Herbata liściasta – głębia smaku naparu herbacianego

Herbata liściasta to susz, do którego używa się całych i niepołamanych liści rośliny. Istnieje wiele rodzajów herbat, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
herbata liściasta

Wiele osób zastanawia się, jak powinno się parzyć napar herbaciany i sięga wówczas po herbatę w torebkach. Jej smak i aromat często różni się znacząco od parzonej herbaty liściastej. Bogata oferta produktów zadowoli kubki smakowe każdego konsumenta. Warto kupować susz z pewnych źródeł, dzięki czemu będziesz mieć pewność co do dobrej jakości herbaty.

Popularne rodzaje herbaty liściastej

Często przez klientów kupowana jest herbata liściasta na wagę. Najczęściej w takich punktach sprzedaży można otrzymać wiele odmian tych roślin z dodatkami lub bez. Dodatki to na przykład skórka cytryny, pomarańczy czy mięta. Nie w każdym mieście znajduje się taki punkt zakupowy, dlatego producenci oferują gotowe mieszanki. Herbata liściasta najczęściej występuje w odmianach, takich jak:

  • herbata czarna,
  • herbata zielona,
  • herbata owocowa.

Herbata czarna

Czarna herbata to najczęściej wybierany rodzaj takiego napoju. Jest częstym dodatkiem przy posiłku, jak również, dzięki zawartej kofeinie, może zastąpić kawę. W takim przypadku warto, aby nie była parzona zbyt krótko. Barwa takiego naparu jest czerwono-złota, a smak jest intensywny, a zarazem orzeźwiający. Herbata czarna liściasta ma kilka popularnych odmian. Earl Grey to rodzaj, który jest nieco ostrzejszy i będzie dobrą odmianą od klasycznej wersji. Z dodatkiem lodu i owoców oraz ziół nadaje się idealnie na mrożony napój herbaciany, jakim jest ice tea. Pochodzi z Chin, Indii i Sri Lanki.

Herbata zielona

Dzięki licznym właściwościom zdrowotnym zielona herbata liściasta staje się coraz popularniejsza. Zawiera liczne witaminy, aminokwasy, a także polifenole. Taka herbata występuje w wielu wariantach smakowych. Sposób parzenia herbaty zielonej różni się nieco od metody przygotowania czarnej. Tutaj nie zalewa się suszu wrzątkiem, ale wodą, najlepiej o temperaturze 70°C. Smak jest charakterystyczny, ziołowy, który dzięki licznym dodatkom sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony rodzaj. Dostępne są liczne smaki owocowe, warzywne, kwiatowe, a także orzechowe.

Ciekawym jest to, że zielona herbata, a także biała, czarna i czerwona wytwarzane są listków tej samej rośliny, jaką jest Camellia synensis. Dzięki różnym sposobom obróbki powstają zróżnicowane rodzaje suszu. Herbata zielona pochodzi z Chin i Japonii.

Herbata owocowa

Rodzajów herbaty owocowej jest wiele. Każdy kraj słynie z oryginalnych mieszanek, dlatego poznawanie świata poprzez nowe smaki jest fascynującym sposobem na urozmaicenie zwiedzania. Dzięki dużej dostępności herbat w sklepach możesz taką podróż smakową odbyć we własnym domu z filiżanką gorącego napoju.

Popularne rodzaje owocowych herbat, to:

  • malina;
  • truskawka;
  • mango;
  • hibiskus;
  • pomarańcza;
  • ananas.

Czym różnią się niearomatyzowane mieszanki herbaty liściastej?

Istnieje wiele odmian herbaty. To, w jaki sposób zostają zebrane i przygotowane liście herbaty, przyczynia się do jej różnorodności. Czynniki wpływające na różny smak, wygląd i aromat herbaty, to:

  • miejsce uprawy;
  • czas zbioru;
  • kolor liści (stopień przemian biochemicznych);
  • rodzaj gleby;
  • sposób zbioru liści;
  • pogoda przed i w trakcie zbioru;
  • wiek krzewu herbacianego;
  • czas od wyprodukowania herbaty do jej zaparzenia.

W czym i jak powinna być parzona herbata liściasta?

Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą na odpowiednie zaparzenie herbaty, równocześnie nie powodując wpadania do ust listków oraz innych dodatków. Do wyboru na rynku są takie produkty, jak:

  • dzbanek bez sitka,
  • dzbanek z sitkiem,
  • french press,
  • koszyczek do filiżanki,
  • metalowe akcesoria (szczypce, kulka).

Listki herbaty powinny mieć swobodę w procesie parzenia po to, żeby w pełni się rozwinąć. Sprawdź, które rozwiązanie najbardziej przypadnie ci do gustu.

Dzbanek bez sitka

Taki sposób parzenia pozwoli na swobodne pływanie liści rośliny, dzięki czemu odda ona swój cały aromat i smak. Po odczekaniu odpowiedniego czasu parzenia przelej napar do drugiego dzbanka lub przecedź przez osobne sitko bezpośrednio do filiżanki.

Dzbanek z sitkiem

Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż w poprzednim przypadku. Sitko jest wbudowane w górnej części dzbanka, dzięki czemu liście herbaty nie mają cały czas styczności z naparem. W taki sposób liście niektórych herbat można zaparzać wielokrotnie. Jedyny minus to brak miejsca dla liści, aby mogły się w pełni rozwinąć.

French press

W tym wypadku wystarczy zaparzyć liście, a następnie przycisnąć praskę. W procesie parzenia listki pływają swobodnie, czyli w pełni oddają smak i aromat naparu. Minus, jakiego można się tutaj doszukać, to konieczność przelania herbaty od razu po zaparzeniu do innego naczynia. W innym przypadku napój stałby się gorzki, mając cały czas styczność z liśćmi.

Pozostałe akcesoria, takie jak koszyczek, kulka czy szczypce, choć są wygodnym rozwiązaniem, to nie pozwalają listkom herbaty na swobodne przemieszczanie się, tym samym nie rozwijając w pełni jej smaku.

Podsumowanie

Dobra herbata liściasta to nie tylko aromatyczny napój. Właściwości pobudzające niektórych odmian tych roślin z powodzeniem zastąpią mniej zdrową kawę. Liczne korzyści płynące z picia herbaty powodują, że jest to jeden z ulubionych napojów zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wybierz swój ulubiony smak herbaty.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Herbata granulowana czarna – zdrowa czy szkodliwa? Czym różni się indyjska herbata granulowana od rozpuszczalnego napoju?

Następny artykuł
herbata po rosyjsku

Herbata po rosyjsku. Picie herbaty z samowara w szklance z koszyczkiem, z dodatkiem konfitury – parzenie herbaty w Rosji

Zobacz też