Wpływ kawy na zęby. Czy lepiej pić kawę przez słomkę?

Wpływ kawy na zęby.

Duży kubek ciepłej kawy to niezbędny element twojego dnia? Cóż ten smaczny napój z pewnością ma wiele zalet, aczkolwiek nie jest niestety pozbawiony wad – może mieć niekorzystny wpływ na zęby. Jak to możliwe? Jak temu zapobiec? Sprawdź!

Czy picie kawy wiąże się nierozłącznie z przebarwieniami na zębach?

Na pewno nieraz zdarzyło się tobie słyszeć, że pijąc kawę, nie możesz cieszyć się pięknym uśmiechem. Niestety coś w tym jest, ponieważ kawa zawiera polifenole, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. Gdy zatem każdego dnia sięgasz po kilka filiżanek kawy, to musisz nastawić się to, że mogą pojawiać się nieestetyczne, żółte przebarwienia, które powodują niedobory wapnia, czyli niezwykle ważnego pierwiastka dla zdrowych zębów. 

Wybielanie zębów 

Na szczęście możesz łatwo je usunąć! Jeśli mieszkasz w Krakowie i chcesz to zrobić, to wystarczy, że wpiszesz frazę ,,wybielanie zębów Kraków” w wyszukiwarkę, a twoim oczom ukażą się setki interesujących wyników. Pamiętaj również o tym, że odzyskiwanie bieli zębów na własną rękę, to bardzo zły pomysł. Własna pasta do wybielania zębów, kwasek cytrynowy, czy soda oczyszczona – w Internecie znajdziesz mnóstwo sposobów, ale wszystkie łączy jedno – mogą spowodować uszkodzenia dziąseł. 

Kawa z mlekiem czy bez? 

Często można spotkać się również z opinią, że kawa z mlekiem jest sposobem na to, by ograniczyć powstawanie przebarwień. Jest to dobra metoda, aczkolwiek nie nastawiaj się na kolosalną różnicę w porównaniu z klasyczną małą czarną. Wiedz także, że pijąc kawę z mlekiem, możesz uzupełnić wapń, wypłukiwany z zębów przez ten napar. 

Czy miłośnicy kawy są narażeni na próchnicę?

Osoby, które nie przepadają za smakiem kawy, bardzo często twierdzą, że kawa powoduje próchnicę. Na szczęście nie do końca jest to prawda, bo choć kawa może zwiększać ryzyko pojawienia się zmian próchnicowych, to jednak bezpośrednio nie odpowiada za ich powstawanie.

Kawa to pyszny, choć kwaśny napój, dlatego może uszkadzać zęby. Kwaśny odczyn zmiękcza i rozbija szkliwo, będące barierą ochronną dla zębów, a gdy ono zostaje uszkodzone, to ryzyko wystąpienia próchnicy znacząco wzrasta, szczególnie jeśli pijesz kawę z cukrem i mlekiem. 

Kawa a próchnica – co mówią badania? 

Według przeprowadzonych badań przez American Chemical Society kawa bez dodatków w postaci mleka czy śmietanki wykazuje działanie antybakteryjne, zatem… można stwierdzić, że zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób dziąseł!

Czy picie kawy przez słomkę zmniejsza negatywny wpływ kawy na zęby?

To właściwie jedna z najbardziej znanych metod na to, aby zmniejszyć kontakt szkliwa z czarnym napojem i co najważniejsze – skuteczny. Umożliwia to ograniczenie osadzania się żółtego osadu na zębach. Jeśli nie wyobrażasz sobie poranku bez kawy, a jednocześnie zależy ci na tym, aby cieszyć się pięknym, lśniącym uśmiechem, to powinieneś wypróbować ten sposób. Alternatywą dla picia kawy przez słomkę jest popijanie naparu wodą. 

Jak zachować zęby w dobrej kondycji, pijąc kawę?

Doskonale wiemy, że rezygnacja z kawy może ci się wydawać niemożliwa. Oczywiście nie musisz się na nią decydować, lecz jeśli chcesz, by twoje zęby były chronione przed niekorzystnymi skutkami picia tego napoju, to powinieneś stosować się do kilku zasad:

  • spróbuj ograniczyć ilość wypijanych kaw w ciągu dnia;
  • pij kawę bez dodatków – np. cukru;
  • myj zęby po upływie min. 30 minut od spożycia kawy;
  • dbaj o higienę jamy ustnej – m.in. sięgaj po nić dentystyczną.

Ważnym elementem jest też regularne odwiedzanie dentysty w celu wykonania zabiegów higienizacyjnych. Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa, to warto, abyś rozważył wybór tego miejsca: galeriausmiechu.pl, które oferuje m.in. wybielanie zębów, ale także wiele innych usług stomatologicznych. Dodatkowo wiedz, że wszystkie zabiegi odbywają się bezboleśnie, a klinika jest przystosowana do pacjentów w każdym wieku – zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. 

Jak widać, kawa nie jest idealnym napojem dla zębów, aczkolwiek absolutnie nie musisz z niej rezygnować, aby cieszyć się zdrowymi zębami. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad, a utrzymanie zębów w dobrej kondycji nie sprawi ci najmniejszych problemów. Już dziś zatroszcz się o swój uśmiech i włącz w życie wymienione wskazówki. 


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak wyposażyć kuchnię

Niezbędnik kuchenny, czyli jakie przybory powinny znaleźć się w każdej kuchni?

Następny artykuł
herbata w trakcie parzenia

Ile kosztują najdroższe herbaty na świecie?

Zobacz też