Kawa a zęby – co warto wiedzieć o tym połączeniu?

Kawa a zęby – wiele osób, nomen omen, zgrzyta zębami, gdy słyszy o takim połączeniu. Nic dziwnego, sama kawa od wielu lat jest wymieniana na czele list produktów, które najmocniej przyczyniają się do problemu pożółkłych i ciemnych zębów!
kawa a zęby

Kawa a zęby – co warto wiedzieć o tej parze? Najważniejsze przede wszystkim jest to, że mała czarna to z pewnością nie napój, który jest polecany osobom pragnącym zachować śnieżnobiały uśmiech. Niestety, związki zawarte w kawie są naprawdę mocne i nie bez wpływu na nasze zęby! Czy jesteś skazany na rezygnację z kawy, jeśli wybrałeś piękny uśmiech?

Zagrożenia dla zębów związane z piciem kawy

Chociaż kawę można pić bez żadnego ryzyka dla zębów, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze: kawa (ale też herbata) może przebarwiać zęby. Aby ograniczyć przebarwienia, należy unikać dodawania do napoju cukru lub mleka oraz myć zęby wkrótce po jego wypiciu. 

Ponadto kawa może powodować odwodnienie, co prowadzi do suchości w ustach i zwiększonego ryzyka powstawania ubytków. Aby zachować odpowiednie nawodnienie, należy pić dużo wody w ciągu dnia i ograniczyć spożycie samej kawy. 

Korzyści dla zębów, wynikające z picia kawy

Jeśli chodzi o zęby, kawa może przynieść pewne korzyści. Zawiera polifenole, czyli związki, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka próchnicy zębów. Ponadto kawa może również pomóc w usuwaniu przebarwień z zębów. Chociaż kofeina może powodować odwodnienie, co może prowadzić do powstawania ubytków, picie kawy z umiarem może pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów. 

Jeśli więc szukasz sposobu, by cieszyć się ulubionymi napojami bez szkody dla zębów, warto rozważyć kawy z dużą zawartością polifenoli.

Minimalizacja ryzyka powstania przebarwień zębów

Kawa a zęby to niemal pewny przepis na przebarwienia zębów. Głównym winowajcą jest związek znany jako tanina, który jest obecny zarówno w kawie, jak i herbacie. Tanina wiąże się z białkami w zębach, powodując powstawanie brązowych plam. Ponadto kawa często jest spożywana z cukrem, który może dodatkowo przyczyniać się do próchnicy zębów. 

Istnieje kilka prostych sposobów na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się przebarwień zębów. 

Ważne jest, aby regularnie szczotkować zęby, najlepiej po każdym posiłku. Pomoże to w usunięciu taniny, która już osadziła się na zębach. Ponadto do picia kawy warto używać słomki, ponieważ minimalizuje to kontakt napoju z zębami. Wreszcie regularne kontrole stomatologiczne są niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. 

Niestety, picie kawy będzie niedozwolone po zabiegu wybielania zębów, gdy przez jakiś czas niezbędna jest tzw. biała dieta, zawierająca niebarwiące produkty. Na stronie https://dentinfo.pl/biala-dieta/ znajdziesz wszelkie informacje na temat tego, czym jest i jak stosować białą dietę.

Najlepsze sposoby czyszczenia zębów po wypiciu kawy

Istnieje kilka skutecznych sposobów usuwania przebarwień, w tym szczotkowanie zębów szczoteczką, używanie nici dentystycznych i płukanie ust płynem do płukania jamy ustnej. Niektóre osoby uważają, że w usuwaniu przebarwień pomocna może być również wybielająca pasta do zębów. 

Oprócz czyszczenia zębów po wypiciu kawy ważne jest także codzienne przestrzeganie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. Obejmują one szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie i regularne wizyty u dentysty. Podejmując te proste kroki, możesz pomóc w utrzymaniu zębów w czystości i bez przebarwień.

Kawa a zęby – to wcale nie musi się wykluczać! Pamiętaj, że jeśli jesteś miłośnikiem kawy (a także herbaty), jesteś szczególnie narażony na przebarwienia zębów, a także odkładanie się kamienia nazębnego. Jeśli jednak zadbasz o prawidłową i regularną higienę jamy ustnej, a także wybierzesz kawę odpowiedniej jakości, zminimalizujesz ryzyko powstania przebarwień zębów!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
l4 a wyjście do kawiarni

L4 a wyjście do kawiarni – czy można iść na kawę podczas zwolnienia?

Następny artykuł
Makijaż w odcieniach kawy

Makijaż w odcieniach kawy – stylowy, elegancki, ponadczasowy

Zobacz też