Czy kawa latte to po prostu kawa z mlekiem? Poznaj najlepszy przepis na kawę tego rodzaju

Kawa latte to obecnie najpopularniejszy napój na bazie kawy i mleka, który serwowany jest w kawiarniach na całym świecie. Kluczem do sukcesu jest połączenie odpowiedniej ilości mleka praz aromatycznego espresso. Sprawdź, jak dobrze spienić mleko do latte macchiato.
kawa latte

Caffe latte wywodzi się oczywiście z Włoch, gdzie powstała tradycyjna receptura jej przygotowania. Odznacza się niezwykle delikatnym i aksamitnym smakiem dzięki dużej zawartości mleka. Choć sposób przygotowania latte z pozoru wydaje się bardzo prosty, by wydobyć z napoju to, co najlepsze, trzeba ściśle przestrzegać kolejnych kroków. Dowiedz się, czym różni się kawa latte od cappuccino czy espresso. Czytaj nasz tekst!

Skąd pochodzi kawa latte?

Historia kawy latte ma swój początek na terenie Włoch, podobnie jak jej nazwa. W języku polskim latte oznacza po prostu mleko”, które jest podstawą, a jednocześnie przeważającym składnikiem tego naparu. Przepis na caffe latte wydaje się dość prosty, wszak to połączenie czarnej kawy i mleka, jednak w trakcie parzenia należy trzymać się ściśle określonej procedury.

Przepis na kawę latte – jak stworzyć idealną piankę?

Aby stworzyć ten rodzaj mlecznej kawy, przygotuj:

  • 1 porcję espresso (ok. 30 ml);
  • mleko o wysokiej zawartości tłuszczu;
  • ulubione dodatki (np. cukier, kakao, wiórki czekolady czy płatki migdałowe).

Sam napar możesz przygotować zarówno w automatycznym ekspresie ciśnieniowym, jak i w tradycyjnej kawiarce. Najlepiej sprawdza się tutaj świeżo zmielona kawa.

Sposób przygotowania

  1. Zaparz espresso według własnego upodobania.
  2. Podgrzej mleko do temperatury ok. 50–60 stopni Celsjusza, a następnie spień je (możesz tu wykorzystać spieniacz ręczy lub ten z ekspresu). Wstrząśnij całością spienionego mleka tak, by utworzyła się również pianka. Zanim użyjesz spieniacza do mleka, możesz do niego dodać wybrany syrop smakowy, miód lub po prostu cukier.
  3. W następnej kolejności przelej mleko do wysokiej i wąskiej szklanki.
  4. Po upływie ok. 30 sekund po ścianie szklanki wlej delikatną strużką wcześniej zaparzoną kawę.
  5. W efekcie powinieneś uzyskać w naczyniu trzy warstwy, a więc dużą ilość mleka na dnie, kawę oraz mleczną piankę na powierzchni.
  6. Przed wypiciem kawy latte zmieszaj ze sobą jej składniki.

Jeśli masz taką ochotę, możesz według własnego uznania udekorować piankę, wykorzystując np. wiórki czekolady, sypkie kakao czy płatki orzechów.

Jaka kawa będzie idealna do zaparzenia espresso?

Od tego, jak mocne będzie espresso stanowiące podstawę kawy latte, zależy jej ostateczny smak i intensywność. Jeśli preferujesz raczej łagodne nuty o niskiej kwasowości, zdecyduj się na ziarna arabica, które charakteryzują się lekko owocowym posmakiem przywodzącym na myśl śliwkę, wiśnię czy porzeczkę. Niektórzy wolą jednak wyraziste latte, w której kawa idealnie przełamuje lekkość gorącego mleka. W tym wypadku lepiej sprawdzi się mocniejsza i głębsza w smaku robusta, która odznacza się z kolei czekoladowym, gorzkawym posmakiem.

Kawa latte macchiato to jedna z możliwych wersji caffe latte

Włoskie wyrażenie latte macchiato w tłumaczeniu dosłownym oznacza „splamione mleko”. Chodzi tutaj o plamkę z kawy, która powstaje w wyniku dodania do gotowej latte dodatkowej porcji espresso. Składniki latte macchiato prezentują się równie efektownie, jak w klasycznym latte.

Jak idealnie spienić mleko do kawy latte?

Duża zawartość mleka w latte czy latte macchiato odpowiada za jej słodki, delikatny i aksamitny smak oraz konsystencję. Przygotowując latte w domu, pamiętaj, by bardzo dokładnie spienić mleko za pomocą spieniacza, który daje naprawdę wspaniałe efekty. Co ciekawe, tak duża ilość mleka znacząco osłabia działanie kofeiny zawartej w espresso, dlatego jest to napój, na który można sobie pozwolić o późnej porze dnia bez obaw o zbytnie pobudzenie.

W czym i jak podawać ten kawowy napój?

Tę trójwarstwową kawę podaje się zwyczajowo w wysokich przezroczystych szklankach o pojemności ok. 220 ml. Dzięki temu doskonale widać, jak komponują się ze sobą kawa, mleko oraz pianka. Ponadto do zmieszania składników ze sobą używa się specjalnej długiej łyżeczki. Podobnie jak cappuccino, kawę latte można oprószyć wiórkami czekolady, cynamonem czy kakao. W letnie, gorące dni jako dodatek do kawy latte sprawdza się gałka lodów, np. waniliowych czy śmietankowych. Coraz częściej kawiarnie proponują latte w towarzystwie bitej śmietany, a więc możliwości wydają się być ograniczone jedynie wyobraźnią.

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz dodać do latte syrop smakowy (a najlepiej sprawdza się karmelowy), powinieneś wlać go do szklanki jeszcze przed kawą i mlekiem. Wówczas będzie miał on szansę idealnie połączyć się z pozostałymi składnikami.

Latte prosto z Włoch

Jeśli będąc we Włoszech zechcesz skosztować tradycyjnej włoskiej kawy latte, uważaj podczas składania zamówienia – jeśli po prosisz po prostu o latte, z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz po prostu szklankę gorącego mleka, co może być dla ciebie dość zabawną niespodzianką. We włoskiej kawiarni wymawiaj zatem pełną nazwę oczekiwanego napoju.

Kawa latte to najpopularniejszy tym kawowego napoju, jaki serwowany jest współcześnie w większości kawiarni. Podczas parzenia kawy pamiętaj o kilku ważnych zasadach, dzięki którym uzyskasz idealne połączenie słodyczy mleka i dodatków z mocą esencjonalnego espresso. Największą uwagę zwróć na proces spieniania mleka, które powinno wytworzyć charakterystyczną piankę, puszystą, a zarazem aksamitną w smaku i konsystencji. Wypróbuj wersji kawy latte zarówno na gorąco, jak i na zimno, z dodatkiem lodów.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa w ciąży

Kawa w ciąży a zdrowie matki i dziecka

Następny artykuł
Irish coffe

Irish coffee – przepis na przygotowanie kawy po irlandzku. Jak połączyć whisky ze śmietanką, by uzyskać pyszny napój?

Zobacz też