Badania prenatalne, czyli zdrowie dziecka na pierwszym miejscu

Badania prenatalne to szereg testów medycznych, które są przeprowadzane podczas ciąży. Mają na celu monitorowanie zdrowia dziecka mającego przyjść na świat, jak również twojego własnego.
Badania prenatalne, czyli zdrowie dziecka na pierwszym miejscu

Badania te mogą pomóc wykryć potencjalne problemy, które mogą wpływać na ciążę lub zdrowie twojego dziecka. Dzięki nim lekarz ma możliwość wcześniejszego podjęcia decyzji o konieczności interwencji lub zmiany planu opieki. Przeczytaj, kiedy się je przeprowadza i dlaczego warto to robić.

Rodzaje badań prenatalnych

Istnieje wiele różnych rodzajów badań prenatalnych, które mogą być przeprowadzane w trakcie ciąży. Wśród nich są badania nieinwazyjne, które nie wymagają ingerencji w ciało matki lub płodu. Istnieją także badania inwazyjne, które wiążą się z koniecznością pobrania próbek tkanek lub płynów.

Badania nieinwazyjne

Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań nieinwazyjnych jest badanie ultrasonograficzne. USG polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych do tworzenia obrazów płodu na monitorze. To badanie pozwala na ocenę rozwoju i anatomii dziecka, identyfikację ewentualnych wad wrodzonych oraz określenie płci płodu.

Innym rodzajem nieinwazyjnego badania prenatalnego jest test markerów biochemicznych w surowicy matki. Polega na badaniu krwi matki w celu oceny poziomu różnych substancji, takich jak hormony czy białka, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia pewnych wad wrodzonych u dziecka.

Badania inwazyjne

Jeśli chodzi o badania inwazyjne, jednym z najczęściej przeprowadzanych jest amniopunkcja. Lekarz pobiera próbkę płynu owodniowego za pomocą cienkiej igły, a następnie analizuje ją pod kątem obecności nieprawidłowości genetycznych lub wad wrodzonych.

Kolejnym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest biopsja kosmówki. W tym przypadku następuje pobranie próbki tkanki kosmówki (nabłonka łożyska) za pomocą cienkiej igły. To badanie umożliwia analizę genetyczną i identyfikację wad genetycznych.

Pierwszy trymestr

Badania prenatalne zaczynają się zwykle na początku ciąży i kontynuowane są do momentu porodu. Częstotliwość i rodzaj tych badań zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki, historia medyczna, wyniki wcześniejszych badań oraz obecne objawy i stan zdrowia.

W pierwszym trymestrze istotne jest wykonanie tzw. badań wstępnych. Lekarz zbierze szczegółowy wywiad dotyczący zdrowia matki i historii rodzinnej, dotychczasowych ciąż. Oceni również obecne objawy ciążowe.

Badanie prenatalne drugi trymestr ciąży – na co zwrócić uwagę?

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym przeprowadza się wiele różnych badań prenatalnych. W tym okresie można już zobaczyć na obrazach USG wiele szczegółów anatomicznych dziecka. Jednym z kluczowych badań przeprowadzanych w drugim trymestrze jest tzw. badanie przesiewowe drugiego trymestru. Pomaga ono zidentyfikować ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych lub zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Downa czy wady serca. 

W drugim trymestrze robi się badanie USG, pomiar przezierności karkowej, ocenę długości kości nosowej, a także badanie krwi w celu określenia poziomu hormonów i markerów genetycznych. Więcej na temat badań w czasie drugiego trymestru przeczytasz tutaj: https://www.niftytest.pl/blog/badanie-prenatalne-drugi-trymestr-ciazy.

Badania w trzecim trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży, w trzecim trymestrze, przeprowadza się kolejne badania, które mają na celu monitorowanie wzrostu i rozwoju płodu oraz ocenę stanu zdrowia matki. Badania te obejmują m.in. badania USG, w tym pomiaru płodu, ocenę przepływu krwi przez pępowinę i tętnicę maciczną, a także badania laboratoryjne, takie jak oznaczanie poziomu glukozy we krwi w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.

Badania prenatalne u kobiet po 35. roku życia

Po przekroczeniu przez kobietę 35. roku życia badania prenatalne stają się szczególnie ważne. W tej grupie wiekowej ryzyko wystąpienia niektórych zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Downa, jest wyższe. 

Jakie badania prenatalne po 35. roku życia? Testy, które mogą być zalecane, to między innymi testy genetyczne, takie jak badanie NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing) czy amniopunkcja.

Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?

Badania prenatalne dają lekarzom kluczowe informacje na temat zdrowia twojego dziecka. Pozwala to na wczesne wykrycie potencjalnych problemów i zaplanowanie odpowiedniej opieki. Dzięki tym badaniom możliwe jest skierowanie do specjalistów lub zmiana planu porodu, jeśli jest to konieczne. Wiedza, którą dostarczają badania prenatalne, może przynieść ci spokój ducha, pomagając przygotować się na to, co przyniesie ciąża.

Artykuł promocyjny


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak wybrać idealne kubki do kawy na wynos dla Twojej kawiarni?

Następny artykuł
ile kawy na litr wody

Ile kawy na litr wody? Klucz do perfekcyjnej filiżanki

Zobacz też