Używanie ekspresu czy kawiarki do parzenia kawy sprawia, że nie musimy martwić się o czas jej przygotowania. Jak jest gotowa, to jest gotowa i możemy zasiadać do picia. Są jednak coraz popularniejsze metody parzenia, które wymagają nieco większej uwagi i stosowania się do zaleceń ekspertów. Warto, żebyś samodzielnie próbował różnych czasów parzenia, żeby ocenić, które jest dla ciebie najlepsze. Przechodząc jednak do rzeczy – jak długo parzyć kawę? Odpowiadamy!
Jak długo parzyć kawę we french pressie?
Rozwiązanie, które powinno spodobać się wszystkim, którzy lubią kawę „po polsku”, czyli zalewaną wrzątkiem. French press służy właśnie do tego, ale kawę pije się bez fusów. W przypadku korzystania z tego rozwiązania odpowiedni czas parzenia to 4 minuty. Fusy zdążą odpłynąć na dno, a kawa odda wszystko, co ma w sobie najlepsze. Smak będzie czysty, a napar pełen aromatu.
Aeropress – popularna metoda parzenia kawy. Jak długo?
Zastanawiasz się, jak zaparzyć kawę bez fusów domowym sposobem? Aeropress jest dobrym pomysłem. Nie ma jednak konkretnego czasu zaparzania, ponieważ ten uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Warto jednak skorzystać z popularnego rozwiązania – niespełna 2 minuty parzenia i około 25 sekund wyciskania. Wtedy smak powinien być najbardziej wyrazisty.
Jak długo parzyć kawę w chemeksie?
Zyskujący coraz większą popularność chemeks to rozwiązanie dla osób, które lubią nowinki. Kawę również, bo ta z wykorzystaniem tego urządzenia jest bardzo smaczna. Jak długo parzyć kawę w chemeksie? Około 4 minuty to optymalny czas.
Jak zaparzyć kawę w dripie V60?
Drip zyskuje popularność, ponieważ to łatwa i tania metoda, a kawa wychodzi bardzo aromatyczna. Kawę w dripie parzyć należy przez około 2 minuty i 30 sekund (w przypadku miłośników mocniejszych naparów o 30 sekund dłużej). Pamiętaj, że w tym czasie zawarta jest „preinfuzja”, czyli zalanie zmielonej kawy kilkoma gramami gorącej wody. Ten etap trwa dokładnie 30 sekund.
Jak długo parzyć kawę? Wiadomo już, że wszystko zależy od sposobu, ale również preferencji. Najlepiej zapoznać się z powyższymi danymi, ale również nieco poeksperymentować. Każdy przecież lubi inną kawę, preferuje inne ziarno i ma inne oczekiwania. Espresso, choć podobne, może być z wielu powodów bardzo różne. Inne kawy tak samo.
Może Cię też zainteresować:
- French press – kawa parzona w prostym urządzeniu. Jak ją zrobić?
- Jak zaparzyć kawę bez fusów domowym sposobem – 5 pomysłów
- Czym jest cascara? Sprawdź, jak parzyć produkt uboczny kawowca
- Herbata liściasta – głębia smaku naparu herbacianego
- Kawa lungo z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułki? Co to za napar
- Jak zmielić kawę w Thermomiksie? Przepis na aromatyczną kawę w kilka chwil
- Mrożona herbata – skąd pochodzi i jak ją przygotować?
- Mocna kawa, czyli właściwie jaka? Zawartość kofeiny, czas parzenia, ziarna i inne zmienne