagające. Podobnie jak poprzednio, potrzebujesz 5 gramów suszonych roślin, które musisz wrzucić do niewielkiego garnka z zimną wodą, a następnie doprowadzić do wrzenia. Po 5 minutach gotowania musisz przelać do termosu, szczelnie zakręcić i pozostawić na 5 godzin. Po tym czasie i przelaniu wywaru przez sitko możesz cieszyć się dużo mocniejszym i bardziej aromatycznym napojem. Wypicie jednej porcji wywaru w ciągu dnia to wystarczająca dawka. Ważne, żeby nie pić go zbyt szybko, bo to może doprowadzić do niepożądanej reakcji organizmu.

Ile i jak długo pić napar?

Jak już zostało wspomniane, dzienna dawka nie powinna przekraczać jednej porcji naparu lub wywaru. Zaleca się, żeby nie pić go dłużej, niż trzy dni z rzędu. Po takiej kuracji należy zrobić tygodniową przerwę i można, jeśli jest taka potrzeba, znów przez kolejne trzy dni sięgnąć po liście bobkowe w formie herbaty. Musisz również pamiętać o zasadzie małych łyków – najlepiej, jeśli uda ci się wypić jedną porcję w ciągu całego dnia. 

Kiedy zdecydować się na jego wprowadzenie do diety?

Wspomniane już zostało, że napar z liści laurowych ma wiele pozytywnych skutków. Wiele osób decyduje się na kurację, aby oczyścić organizm z toksyn. Faktycznie, napar jest w tej kwestii bardzo skuteczny. Podobnie jak pozytywnie wpływa cały układ trawienny organizmu. Ważną cechą jest wsparcie pracy wątroby, tak przecież obciążanej przez leki, złą dietę czy alkohol. Choć mało się o tym mówi, liście lauru pomagają również w profilaktyce zdrowych stawów oraz łagodzą bóle reumatyczne. Wspomniane już wsparcie w walce z wysokim cukrem jest kolejną ogromną zaletą tej niepozornej rośliny.

Warto również wspomnieć, że napary czy wywary nie są jedynym sposobem na dostarczenie organizmowi dobrodziejstw lauru. W aptekach kupić można suplementy diety, które zawierają olejek z roślin, który często wsparty jest przez równie prozdrowotny wyciąg z kurkumy. To połączenie, które może mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm. Na pewno jest to wygodniejsze rozwiązanie niż codzienne zaparzanie herbat ziołowych, choć oczywiście mniej naturalne.

Liście laurowe do w użytku zewnętrznego

Napar z liści laurowych do picia to jedno, ale można go również stosować zewnętrznie. Okłady mogą być pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej, a także zwalczać wiele problemów skórnych. Przemywanie ran wpływa pozytywnie i przyspiesza proces gojenia. Z liści laurowych można robić również płukanki do włosów – roślina wzmacnia cebulki, poprawiając kondycję włosów, jednocześnie zmniejszając ich wypadanie.

Wawrzyn szlachetny, jak widać, daje ogromne możliwości. Wiele osób stosuje go również na pojawiające się na skórze stany zapalne oraz wypryski. Poza liśćmi, w medycynie wykorzystuje się również owoce rośliny, z których powstaje mający wiele pozytywnych właściwości olej laurowy. 

Przeciwwskazania i sugestie

Jak to w przypadku ziół bywa, nie są one przeznaczone dla wszystkich, a ich stosowanie powinno być odpowiedzialne. Warto zapoznać się z ulotką albo zasięgnąć rady lekarza lub farmaceutę, którzy powinni pomóc rozwiać ewentualne wątpliwości.

Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie przeprowadzono szczegółowych badań, jak większa dawka wyciągu z liści lauru mogłaby oddziaływać na dziecko, dlatego zalecane jest w tym okresie niestosowanie naparów oraz wywarów (w użytku wewnętrznym). Również dzieci nie powinny pić tego typu herbat ziołowych, ponieważ mogłoby zaburzyć one prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Z liśćmi bobkowymi uważać powinny także osoby, które przewlekle i poważnie chorują. Wiele leków – na przykład nasercowych, na nadciśnienie, chemioterapeutyków i innych – może reagować ze składnikami znajdującymi się we wspomnianej roślinie. Nie oznacza to, że każdy przyjmujący leki na stałe nie będzie mógł sięgnąć po napar z liści laurowych. W wielu wypadkach będzie możliwe łączenie ziół i leków, ale przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować swoje zamiary z lekarzem, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze.

Herbata z liści laurowych może czynić cuda. Właściwości rośliny są niesamowite, a wpływ na organizm ogromny. Dziwne jest, że nie cieszy się ona – oczywiście poza formą przyprawy – większą popularnością. Badania potwierdzają, że jej stosowanie może być pomocne w przypadku wielu dolegliwości i chorób. Samo zaparzanie natomiast nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Wygoda także odgrywa tutaj dużą rolę – po zaledwie trzech dniach zakończyć można kurację, która przyniesie wiele pozytywnych rezultatów. To naprawdę ekspresowe działanie. Oczywiście, jak to w przypadku każdego zioła bywa, ważny jest umiar, a także wzięcie pod uwagę, jakie leki przyjmuje się na stałe. Bezpieczeństwo jest kluczowe. 


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
masala chai

Masala chai – przepis na herbatę z mlekiem i przyprawami. Czym zaskoczy cię indyjski przysmak?

Następny artykuł
herbata z morwy białej

Herbata z morwy białej na odchudzanie – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Zobacz też