Niezbędnik kuchenny, czyli jakie przybory powinny znaleźć się w każdej kuchni?

Kuchnia jest sercem domu, w którym przebywamy najczęściej. Przygotowujemy posiłki, spędzamy czas na rozmowach przy kawie. Aby chwile w kuchni były przyjemnością, warto skompletować niezbędnik kuchenny, który ułatwi te codzienne czynności.
Jak wyposażyć kuchnię

Jaka powinna być funkcjonalna kuchnia? Liczą się nie tylko dobrze zaprojektowane szafki oraz gustowne dodatki. O tym, czy dobrze korzysta się z tego pomieszczenia, przesądzają przybory, które powinny znaleźć w każdej kuchni. Tymczasem skompletowanie wyposażenia kuchennego rzadko kiedy znajduje się wysoko na liście priorytetów. Dlatego, jeśli narzekasz na swoją kuchnię, sprawdź, czy masz w niej wszystko, czego potrzebujesz.

Najważniejszy sprzęt kuchenny – garnki i patelnie

Szafki cargo czy systemy szuflad, które wysuwają się płynnie za pomocą delikatnego dotknięcia, są świetne, o ile służą do przechowywania sprzętów absolutnie potrzebnych w kuchni. Wśród nich znajdują się oczywiście patelnie. Bez nich trudno przyrządzić jakąkolwiek potrawę, dlatego warto postawić na jakość – na przykład kupić wytrzymałą patelnię żeliwną lub wykonaną z kamienia. Oprócz tego liczy się model, ponieważ jedna to za mało. Warto mieć patelnię uniwersalną, ale także wok, grillową oraz do naleśników. Dzięki temu łatwiej przyrządzisz potrawy wymagające zróżnicowanej obróbki termicznej.

Kolejnym ważnym sprzętem kuchennym są garnki. Bez nich trudno wyobrazić sobie ugotowanie zupy czy przygotowanie innych dań. Najlepiej od razu zdecydować się na komplety garnków o różnej wielkości, pojemności oraz przeznaczeniu. Zwykle w zestawie znajduje się duży garnek idealny do gotowania zupy, garnki średniej wielkości, rondel, a bywa, że i głębokie patelnie, które są odpowiednie na przykład do duszenia mięs. Z takim sprzętem praca w kuchni nie stanowi żadnego problemu.

Przybory kuchenne do krojenia, których potrzebujesz

Co jeszcze powinno znaleźć się w kuchni? Niezależnie od tego, czy jesteś szefem z prawdziwego zdarzenia, czy amatorem, powinny cię zainteresować zestawy noży kuchennych. Laik może nie zdawać sobie sprawy, że to, czym kroi produkty spożywcze, ma duże znaczenie. Inny nóż przeznaczony jest do mięsa, a inny do warzyw oraz pieczywa.

Na pewno trzeba zwracać uwagę na ostrze. Bardzo ważne jest, by nie było zbytnio elastyczne, a do tego koniecznie musi być dobrze naostrzone. Dzięki temu krojenie nie wymaga dużego wysiłku, a ty unikasz bólu nadgarstka, który jest spowodowany wysiłkiem, jaki wkładasz w tę czynność. Noże kuchenne mogą też stanowić element wystroju kuchni. Jeśli kupisz zestaw z estetycznym stojakiem albo blokiem ułatwiającym ich przechowywanie, możesz bez problemu ustawić je na blacie. Dzięki temu zawsze będą się znajdować w zasięgu twojej ręki.

Zestaw akcesoriów do krojenia powinna uzupełniać obieraczka oraz ostrzałka do noży, a przede wszystkim deska do krojenia. Jeśli kompletujesz sprzęt, kup przynajmniej dwie deski – do mięsa oraz do warzyw. Rodzaj tworzywa, z jakiego będą wykonane, zależy od twoich preferencji, jednak pamiętaj, że drewno chłonie wilgoć i zapachy.

Gadżety ułatwiające codzienne życie

Garnki, patelnie oraz dobrej jakości noże to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Warto jednak pamiętać o swoich małych przyjemnościach – kawa i herbata to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie poranek albo popołudnie. Najlepszy smak mają świeżo zmielone ziarna kawowe oraz przygotowywane indywidualnie mieszanki herbat. Z tego też powodu warto kupić proste gadżety, które wydobędą ich walory.

Jeśli jesteś amatorem herbaty liściastej, znakomitym wyborem będzie dzbanek z zaparzaczem lub french press. Może on zresztą posłużyć także do zaparzenia zmielonej kawy, choć dla fanów aromatycznego espresso lepszym rozwiązaniem będzie stalowa kafetiera. Na bazie tego napoju można przygotować różne typy kaw, np. cappuccino, latte, flat white i wiele innych.

To, jak wygląda twój niezbędnik kuchenny, zależy od indywidualnych potrzeb. Jednak w każdej kuchni, niezależnie od tego czy jest używana na co dzień, czy nieco rzadziej, powinny znaleźć się garnki, patelnie oraz noże. Przedmioty te stanowią bazę, którą rozbudujesz o inne potrzebne ci sprzęty.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata ziołowa

Herbaty ziołowe – rodzaje i właściwości

Następny artykuł
Wpływ kawy na zęby.

Wpływ kawy na zęby. Czy lepiej pić kawę przez słomkę?

Zobacz też