Najczęstsze problemy układu pokarmowego u psów
Istnieje wiele jednostek chorobowych związanych z przewodem pokarmowym, które mogą dotknąć zwierzęta towarzyszące. Wśród najczęściej pojawiających się schorzeń wymieniane są: ostre zapalenie żołądka i jelit cienkich, zapalenie jelita grubego, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki i zespół złego wchłaniania. Istnieją też choroby, które choć atakują cały organizm, wywołują wiele objawów ze strony układu pokarmowego, powodując biegunki.
Objawy świadczące o problemach ze strony układu pokarmowego u psów
Co powinno zaalarmować opiekuna? Przede wszystkim każde odstępstwo od normy – jeśli dany pies zawsze miał ogromny apetyt, a nagle nie jest zainteresowany nawet ulubionym smakołykiem, może to być znak, że coś jest nie tak. Jednak generalnie rzecz ujmując istnieje cała grupa objawów, które choć czasami niespecyficzne, mogą świadczyć właśnie o problemach z przewodem pokarmowym:
- Spadek apetytu,
- Biegunka (często z domieszką śluzu a czasem nawet krwi),
- Wymioty,
- Utrata masy ciała,
- Osowienie,
- Ból w okolicy jamy brzusznej,
- Trudności z oddawaniem kału.
Możliwe przyczyny problemów gastrycznych u psów
Niektóre schorzenia układu pokarmowego mogą mieć tło zakaźne lub genetyczne, jednak część zaburzeń może być wywołana bardzo prozaicznymi przyczynami. Kwestie takie jak nagła zmiana karmy, stres, zmiana otoczenia, słaba jakość karmy i zbyt duża ilość smakołyków/niezdrowych dodatków, mogą skutkować poważnymi zaburzeniami ze strony żołądka, jelit czy innych narządów jamy brzusznej.
Dieta a problemy z układem pokarmowym
W każdym przypadku podejrzenia problemów z układem pokarmowym, należy najpierw zwrócić się do lekarza weterynarii. Odpowiednia diagnostyka i badanie kliniczne zwierzęcia pozwolą znaleźć pierwotną przyczynę, która może pomóc wyeliminować podobne problemy w przyszłości. Jednak oczywiście także dieta i odpowiednie żywienie będą niezwykle ważnym czynnikiem. Jaka powinna być najlepsza karma dla psa z takimi zaburzeniami? Z pewnością najważniejszą kwestią będzie lekkostrawność. Karma dla psa z problemami układu pokarmowego musi być dobrze strawna, a jednocześnie bogata w składniki odżywcze. W szczególności mowa tutaj np. o nienasyconych kwasach tłuszczowych, przeciwutleniaczach i odpowiedniej ilości białka. Pomocne w radzeniu sobie z problemami tła pokarmowego mogą być także probiotyki, dobrze dobrane przez lekarza weterynarii (każdy szczep bakterii może wspomagać organizm w trochę inny sposób). Wreszcie, jeśli podejrzewamy, że przyczyną problemów są alergie pokarmowe – należy dobrać dietę, która bazować będzie na składniku, na który zwierzę nie jest uczulone, bądź na białku hydrolizowanym.
Artykuł sponsorowany
Może Cię też zainteresować:
- Herbata na ból brzucha – jak zminimalizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego?
- Herbata na przeczyszczenie, czyli jak poradzić sobie przy uciążliwych zaparciach.
- Kawa na zaparcia – czy jest to remedium na problemy z niedrożnością jelit?
- Herbaty na żołądek – napary, które wspomogą trawienie i pracę Twojego brzucha
- Herbata na trawienie – jaką wybrać? Które zioła najlepiej wspierają układ pokarmowy?
- Herbata na wzdęcia i ból brzucha, czyli sposób na lepsze trawienie
- Napar z siemienia lnianego – jak go przygotować? Wartości odżywcze i zastosowanie w odchudzaniu
- Czy pies może pić kawę?