Kawa z mlekiem – popularny napój, ale czy zdrowy?

Kawa z mlekiem to napój, który jest smaczny i uwielbiany przez wielu ludzi. Przeczytaj artykuł, jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy, bądź jesteś ciekawy tego, jak wiele jej rodzajów istnieje.
kawa z mlekiem

Choć kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie pobudza i istotnie wpływa na organizm, to w połączeniu z mlekiem traci część swoich właściwości. Mimo wszystko, smak i aromat takiego napoju, to jedna z małych chwil przyjemności i relaksu w ciągu dnia. Jeśli z różnych powodów nie możesz spożywać mleka krowiego, to nie zrażaj się, bo istnieje wiele jego zamienników, które z powodzeniem można łączyć z kawą. Poznaj jeden z najpopularniejszych napojów, jakim jest kawa z mlekiem i wypróbuj jej wszystkie rodzaje, szukając swojej ulubionej.

Czym jest kawa i jakie ma właściwości

Kawa, którą odkryto wiele lat temu, nie tylko pobudza organizm, ale również posiada inne właściwości. Czarna kawa powoduje:

  • zmniejszenie uczucia zmęczenia;
  • poprawę koncentracji;
  • usprawnienie pracy mózgu;
  • poprawę pamięci długotrwałej;
  • zapobieganie chorobie Alzheimera;
  • ochronę przed zawałem serca (picie dwóch filiżanek dziennie);
  • zapobieganie zatrucia po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu;
  • wsparcie dla osób z niskim ciśnieniem.

Nadmierne lub codziennie picie kawy może uzależnić

Może to powodować niekiedy gorsze samopoczucie, bóle głowy czy apatię. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kawa częściowo wypłukuje magnez z organizmu, dlatego nie powinno się jej spożywać nadmiernie.

Kawa z mlekiem – skutki uboczne

Sporadyczny dodatek mleka do kawy jest w porządku. Jej smak bardzo dobrze wpływa na samopoczucie, a na przykład pita na zimno z dodatkiem kostek lodu, orzeźwi w upalny dzień. Warto się jednak zastanowić, czy codziennie piecie kawy z mlekiem jest niezbędne. Istnieje kilka kwestii, o których warto wiedzieć przy połączeniu kawy i mleka.

  1. Osłabienie działania kawy – tak jak każdy produkt rozcieńczony, w takim przypadku kawa ma mniejsze właściwości. Kofeina, czy przeciwutleniacze zawarte w tym napoju znacznie zmniejszą swój wpływ na organizm.
  2. Ku uciesze osób dbających o swoją sylwetkę, kawa bez dodatków ma zero kalorii. Niestety po dodaniu do niej mleka, sprawia, że kaloryczność wzrasta. Warto sięgać po mleka chude, a omijać te tłuste, czyli mające 3,2% zawartości tłuszczu. Również dosładzanie napoju, jakim jest kawa z mlekiem, zwiększy ten niekorzystny wpływ na organizm.
  3. Kawa staje się bardziej ciężkostrawna – ma to miejsce przez zachodzącą reakcję pomiędzy kwasem zawartym w kawie a białkiem z mleka. Utrudnia to znacznie trawienie.
  4. Zmniejszenie dostępności antyoksydantów – zawarty w mleku wapń, może utrudnić uwalnianie się tej substancji, która spowalnia procesy starzenia się i ma wiele innych korzystnych właściwości.

Kawa z mlekiem – nie tylko mleko krowie

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się napoje roślinne. Nie tylko ze względu na rosnącą ilość wegan i wegetarian. Dużo osób ma problem z alergią, trawieniem laktozy, bądź całego mleka krowiego, dlatego też roślinna wersja takiego napoju, dla wielu to strzał w dziesiątkę.

Najpopularniejsze zamienniki tradycyjnego mleka, to:

  • mleko sojowe – mimo tego, że jego smak nie każdemu odpowiada, to jest wart spróbowania ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Zawiera dużo białka, a składniki odżywcze przypominają mleko krowie.
  • mleko owsiane – ma niewiele kalorii. Jego smak jest neutralny, dlatego smakuje wielu osobom. Zawiera cenny dla zdrowia błonnik pokarmowy, który wspomaga układ trawienny. Ma między innymi właściwości obniżające cholesterol we krwi.
  • mleko migdałowe – jest delikatne o orzechowej nucie, a co ważne ma mało kalorii. Posiada dużo wartości odżywczych, a zawarta w dużej ilości witamina E przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników.
  • mleko kokosowe – łagodzi idealnie gorzki smak kawy. Ze względu na swoją dość tłustą konsystencję z powodzeniem może zastąpić śmietankę. Zawiera wiele dobroczynnych mikroelementów.

Kawa z mlekiem – rodzaje

Kawa z mlekiem, to jeden z najpopularniejszych napojów zamawianych w kawiarni. Najczęściej dodawane jest mleko krowie. Coraz więcej jest do wyboru innych rodzajów takich dodatków do kawy. Można również wykonać napój kawowy w domu. Warto zaopatrzyć się w ekspres do kawy, ale dla początkującego kawosza wystarczy mały spieniacz do mleka.

  1. Espresso macchiato – espresso z bardzo małym dodatkiem mleka.
  2. Con panna – to filiżanka kawy espresso z dodatkiem bitej śmietanki.
  3. Cappuccino – to kawa espresso, do której dodaje się spienione mleko. To jeden z najpopularniejszych rodzajów kaw.
  4. Latte macchiato – kawa składająca się z trzech warstw. Mleko należy dobrze spienić, a powstałą piankę przelać do wysokiej szklanki. Następnie dodaje się filiżankę espresso.
  5. Mocha – to kawa z dużą ilością mleka i czekoladą. Do podgrzanego mleka (spienionego lub nie) dodaje się czekoladę lub syrop czekoladowy. Należy przelać do wyższej szklanki i dopełnić espresso. Często jako wykończenie pasuje tu bita śmietanka.
  6. Café au lait – to kawa, którą następnie dopełnia się ciepłym lub zimnym mlekiem.

Podsumowanie

Wiesz już, czym charakteryzuje się kawa z mlekiem. Pamiętaj, że kawa, to nie tylko mała czarna, ale również cappuccino, latte i inne mleczne kawy. Taki napar może być bardziej lub mniej kaloryczny, zależnie od rodzaju dodatków. Kawa z cukrem nie jest najlepszym wyborem, ale sporadycznie można sobie na taką pozwolić. Warto jednak postawić na zdrowsze słodziki, jakimi jest cukier trzcinowy, ksylitol czy erytrytol.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa sypana

Kawa sypana czy rozpuszczalna? Która z nich ma lepszy wpływ na zdrowie? Jak zaparzyć dobrą kawę sypaną?

Następny artykuł
kawa z cykorii

Kawa z cykorii to zdrowa alternatywa dla klasycznego czarnego naparu. Dlaczego warto pić kawę zbożową z cykorią?

Zobacz też