Czy pies może pić kawę?

Kawa to jedna z najbardziej popularnych używek – spożywa ją codziennie wiele osób, dodaje bowiem energii a dla niektórych jest ulubionym napojem. Każdy właściciel psa wie, że jego zwierzak uwielbia próbować tego, co jego właściciel, a jak jest w przypadku kawy?
czy pies może pić kawę

Uważaj na to co je Twój pies, niektóre rzeczy mogą mu bardzo zaszkodzić!

Psy to niesamowite łakomczuchy, które potrafią zjeść wszystko, co uda im się wywąchać, dlatego tak ważne jest, aby produkty żywnościowe, które szkodzą psom, trzymać w niedostępnym dla nich miejscu. Pewnie nie raz zdarzyła Ci się sytuacja, podczas której Twój pupil próbował wyłudzić od Ciebie właśnie zjadane ciasteczka, albo z zaciekawieniem spoglądał na Twój talerz podczas obiadu. Czasami ciężko jest się oprzeć zwierzakowi, który koniecznie chce dostać leżący na stole smakołyk. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko, co je człowiek, będzie odpowiednie dla jego pupila. Lista produktów, których nie powinny spożywać psy jest długa, spotkamy wśród nich czosnek, winogrona, czekoladę, awokado, szczypiorek, orzechy makadamia – jest dużo do wymieniania! A jak ma się sprawa względem kawy? Czy jest ona szkodliwa dla psów i jak powinniśmy postąpić, kiedy nasz zwierzak wypije trochę tego aromatycznego napoju? Dowiedz się więcej w serwisie Zwierzaki.pl!

Pies wypił kawę – co zrobić w takim przypadku?

Kawa znana jest ze swoich pobudzających właściwości, dlatego właśnie jest bardzo ceniona wśród osób, które nie potrafią wyobrazić sobie poranka bez niej. Napój ten pozyskuje się z nasion kakaowca, a zawiera ona w sobie kofeinę – co to za składnik? Podobnie jak teobromina, kofeina także jest bardzo szkodliwa dla psów, dlatego tak ważne jest, aby te zwierzaki nie miały z nią kontaktu. To, co jest pobudzające dla człowieka, dla naszego psa może okazać się bardzo szkodliwe – może przyczynić się do zatrucia zwierzęcia, oraz wystąpienia u niego nadpobudliwości, co doprowadzić może do zaburzeń rytmu serca i podwyższonego ciśnienia. Pies, który wypił kawę może także mieć objawy zatrucia pokarmowego, może wymiotować, cierpieć na ból brzucha, może pojawić się także u niego podwyższona temperatura. W sytuacji wypicia kawy przez zwierzaka jest on niestety narażony na poważne uszkodzenie nerek, serca, a nawet wątroby. Istotna jest tutaj ilość napoju wypita przez psa, bowiem im większa porcja, tym gorsze mogą wystąpić u naszego pupila objawy.

Co zrobić kiedy nasz zwierzak napił się kawy? Przede wszystkim nie panikować. Objawy zatrucia kofeiną występują do około dwóch godzin po wypiciu przez psa napoju, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie go obserwować i jeżeli tylko pojawią się niepokojące objawy, natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Jeśli od spożycia przez zwierzaka kofeiny minęło mniej niż dwie godziny, weterynarz może zdecydować się na wywołanie wymiotów u zwierzęcia, pomocne też może okazać się podanie mu węgla aktywnego. Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować decyzji na własną rękę, oraz samemu nie powodować wymiotów u zwierzęcia – tą decyzję pozostaw wykwalifikowanemu specjaliście weterynaryjnemu.    

Jaka dawka kawy może okazać się niebezpieczna dla psa?

W sytuacji, gdy nasz zwierzak napije się kawy, kluczową kwestią jest sprawdzenie, jak wielką ilość substancji spożył. Śmiertelna dawka kofeiny w przypadku psów wynosi 150 miligramów na kilogram ciała, co oznacza, że im psiak mniejszy, tym wypicie tego napoju może mu bardziej zaszkodzić – z tego względu szczególnie narażone są małe pieski takie jak york czy chihuahua, podczas gdy większe psy są w takiej sytuacji zdecydowanie mniej narażone na niebezpieczeństwo. 

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas bycia właścicielem psiaka, jest to, że powinniśmy w najlepszy możliwy sposób zminimalizować jak najbardziej się da ryzyko sięgnięcia zwierzaka po szkodliwe dla niego produkty żywnościowe. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie zostawiać na stole niedopitej kawy, którą nasz pupil mógłby się zainteresować, ważne jest także, aby nie zostawiać w szklance fusów po wypiciu kawy – najlepiej od razu wyrzucić zawartość kubka, bowiem to w nich znajduje się największa dawka kofeiny.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na wagę

Herbata na wagę dla miłośników aromatycznego naparu. Zobacz, czym herbata na wagę różni się od tej pakowanej w torebkach

Następny artykuł
biała kawa

Biała kawa – to nie zwykła kawa z mlekiem! Czy się różni od flat white, latte macchiato i cappuccino?

Zobacz też