Czy każda kawa ziarnista nadaje się do ekspresu? Rozwiewamy wątpliwości!

Jesteś miłośnikiem smaku kawy? Właśnie nabyłeś swój pierwszy ekspres i nie wiesz, jaki jej rodzaj kupić? A może zastanawiasz się, czy kawa ziarnista jest odpowiednia do używania w ekspresie? Spokojnie, w tym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania i już niedługo będziesz mógł w zaciszu domowym rozkoszować się filiżanką “smacznej kawusi”, zupełnie jak w ulubionej kawiarni!
ziarna kawy do ekspresu ciśnienioweg

W czym tkwi sekret dobrej kawy?

Na półkach sklepowych możemy znaleźć dziesiątki (jak nie setki) najróżniejszych opakowań kawy, od tych ziarnistych, po mielone czy rozpuszczalne. Różni je nie tylko forma, ale także typ, smak, moc czy aromat. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy jesteśmy znawcami kawy i często wybieramy pierwszy lepszy produkt, zwykle ten, który aktualnie jest na promocji. Nic więc dziwnego, że nasza domowa kawa nie dorasta do pięt tej z okolicznych kawiarni.

Gdzie więc leży sekret bogactwa smaku, jaki niesie ze sobą dobra kawa? To proste: W odmianie i procesie palenia jej ziaren!

Niestety większość kaw popularnych marek to produkty pochodzenia przemysłowego. To znaczy, że ziarna pochodzą z masowych upraw, gdzie stosowane są środki mające na celu maksymalizację zbiorów, a samo palenie ziaren kawy trwa jedynie kilka minut. Dlatego też jakość tak pozyskanych produktów jest raczej mierna, a smak zaparzonego z nich naparu pozostawia wiele do życzenia.

ziarna najlepszej kawy 

Prawdziwie dobre kawy rosną na niewielkich, naturalnych plantacjach, gdzie przykłada się szczególną wagę do selekcji ziaren i tworzenia ich najlepszych mieszanek. Ponadto każdy amator kawy wie, że prawdziwą ucztą łechcącą kubki smakowe jest filiżanka naparu zrobionego ze świeżo palonych ziaren w tradycyjnych piecach, do tego zmielona tuż przed zaparzeniem.

Jeśli więc smak kawy ma dla Ciebie fundamentalne znaczenie, koniecznie wybierz świeżo palone ziarna z niewielkich, kraftowych palarni.

Oczywiście możemy również zdecydować się na kawę mieloną, jednak nie ma ona takiego bogactwa smaku i aromatu, jak ziarnista, gdyż stosunkowo szybko wietrzeje.

kawy czekoladowe - różne rodzaje ziaren

Rodzaje ziarna kawy

W zasadzie do napojów kawowych używane są trzy gatunki kawy:

 • Arabica – to najpopularniejszy rodzaj kawy, który ma niemal 70% udział w światowym przemyśle kawowym. Ziarna arabiki są długie i płaskie, a charakteryzuje je bogaty, lekko słodki smak i mała zawartość kofeiny.
 • Robusta – jest to drugi najpopularniejszy rodzaj kawy o niewielkich, owalnych ziarnach. Jej smak jest ostrzejszy i bardziej gorzki od arabiki, z racji wysokiej, bo aż czterokrotnie wyższej zawartości kofeiny.
 • Liberica – mimo że należy jej się trzecie miejsce w rankingu popularności kawy, stanowi ona jedynie około 2% światowej produkcji. Liberika to mało popularny gatunek o dużych ziarnach. Cechuje ją intensywny smak, określany jako lekko ziemisty, stąd też nie każdemu przypadnie do gustu.

Ciekawostką jest fakt, że istnieje znacznie więcej gatunków kawy, jednak są na tyle mało popularne, że ich udział w światowym przemyśle kawowym jest mniejszy niż 1%.

świeża kawa latte macchiato z kremową pianką

Nuty smakowe i mieszanki kawy

Jak się okazuje, w zależności od miejsca uprawy i sposobu palenia, kawa może zyskiwać inne nuty smakowe. Dlatego też możemy wyczuć w napoju posmak czekolady, orzechów, dymu, a nawet akcentów owocowych (wszystkich bukietów nie sposób wymienić). Można więc powiedzieć, że kawa jest jak wino, a tylko prawdziwi znawcy potrafią odpowiednio “wgryźć się” w jej aromat i poznać po nim pochodzenie ziaren.

Poza tym aspektem możemy także wyróżnić mieszanki różnych ziaren, przykładowo mieszanka arabiki z robustą (tzw. signature blend). Dzięki takim zabiegom uzyskuje się niekonwencjonalny smak czy pożądaną zawartość kofeiny.

Rodzaje ekspresów do kawy

Manualnych metod parzenia kawy jest naprawdę wiele (kawiarki, syfony, drippery). Jednak skupimy się tylko na najnowszych wynalazkach techniki, w postaci ekspresów do kawy. Wyróżniamy:

 • Ekspres automatyczny ciśnieniowy – zazwyczaj zaprogramowany tak, aby sam pobierał i mielił odpowiednią ilość ziaren kawy, a następnie wykonał kawę zgodnie z wybranym wariantem (np. cappuccino, latte czy espresso) łącznie z odpowiednim spienieniem mleka. Gorąca woda przetłaczana jest przez mielone ziarna pod wysokim ciśnieniem.
kawa do ekspresu ciśnieniowego
 • Ekspres ciśnieniowy kolbowy – w przypadku ekspresów kolbowych sam musisz zadbać o uprzednie zmielenie właściwej ilości czy ubicie kawy w specjalnym sitku. Ich zaletą jest jednak fakt, że pozwalają dopasować proces parzenia do pożądanych efektów. Natomiast przygotowanie doskonałych kaw mlecznych umożliwia zamontowany spieniacz. Ekspresu kolbowego używa się głównie w profesjonalnych kawiarniach.
jaka kawa do ekspresu kolbowego
 • Ekspres przelewowy – umożliwia przygotowanie większej porcji kawy za jednym razem. W tym wariancie gorąca woda swobodnie przelewa się przez porcję kawy mielonej, a otrzymany smak jest charakterystyczny. Istnieją modele z młynkiem oraz bez.
kawa z ekspresu przelewowego
 • Ekspres na kapsułki – hitem ostatnich lat są ekspresy na gotowe kapsułki z kawą mieloną. Są wygodne i stosunkowo tanie, jednak minusem jest fakt, że wybierając model od danego producenta, musimy zawsze zaopatrywać się w oferowane przez niego kapsułki. Do tego typu ekspresu nie stosuje się kawy ziarnistej.
kapsułki do ekspresu ciśnieniowego

Do jakich ekspresów można stosować kawę ziarnistą?

Kawę ziarnistą można stosować do wszystkich ekspresów (ciśnieniowych i przelewowych) wyposażonych w młynek. Jeśli nasz ekspres go nie posiada, jesteśmy zmuszeni korzystać z kawy mielonej bądź kupić specjalny młynek do kawy.

Młynek do kawy — czy warto go kupić?

Zakup młynka do kawy to bezsprzecznie znacznie lepsza alternatywa dla stosowania gotowej mielonej kawy. Dzięki młynkowi będziemy mogli cieszyć się pełnym smakiem i aromatem zamkniętym w kawach ziarnistych. Ponadto w profesjonalnych modelach możemy ustawić grubość mielenia, co także może mieć bezpośredni wpływ na późniejszy smak otrzymanej kawy.

espresso z ekspresu ciśnieniowego

Najlepsza kawa do ekspresu — którą wybrać?

Najlepsza kawa do ekspresu to pojęcie bardzo względne, często bowiem zależy od osobistych preferencji. Podczas gdy jedni będą cenić sobie lekko słodki, delikatny smak, inni zakochają się w goryczy i docenią mocny napar czy wysoką zawartość kofeiny.

Tak więc aby przygotować ulubioną kawę, najlepiej sprawdzą się ziarna zakupione w mniejszych, tradycyjnych palarniach, które charakteryzuje bogactwo smaku.

Najlepsza kawa ziarnista do ekspresu

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaka kawa do ekspresu będzie właściwa, możesz pokierować się poniższymi wskazówkami dla początkujących:

 • Do ekspresu automatycznego dobrze sprawdzą się kawy o średnim stopniu palenia, które mają optymalną twardość dla młynków i nie pozostawią tłustych osadów.
 • Do ekspresu kolbowego najlepiej używać ziaren średnio i ciemno palonych, w zależności od upodobań i pożądanej ilości kofeiny. Pamiętajmy oczywiście o konieczności zmielenia!
 • W ekspresie przelewowym lepiej zastosować kawy jasno palone, które zyskują pełnię smaku przy krótkim kontakcie ziaren z gorącą wodą.
 • Osoby preferujące kawy z dodatkiem dużej ilości mleka mogą wybierać mieszanki arabiki z robustą, dzięki czemu wzmocnią smak kawy.
ziarna kaw czarnych

Czy każda kawa ziarnista będzie się nadawać do ekspresu automatycznego? – Podsumowanie

Do ekspresów ciśnieniowych, w tym ekspresu automatycznego nie powinniśmy stosować ziaren jasno palonych, gdyż otrzymana kawa będzie kwaskowa. Tak więc ten typ zostawmy do ekspresów przelewowych. Ponadto automatyczne ekspresy mogą mieć problem z dokładnym zmieleniem kawy ciemno palonej, gdyż ich młynki nie są przystosowane do tej twardości ziarna.

Tak więc jaka kawa ziarnista będzie właściwa do ekspresów automatycznych? Odpowiedź brzmi: średnio palona. Natomiast co do aromatu — tu liczą się już indywidualne upodobania. Z pewnością jednak każdy znajdzie idealną kawę dla siebie!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy kawa i herbata przebarwia zeby

Czy kawa i herbata przebarwiają zęby?

Następny artykuł

Kubki do kawy i herbaty w stylu glamour

Zobacz też