Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z superspawacz.pl
Wyjście do kawiarni jest dla wielu osób bardzo przyjemnym wydarzeniem. W czasie trwania zwolnienia lekarskiego lepiej jest jednak odpoczywać w domu. Każde wyjście, które odkryje pracodawca, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Czym jest zwolnienie lekarskie?
Warto zacząć od tego, czym w rozumieniu prawa jest zwolnienie lekarskie. L4 to usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu niezdolności do jej wykonywania. Zwolnienie wystawia lekarz, który musi najpierw sprawdzić, czy stan zdrowia pracownika rzeczywiście nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków służbowych. Na każdym zwolnieniu znajduje się informacja o powodzie niezdolności do pracy.
Zwolnienie lekarskie wypisywane jest przez lekarza, aby pracownik mógł wrócić do stanu, który pozwala mu na wykonywanie obowiązków służbowych. Może ono zostać też wystawione, gdy pracownik musi opiekować się chorymi członkami rodziny. Musi on być jednak jedyną osobą, która może zaopiekować się chorym. Najczęściej takie zwolnienia są wypisywane w przypadku konieczności opieki nad osobami małoletnimi, z którymi pracownik mieszka w jednym domu.
Obecnie zwolnienie lekarskie można uzyskać przez Internet. Bardzo popularna jest także recepta online. Tanio i szybko – to główne zalety usług medycznych przez internet. E-recepta online to bardzo dobry sposób na zaoszczędzenie czasu.
Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można iść do kawiarni?
Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie powinien nadwyrężać swojego zdrowia. Wyjście z domu musi być uzasadnione. W innym wypadku może to zostać potraktowane jako nadużycie zwolnienia lekarskiego. Pracownik w czasie trwania zwolnienia nie powinien wychodzić z domu ani podejmować żadnych prac w jego okolicy. Za nadużycie zwolnienia mogą grozić poważne konsekwencje!
Kontrola pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego
Wyjście do kawiarni będzie potraktowane jako nadużycie zwolnienia lekarskiego. Przepisy umożliwiają pracodawcy przeprowadzenie kontroli pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Umożliwiają to zapisy, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 roku. Kontrola ta może zostać przeprowadzona przez samego pracodawcę lub przez pracownika, który otrzymał odpowiednie upoważnienie. Należy więc unikać wychodzenia z domu podczas trwania zwolnienia!
Pracodawca nie musi informować o kontroli
Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku informować o tym, że przeprowadzi kontrolę. Najczęstszym powodem kontroli jest brak zaufania pracodawcy wobec pracownika. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracodawca po prostu martwi się o swojego pracownika i chce zobaczyć, czy jego stan się nie pogarsza.
Obowiązek informowania o miejscu pobytu podczas zwolnienia lekarskiego
Każdy pracownik musi poinformować pracodawcę o miejscu pobytu podczas trwania zwolnienia. Jeżeli pracownik zmienia miejsce pobytu, to ma 3 dni na poinformowanie pracownika oraz ZUS-u o tym fakcie. Co w przypadku, gdy podczas kontroli pracodawcy pracownika nie ma w domu?
Nieobecność pracownika podczas kontroli pracodawcy
Jeżeli pracownika nie będzie w domu, to pracodawca musi powtórzyć kontrolę. Pracownik musi wtedy tłumaczyć się z powodu nieobecności. Jeżeli tłumaczenia nie będą wystarczające, to nieobecność zostanie potraktowana jako nadużycie zwolnienia.
Za nadużycie zwolnienia lekarskiego grożą konsekwencje
Pracownik, który wyszedł do kawiarni podczas zwolnienia lekarskiego, a przeprowadzona w tym czasie kontrola wykazała, że nie ma go w domu, narażony jest na utratę zasiłku chorobowego. Pracodawca może również rozwiązać umowę o pracę bez względu na okres jej trwania. Nadużycie zwolnienia może również skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym.
Wyjście do kawiarni w czasie trwania L4 nie jest dobrym pomysłem. Pracownik powinien odpoczywać, dlatego wszelkie wyjścia z domu należy odłożyć do czasu, aż stan zdrowia się poprawi, a zwolnienie zakończy się.
Artykuł sponsorowany
Może Cię też zainteresować:
- Poparzenie kawą lub herbatą- czy przysługuje L4?
- Na czym polega praca baristy? Czy warto się szkolić?
- Ile kosztuje remont kawiarni?
- Kawa organiczna, czyli jaka? Wszystko, co musisz wiedzieć o ekologicznej uprawie kaw
- Mniszek lekarski – herbata, która pozytywnie wpłynie na twój organizm. Dlaczego warto pić herbatkę z tych roślin?
- Herbata na nerki – dobry sposób na wsparcie układu moczowego i oczyszczenie organizmu
- Jak wybrać idealne kubki do kawy na wynos dla Twojej kawiarni?
- Bezkofeinowa kawa z mniszka lekarskiego. Eko dar natury i jego właściwości