Warto już na wstępie powiedzieć, że nie istnieje żadna magiczna granica wieku, po której przekroczeniu można sięgnąć bez obaw po mocne espresso czy nawet zawierające kofeinę cappuccino. Naukowcy analizują i badają sytuację od dawna, ale nie są w stanie jednoznacznie powiedzieć, od kiedy można być kawę. Wszystko dlatego, że to złożony problem, do którego należy podejść z otwartym umysłem, jednocześnie analizując konkretny przypadek.
Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z astroszkic.pl
Kofeina i rozwój organizmu dziecka
Kluczowe w zrozumieniu problemu jest określenie, że jedynym składnikiem kawy, który sprawia, że nie nadaje się dla dzieci, jest kofeina. Co jednak ważne, zawarta jest ona również w herbacie czy czekoladzie, dlatego nawet kilkuletnie dzieci mogą mieć z nią styczność. To o tyle problem, że trudne jest oszacowanie, ile kofeiny dziecko przyjęło w czasie doby. Wskazane przez naukowców normy mają zakres wiekowy:
- dzieci 4-6 lat: 45 mg kofeiny/ dobę;
- dzieci 7-10 lat: 68 mg kofeiny/ dobę;
- dzieci 10-12 lat: 85 mg kofeiny/ dobę;
- dorośli i nastolatki po okresie dojrzewania: 200-400 mg kofeiny/ dobę.
Spożywanie kofeiny jest dozwolone nawet wśród czterolatków. Czy oznacza to, że takiemu maluchowi powinniśmy podać do wypicia kawę? Co to, to nie! Organizm otrzymuje niewielkie dawki kofeiny we wspomnianych produktach, a jej dostarczenie w formie kawowego naparu mogłoby wywołać gwałtowną, niepożądaną reakcję organizmu. Wówczas przekroczenie normy jest bardzo realnym scenariuszem, więc określenie, kiedy pić kawę, nie jest takie proste.
Wpływ kofeiny na dorastający organizm. Czy kawa szkodzi dzieciom?
Badania potwierdzają, że przyjmowanie większej ilości kofeiny przez dzieci może doprowadzić do różnych przykrych konsekwencji. Wymienia się:
- zaburzenia snu;
- odwodnienie;
- problemy z żołądkiem i zaburzenie trawienia;
- utrudnienie koncentracji;
- wypłukiwanie wapnia z organizmu;
- uzależnienie od kofeiny.
Od kiedy można pić kawę? W jakim wieku sięgać po „małą czarną”?
Nawet trzymając się norm mg kofeiny, wciąż można popełnić błąd, podając dziecku jej za dużo, a konsekwencje mogą być przykre w skutkach. Od kiedy można pić kawę? Co specjalista, to inna opinia, ale przyjęło się, żeby nie podawać jej dzieciom poniżej 10. roku życia. Starszym owszem, ale nie za dużo i najlepiej nieregularnie, sporadycznie. Wiele zależy też od takich czynników jak masa ciała, a także zapotrzebowanie organizmu. Na pewno jednak należy stosować zasadę – im mniej, tym lepiej. Zawsze można odpowiedzieć, że dziecko będzie miało jeszcze czas, żeby w dorosłym życiu przyzwyczaić się do kawy i zawartej w niej kofeiny.
Picie kawy przez dzieci nie jest akceptowane w większości krajów. To dobrze, ponieważ uzależnienie od kofeiny jest realnym scenariuszem. Nadmierne jej spożycie prowadzić może do wielu przykrych konsekwencji. Warto też wiedzieć, że w popularnych napojach energetycznych również znajduje się kofeina, i to w dużym stężeniu. Nie ma zakazu ich sprzedaży dzieciom, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Mogą być bardzo niebezpieczne! Zawartość kofeiny w poszczególnych produktach można znaleźć na opakowaniu. Warto je czytać, żeby jeść i pić świadomie.
Może Cię też zainteresować:
- Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników
- Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?
- Jaki wpływ ma kawa na nasz organizm?
- Mocna kawa, czyli właściwie jaka? Zawartość kofeiny, czas parzenia, ziarna i inne zmienne
- Herbata dla niemowląt – którą wybrać? Sprawdź jaka herbatka dla niemowlaka będzie najlepsza i poznaj lepiej ten napój
- Kiedy pić kawę, a w jakich godzinach tego unikać?
- Komu przyda się wyciskarka wolnoobrotowa?
- Jak zaprosić dziewczynę na kawę? Poznaj sprawdzone sposoby!