Woda do espresso – dlaczego warto popijać kawę?

Zastanawiasz się, w jakim celu podawana jest woda do espresso? Ten włoski zwyczaj ma jak najbardziej praktyczne znaczenie. Dowiedz się, jak picie wody wpływa na odczuwanie smaku kawy.
Woda do espresso

Czy woda do espresso to kolejny zagraniczny zwyczaj, który bezrefleksyjnie kopiuje się w polskich kawiarniach? W tym przypadku jest inaczej – picie wody jest jak najbardziej wskazane, gdy chcesz poczuć pełnię smaku mocnego czarnego naparu.

Woda do espresso – znany włoski zwyczaj

Woda serwowana razem z kawą? Spotkasz się z tym nie tylko we włoskich kawiarniach. Tak postępują również wykwalifikowani bariści w Polsce – podawanie wody do espresso to znak, że jesteś w miejscu, gdzie zna się i stosuje najlepsze praktyki parzenia kawy.

Woda do espresso to coś więcej niż tylko zwyczaj. Picie wody ma przede wszystkim zastosowanie praktyczne. Dzięki temu możesz przygotować swoje kubki smakowe do delektowania się kawą. Woda usuwa z nich pozostałości innych substancji smakowych.

Czy rodzaj wody do espresso ma znaczenie?

To, jaką wodą będziesz popijać swoje espresso, jest bardzo ważne. We Włoszech najczęściej jest to zwykła woda z kranu. W polskich kawiarniach i restauracjach przeważnie podaje się wodę mineralną lub źródlaną. I jeden, i drugi sposób są poprawne – trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby podawana do espresso woda miała neutralny smak.

Jak popijać kawę, by odkryć pełnię jej smaku?

Skoro woda do espresso ma oczyszczać kubki smakowe, to nie ma wątpliwości, kiedy należy ją pić – przed kawą. Włosi zalecają to z jeszcze innego powodu. Czarna kawa wypita na pusty żołądek może podrażniać układ pokarmowy. Dzięki wypiciu szklanki wody możesz tego uniknąć.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pewną ilość wody do espresso wypić również na koniec. Dzięki temu smak kawy nie będzie zaburzał smaku innych potraw.

Wiesz już, do czego służy woda podawana razem z espresso. Teraz nie będziesz już mieć wątpliwości, kiedy należy ją wypić!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Herbata pobudzająca

Herbata pobudzająca – zdrowa alternatywa dla kawy

Następny artykuł
likier kawowy

Jak zrobić likier kawowy i z czym go podawać?

Zobacz też