Czy niemowlę karmione mlekiem potrzebuje herbat lub wody do picia? Zazwyczaj nie, jednak niektóre napary mają działanie wzmacniające i pozwalają uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Dowiedz się jakie herbaty dla niemowląt są warte uwagi!
Od kiedy dziecko może pić owocowe lub ziołowe herbatki?
Według najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia maluchy do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym, jeśli mleko mamy jest niedostępne. Od czego zacząć rozszerzanie diety starszego brzdąca? Dla zdrowego niemowlaka woda to pierwszy napój, jakiego spróbuje. Natomiast włączanie herbatek owocowych i ziołowych oraz soków do diety dziecka poniżej 1 roku życia jest stanowczo odradzane, ponieważ są to napoje zawierające spore ilości cukru. Wcześniejsze dopajanie niemowlaka płynami innymi niż mleko czy woda mineralna nie jest zalecane nawet w upalne dni.
Uwaga na teinę! Nie każdą herbatę można podawać niemowlakowi, a nawet pić karmiąc piersią
Niektórych herbat nie należy podawać niemowlętom i małym dzieciom. Mowa przede wszystkim o naparach zawierających kofeinę, w tym przypadku nazywaną teiną. Z tych napojów powinny zrezygnować także mamy karmiące piersią. Będą to przede wszystkim: czarna i zielona herbata, ale też inne odmiany tego naparu, czyli biała, żółta, czerwona, pu-erh, a także oolongi. Dlaczego to takie ważne? Zawarta w herbacie teina działa pobudzająco, w związku z czym ma niekorzystny wpływ na samopoczucie dziecka, a także opiekującej się nim mamy.
Jaką herbatkę dla niemowlaka wybrać?
Na rynku znajdziesz herbatki, które bez obaw możesz podawać dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia. Jaka herbata dla niemowląt będzie najlepsza na początek? Rozszerzane diety maluszka najlepiej zacząć od naturalnych herbatek owocowych. Są delikatnie słodkie, smaczne, a po ich spożyciu niezwykle rzadko występują skutki uboczne. Herbatki ziołowe mają zwykle silniejsze działanie, a w dodatku mogą wchodzić w interakcje z lekami, które przyjmuje dziecko. Dlatego lepiej nie podawać maluchom ziołowych naparów bez konsultacji z pediatrą, nawet jeśli są nazwane herbatą dla dzieci.
Eksperci są zgodni co do tego, że nie należy podawać niemowlakowi do picia herbatek granulowanych. To produkty bogate w substancje słodzące, barwniki i sztuczne aromaty. Producenci chwalą się, że są bogate w witaminę C, jednak wciąż stanowią niezdrowy napój dla dzieci, a nawet osób dorosłych. Przed zakupem zawsze sprawdzaj skład herbaty.
Herbatka koperkowa – czy to napój, który rzeczywiście zmniejsza kolki u malucha?
Czy koper włoski to rzeczywiście dobry składnik do przygotowywania herbat dla niemowląt? Przez wiele lat uważano, że m.in. skutecznie likwiduje wzdęcia, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i pomaga przy bólach brzuszka. Obecnie eksperci odradzają podawanie do picia takiej herbaty dzieciom w każdym wieku. Dlaczego? W ziarnach kopru znaleziono estragol, który wykazuje działanie rakotwórcze i neurotoksyczne, w związku z czym napar może mieć szkodliwy wpływ na organizm dziecka.
Herbatka rumiankowa – napar, który uspokoi i wyciszy
Rumianek to lecznicza roślina wykorzystywana od wieków, ale czy można z niego tworzyć zdrowe herbatki dla niemowląt? Zdecydowanie tak. Jest bezpieczniejszy od wcześniej wymienionego kopru włoskiego. W dodatku nie tylko łagodzi bóle brzuszka, ale wykazuje też właściwości uspokajające. Warto podawać go też starszym dzieciom, ponieważ stanowi zdrową i smaczną alternatywę dla soków owocowych pełnych cukru.
Pamiętaj, że żeby napar wykazywał właściwości prozdrowotne, powinien być parzony powyżej 3 minut. Nie zaleca się podawania jednej porcji przez cały dzień, ponieważ w tak długo przetrzymywanej herbatce dla dzieci mogą rozwijać się bakterie.
Herbata dla niemowląt czy woda do picia? Co podawać maluchom?
Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest aż 4 razy większe niż u dorosłych. Dlatego po szóstym miesiącu życia warto wprowadzić do diety wodę, natomiast młodsze dzieci powinny pozostać przy pokarmie mamy. Herbatki najlepiej podawać pociechom, które ukończyły pierwszy rok życia. Na start najlepsze będą owocowe, na przykład herbata malinowa. Stanowczo odradza się podawanie czarnej herbaty lub herbaty zielonej.
Może Cię też zainteresować:
- Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?
- Herbata koperkowa – co musisz wiedzieć o naparze z kopru włoskiego? Poznaj właściwości herbaty koperkowej!
- Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników
- Herbata na laktację – czy herbatka laktacyjna pomoże w karmieniu piersią?
- Od kiedy można pić kawę? Kofeina a rozwój dziecka
- Herbata na zaparcia – jakie zioła pomogą uregulować wypróżnianie?
- Czarna herbata, czyli najpopularniejszy napój na świecie. Czy herbata czarna ma właściwości prozdrowotne? Jak ją zaparzać?
- Herbata na wątrobę – które ziołowe składniki wspomagają pracę wątroby?