Lato to pora roku, w której mrożona herbata jest wybierana niemal tak często jak woda. Ten orzeźwiający napój może być przygotowany z różnych rodzajów herbat i dodatków. Znajdziesz ją jako gotowy produkt w sklepie czy restauracji, ale najlepiej będzie smakować przygotowana ze świeżych produktów w domu. Poznaj łatwe sposoby na jej przygotowanie i przekonaj się, że taka herbata zasmakuje każdemu.
Skąd pochodzi mrożona herbata?
Aromatyczny napój herbaciany znany jest od setek lat. Kiedy natomiast wymyślił ktoś ice tea? Pierwsza mrożona herbata pojawiła się w 1870 roku. Na początku podawano ją w hotelach, a następnie na stacjach kolejowych. Około w 20 lat później w USA podczas trwających upałów, zaproponowano ten zimny napój gościom odwiedzającym Międzynarodowe Targi. Dzięki temu już wkrótce popularność tej herbaty rozsławiła się na cały świat. Obecnie można ją znaleźć w każdym sklepie i zamówić w większości restauracji i kawiarni.
Podstawowy przepis na mrożoną herbatę
Choć najczęściej wybiera się do przygotowania tego napoju herbatę czarną, to nie trzeba tylko ograniczać się do jej jednego rodzaju. Idealnie sprawdzi się również napar z zielonej herbaty. Można do przygotowanego napoju dodać same kostki lodu i to już wystarczy. Jednak ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia. Mrożona herbata idealnie smakuje z dodatkiem owoców lub ziół. Najchętniej dodawana jest cytryna.
Lista potrzebnych składników:
- 1 litr zagotowanej wody;
- kostki lodu;
- 2 saszetki czarnej herbaty;
- 1 cytryna (wyciśnięty sok);
- mięta;
- opcjonalnie: 5–6 łyżeczek cukru lub miodu, plastry cytryny, limonki lub pomarańczy.
Jak wygląda proces przygotowania ice tea?
- Przygotuj wszystkie powyższe składniki i dzbanek.
- Następnie trzeba parzyć herbatę we wrzątku, dosładzając ją lub nie.
- Czekaj aż napój ostygnie i następnie schowaj go do lodówki.
- Dodaj lód.
- Dodaj resztę dodatków wedle uznania.
Co w przypadku, gdy upał jest męczący i nie chcesz czekać? Możesz zrobić napar nieco inaczej. Należy zalać torebki bądź listki rośliny wrzątkiem, ale nie całym litrem, tylko mniejszą ilością wody. Następnie dodaj zimną wodę. W ten sposób herbata mrożona powstanie znacznie szybciej.
Domowa mrożona herbata – inne przepisy
W przypadku, jeśli czarna herbata z dodatkiem cytryny ci nie wystarcza, bo preferujesz bardziej owocowy smak, to poniżej znajdziesz pomysły na inne rodzaje mrożonych herbat:
- mrożona zielona herbata – użyj więcej torebek niż w poprzednim podstawowym przepisie (3–4 saszetki). Taki napar trzeba zaparzyć przez 4–5 minut, tak aby w efekcie nie był zbyt intensywny. Po schłodzeniu i ewentualnym osłodzeniu dodaj kostki lodu i idealnie podkreślającą smak miętę. Plasterek cytryny będzie również świetnie się komponował;
- mrożona herbata miętowa – to połączenie dwóch saszetek czarnej herbaty z dwoma torebkami mięty. Oba rodzaje herbat należy parzyć pod przykryciem przez około 3 minuty w osobnych bądź tym samym naczyniu. Po schłodzeniu i dodaniu soku z cytryny włóż do dzbanka kostki lodu listek mięty i plastry wybranego cytrusa;
- mrożona herbata brzoskwiniowa – zaparz czarną herbatę. Równocześnie wrzuć do garnka bądź rondelka: 5 połówek brzoskwiń z puszki, szklankę zimnej wody i opcjonalnie ulubiony słodzik. Podgrzewaj na ogniu przez 10 minut, cały czas mieszając, a następnie zblenduj. Połącz owoce z herbatą i przecedź, jeśli nie chcesz mieć gęstszego napoju. Po schłodzeniu dodaj kostki lodu i mrożona herbata jest już gotowa;
- mrożona herbata malinowa – torebki tej herbaty zaparzaj przez około 5 minut. Dodaj sok z cytryny oraz miód (3–4 łyżki). Po schłodzeniu dodaj kostki lodu i wybrane dodatki, takie jak: gałązkę rozmarynu, miętę, plastry wybranego cytrusa.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, który smak napoju wybierzesz, to pewnym faktem jest to, że mrożona herbata jest idealnym rozwiązaniem w upalny dzień. Stoi na podium wraz z wodą czy lemoniadą. Warto zaopatrzyć się w szklany dzbanek, który jest praktyczny, estetyczny i ukazuje dodatki, które wyglądają jak naturalne ozdoby. Istotne jest również to, w jakich naczyniach podasz ten napój. Wybierz szklanki przeznaczone do zimnych napojów. Mają one grubsze ścianki i podwyższone dno, dzięki czemu mrożona herbata będzie dłużej zimna.
Może Cię też zainteresować:
- Mrożona herbata do grilla – przepis na cytrynową ice tea do smakowitych potraw
- Kawa mrożona na różne sposoby. Poznaj receptury przygotowania tego chłodzącego napoju!
- Herbata z rumem, czyli rozgrzewający napój na zimowe wieczory. Jak go przygotować?
- Ile herbaty na litr wody? Wskazówki dla poszukiwaczy idealnego naparu
- Herbata rozgrzewająca idealna na jesienne i zimowe wieczory. 5 prostych przepisów
- Biała herbata w ciąży – o czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?
- Kawa z pianką – jak przygotować pyszną kawę z delikatną pianką? Poznaj sprawdzone przepisy!
- Kawa z tonikiem – prosty przepis na orzeźwiającą kawę! Jak zrobić ją samodzielnie w domu? Sprawdź!