Kwasowość kawy – czym jest i co na nią wpływa?

Kwasowość kawy to jeden z wielu tematów związanych z kawą, który od lat budzi kontrowersje. Czy to jest to samo co kwaśność kawy? Co trzeba wiedzieć na ten temat? Sprawdź koniecznie w naszym artykule!
kwasowość kawy

To musisz wiedzieć!

  • Kwasowość kawy to w dużym skrócie naturalny smak owoców.
  • Kwasowość a kwaśność kawy to zupełnie dwa różne pojęcia. Kwasowe nuty mają korzystny wpływ na smak i aromat kawy, z kolei kwaśna kawa jest po prostu zła i niesmaczna.
  • Porównując Arabicę i Robustę, to właśnie ta pierwsza wyróżnia się znacznie większą kwasowością. 

Czym jest kwasowość kawy?

Kwasowość to nic innego jak naturalny smak owoców. W przeciwieństwie do kwaśnej kawy jest to jak najbardziej pożądany czynnik. Gdy mowa o kwasowości kawy, to możesz spodziewać się, że kawa jest wysokiej jakości. To właśnie kwasowość sprawia, że kawa ma bogatszy, lepszy smak, który wraz z goryczką i słodyczą zapewnia doskonałe dopełnienie smaków. Zazwyczaj takie ziarna wypala się na jasno, co wynika z faktu, iż nie mają żadnych defektów (zatem nie ma co ukrywać). Za powstanie kwasowości kawy odpowiada przede wszystkim kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i kwas octowy. Gdyby nie kwasowość, to kawa nie byłaby soczysta, orzeźwiająca i nie podbijałaby innych smaków, a to pokazuje, jak istotna jest kwasowość kawy. 

Kwasowość kawy – co za nią odpowiada?

Warto na początku zaznaczyć, że właściwie wyróżnia się dwie podstawowe odmiany kawowych ziaren. Arabica i Robusta – to właśnie one cieszą się największą popularnością. Łagodna, dość delikatna, a goryczka jest mało wyczuwalna – to krótki opis Arabiki. Robusta jest zupełnie inna: bardziej gorzka, ogólnie cięższa oraz bardziej ,,kwaśna”. Zastanówmy się jednak, co wpływa na poziom kwasowości konkretnego gatunku kawy? Bowiem gatunek, rodzaj, czy miejsce pochodzenia kawy to nie wszystko. Na poziom kwasowości kawy wpływa też klimat, a dokładniej mówiąc: poziom nasłonecznienia, wilgotności, odmiana gleby, czas zbiorów oraz mechaniczna obróbka ziaren. Do innych czynników mających wpływ na końcowy efekt napoju, w tym smak, zapach i poziom kwasowość zaliczamy nawet sposób przygotowywania kawy, rodzaj używanego ekspresu, temperatura wody, czy czas parzenia. 

Dlaczego kawa jest kwaśna?

Wiesz już, że kwaśność a kwasowość kawy to zupełnie co innego. Kwaśna kawa może być wynikiem niskiej jakości ziaren. Możliwych przyczyn nieprzyjemnego kwaśnego odczucia w ustach jest jednak znacznie więcej. Kawa może być kwaśna także wtedy, gdy stopień wypalenia jest zbyt mocny, kawa jest nieświeża bądź sposób parzenia jest niewłaściwy. Co istotne, nawet z pozoru błahe zaniedbanie ekspresu do kawy może być powodem niesmacznej, kwaśnej kawy. Wówczas odpowiada za to kamień wewnątrz ekspresu mający słono-kwaśny posmak, a w połączeniu z naparem staje się bardzo cierpki i po prostu nieprzyjemny. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, czym jest kwasowość kawy. Jest ona jak najbardziej pożądana w kawie, zaś jej poziom jest uzależniony od bardzo wielu czynników takich jak np. region uprawy, klimat, czy stopień wypalenia ziaren.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa po marokańsku

Kawa po marokańsku – orientalna podróż pełna aromatycznych doznań

Następny artykuł

Kreatywne i proste ciasta bez pieczenia dla pragnących słodkich cudów

Zobacz też