Czym jest cascara? Sprawdź, jak parzyć produkt uboczny kawowca

Nie każdy ma świadomość, że z owoców kawowca można wyprodukować nie tylko kawę. Z pozostałości w postaci suszu da się zaparzyć aromatyczny napar o niewielkiej zawartości kofeiny i owocowym smaku. Sprawdź, jak przygotować napar z cascary i jak uzyskać taki susz owocowy.
cascara

Jeśli zastanawiasz się nad smakiem cascary, musisz wiedzieć, że pod tym względem bardziej przypomina herbatę niż kawę. Z pewnością wyczujesz w niej nuty wiśni czy śliwki. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku kawy istnieje wiele metod parzenia, podobnie jest przy cascarze. To od ciebie zależy kwasowość i moc uzyskanego napoju. Przekonaj się, jak łatwi przygotować taki oryginalny, rogrzewający napar.

Czym jest cascara?

Kawowce to ciepłolubne zielone krzewy, których plantacje tworzy się głównie na terenie Afryki, Azji czy Ameryki Północnej. Same owoce kawowca przypominają nieco wiśnie. Na ich dojrzałość trzeba poczekać ok. 11 miesięcy. Można zebrać je z krzewy, jeśli przybiorą ciemnoczerwony kolor. Do produkcji kawy wykorzystuje się ich cenne nasiona, ale pozostaje jeszcze reszta owocu kawowca. Chodzi przede wszystkim o miąższ i skórka.

Choć pozornie wydają się nieprzydatne, są równie wartościowe smakowo, co ziarna. To z tej części kawowca tworzy się cascarę.

Pozostałości owoców kawowca – gdzie się je docenia?

Cascara w języku hiszpańskim oznacza skórkę. To bardzo trafione określenie – w końcu to właśnie z tej części owoców kawowca powstaje ciekawy napój na pograniczy kawy i herbaty. Na słońcu skórka otaczająca wnętrze owocu wysycha. Później parzy się według konkretnej receptury.

W Europie cascarę pije się od niedawna, natomiast w Jemenie, Etopiii czy Boliwii pije się ją od wieków. Na terenie Jemenu napar ten jest uznawany wręcz za oznakę gościnności. To forma poczęstunku czy uzupełnienie po posiłkach. W tamtych rejonach świata najlepiej smakuje z dodatkiem imbiru, cynamonu czy gałki muszkatołowej.

Jak smakuje napar z cascary?

Co możesz wyczuć w filiżance tego rozgrzewającego naparu? Suszone skórki owoców kawowca przypominają śliwki, wiśnie, ale także:

  • czerwoną porzeczkę;
  • hibiskus;
  • miód;
  • dziką różę;
  • suszone morele.

Smak cascary jest na tyle nietypowy, że nie da się go pomylić z żadnym innym naparem. W zależności od stopnia zmielenia skórki napój uzyska różną kwasowość czy moc. Jeśli nie jesteś miłośnikiem kawy, ale szukasz pobudzającego napoju o oryginalnym smaku, wypróbuj cascarę.

Jak stworzyć napój z cascary?

Cascarę możesz przygotować na dwa sposoby:

  • jako zimny, orzeźwiający napój;
  • jako gorący, rozgrzewający napój.

Gorąca cascara

Parzenie suszonych owoców kawowca przebiega podobnie jak w przypadku np. zielonej herbaty. Potrzebne ci będą:

  • ok. 8 gram suszu;
  • filiżanka;
  • 100–200 ml wody.

Poza klasyczną metodą parzenia, możesz wykorzystać również french press.

Metoda parzenia:

  1. 5-8 gramów suszonych skórek owoców kawowca włóż do sitka do parzenia herbaty. Jeśli korzystasz z french pressa, porcję powinieneś zwiększyć do 12 gramów.
  2. Zalej susz 100–200 ml wody o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza.
  3. Parz susz przez około 58 minut – w tym czasie uzyskasz z suszonych owoców tkwiące w nich nuty smakowe.
  4. Daj naparowi wystygnąć.

Jedną porcję suszu z kawowca możesz zaparzyć aż dwa razy. Przy drugim parzeniu napar będzie nieco mniej słodszy. Efekt rozgrzewający możesz zwiększyć, wykorzystując korzenne przyprawy. Dodaj je do suszu jeszcze przed zalaniem wodą.

Cascara Cold Brew

W tym wypadku potrzebujesz nieco więcej czasu na przygotowanie napoju. Aby stworzyć orzeźwiającą cascarę, wykonaj następujące czynności:

  1. Przygotuj 60 gramów suszu i wsyp do wybranego naczynia z nakrętką.
  2. Zalej cascarę litrem wody, dokładnie zakręć naczynie i umieść w lodówce na 12 godzin.
  3. Po tym czasie wyciągnij z naparu suszone skórki. Możesz w tym celu wykorzystać sitko.
  4. Cascara na zimno jest gotowa do spożycia. Najlepiej serwować ją z kostkami lodu.

Cascara a zawartość kofeiny

Tej substancji jest tam znacznie mniej niż w samych ziarnach kawowca. Zakłada się, że w jednym litrze naparu znajduje się ok. 100 mg kofeiny. Jeżeli na co dzień spożywasz zbyt dużo kawy i szukasz smacznego, choć nieco łagodniejszego zamiennika, wypróbuj cascarę. Pamiętaj jednak, że dzienna dawka kofeiny nie powinna przekroczyć 400 mg.

Suszone owoce kawowca. Jakie mają właściwości?

Delikatne pobudzenie organizmu to tylko jedna z zalet cascary. Jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto spróbować suszu:

  • przyspiesza procesy gojenia w jelitach czy w przypadku uszkodzonej błony śluzowej;
  • reguluje procesy trawienne, co pomaga w wydzielaniu soków trawiennych;
  • ma wiele utleniaczy, które pomagają usunąć wolne rodniki w nadmiarze.

Jak smakuje cascara? Spróbuj tej alternatywnej metody parzenia kawy, by zyskać zamiennik klasycznej kawy. Latem doskonale smakuje w formie cold brew, zaś jesienią i zimą świetnie zastąpi rozgrzewającą kawę czy herbatę.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
krem kawowy

Krem kawowy – doskonały dodatek do tortu

Następny artykuł
espresso doppio

Espresso doppio – podwójne espresso o intensywnym smaku i aromacie

Zobacz też