Ile kosztują najdroższe herbaty na świecie?

herbata w trakcie parzenia

Polacy uwielbiają herbatę, a liczby mówią same za siebie. Co roku każdy Polak spożywa herbatę sporządzoną, aż z 1 kg liści. Tym samym pod względem spożycia herbaty zajmujemy 4. miejsce w Europie. Więcej herbaty od nas piją jedynie Irlandczycy, Brytyjczycy oraz Rosjanie. Większość Polaków w herbatę zaopatruje się głównie w supermarketach. Istnieją jednak sklepy, w których można znaleźć herbatę dla prawdziwych koneserów. Przeczytaj i dowiedz się, ile kosztuje najdroższa herbata świata!

Najdroższa herbata na świecie – ile kosztuje?

Na samym początku należy powiedzieć, że ciężko jest wyróżnić jedną, najdroższą herbatę na świecie. Istnieje bowiem kilka gatunków, które można uznać za najdroższe herbaty świata. O jakich więc odmianach tego szlachetnego trunku mowa? Na liście najdroższych herbat świata znalazły się m.in.:

  • Herbata Pu’er sheng – gram tej herbaty kosztuje nawet ponad 2 500 zł! Niebywałe, aczkolwiek w 2018 r. cena rynkowa opakowania tej herbaty osiągnęła aż 6,5 mln zł.
  • Herbata Gyokuro Uji – 1 kilogram tej herbaty kosztuje nawet 3 000 zł. Tym samym jest to jedna z najdroższych herbat w Japonii. W dodatku jest ona bogata w aminokwasy i chlorofil, który usuwa toksyny z organizmu. Co ciekawsze, ten gatunek herbaty powstaje z krzewów, które rosną pod bambusowym dachem, co wpływa na smak i aromat tego produktu.
  • Herbata Poo Poo Pu–Erh – koszt zakupu 1 kilograma tej herbaty to nawet 4 500 złotych. Powstaje one już od XVIII wieku, a na jej smak wpływają odchody żywiących się liśćmi herbaty owadów, które stanowią sekretny składnik.
  • Herbata Oolong z gór Wuyi – powszechnie znana jako herbata skalna, która powstaje z krzewów porastających klify chińskiego parku krajobrazowego Wuyii. Za 1 gram tego suszu zapłaci się nawet 500 zł.
  • Herbata Oolong z Fenghuang – cena za 1 gram suszu tej herbaty sięga nawet 600 zł. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, skoro herbata ta jest produkowana z liści 900-letniego drzewa, które nazwano Song Zhong Yi Hao.

Co więcej, cena herbaty na przestrzeni czasu ulega zmianom. Jeżeli więc chcesz pozwolić sobie na odrobinę luksusu i spróbować herbaty z wyższej półki cenowej – koniecznie wejdź na stronę: https://www.saverium.pl/artykuly/pozyczki-online-na-raty-pozyczki-chwilowki-na-raty/ i przekonaj się, że pożyczka chwilówka, wcale nie musi być droga!

Od czego zależy cena herbaty?

Na końcu warto również powiedzieć sobie, co wpływa na cenę herbaty. Jej ceny ustala się na specjalnych targach, gdzie oceniane są m.in.

  • Miejsce pochodzenia suszu – herbatę produkuje się głównie w Azji (Chiny, Indie, Sri Lanka), choć można się spotkać również z odmianami pochodzącymi z Etiopii. Miejsce to musi spełniać również szereg kryteriów, np. być położonym na wysokości minimum 1 200 m n.p.m., gdzie panują odpowiednie warunki glebowe.
  • Wiek krzewów – im starszy jest krzew herbaciany, z którego pochodzą liście do produkcji suszu, tym droższa będzie cena herbaty.
  • Jakość i gatunek krzewu herbacianego – istnieje wiele odmiennych szczepów krzewów herbacianych, które różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i smak, aromatem, a także i zabarwieniem zaparzonego z nich wywaru. Znaczenie ma także wiek, wielkość oraz miejsce usadowienia liści, które zrywa się do suszenia.
  • Technika uprawy i obróbki – najbardziej cenione są w tym przypadku tradycyjne metody, które opierają się na obróbce ręcznej. To z kolei wymaga zatrudnienia ludzi, co podnosi koszty produkcji herbaty.
  • Zdobyte nagrody – na całym świecie istnieje szereg konkursów, w których herbaty różnych producentów rywalizują o tytuł ten najlepszej. Zwycięskie herbaty kosztują więcej.

Ostatnim z kryteriów, które mają wpływ na cenę herbaty, jest ilość, w jakiej została ona wyprodukowana. Im mniej jej wyprodukowano, tym bardziej wpłynie to na wyższą cenę produktu. Oczywiście pod warunkiem, że jest to herbata wysokiej jakości.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wpływ kawy na zęby.

Wpływ kawy na zęby. Czy lepiej pić kawę przez słomkę?

Następny artykuł
herbata na stres

Czy herbata na stres jest skuteczna?

Zobacz też