Kawa melange, czyli gorące mleko i mocna kawa w akcji. Sprawdź, jak przygotować ten austriacki przysmak

Kawa połączona z ciepłym mlekiem to mieszanka, która zachwyca smakiem i aromatem. Pochodząca z Austrii kawa melange (czyt. melanż) to najbardziej znany na całym świecie przykład tego właśnie połączenia. Umiesz przygotować ją we własnym domu?
kawa melange

Wiedeńska kawa melange powstała, tak przynajmniej się datuje, w 1830 roku. Szybko podbiła austriackie stoły i ruszyła na podbój innych krajów. Słowo, od którego wzięła się jej nazwa, oznacza „mieszać”. Nie jest to oczywiście przypadek – napój ten to połączenie mocnej kawy oraz podgrzanego mleka. Niby proste, a jakże genialne!

Kawa melange – jak ją przygotować?

Nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Przygotowanie kawy melange jest bardzo proste. Do mocnego podwójnego espresso dodać trzeba podgrzanego mleka. Preferowane są proporcje 1:1, ale oczywiście na przestrzeni lat podejście do parzenia kawy z Austrii się zmieniały. Wybierz taki układ białego i czarnego płynu, który ci najbardziej odpowiada. Po ich połączeniu na górze umieścić musisz koronę z mlecznej pianki. Posyp ją odrobiną kakao, ewentualnie cynamonu i… Gotowe!

Jak podawać słynną kawę z Wiednia?

Ponieważ to przysmak z pierwszej połowy XIX wieku, kawa melange powinna być podawana zgodnie z ówczesnymi standardami. W tym wypadku w porcelanowych filiżankach. Dodatkowo obok każdego napoju powinna stać niewielka szklaneczka z letnią wodą. Można wówczas samodzielnie uzupełnić poziom wody, jeśli tej jest za mało, albo wypić ją po wypiciu kawy. Niekiedy obok stawia się również spodeczek z kostką czekolady.
Kawa melange spożywana jest chętnie nawet dekady po jej powstaniu. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że połączenie kawy oraz mleka ma tak długo tradycję i wywodzi się z Austrii. Warto o tym wiedzieć, gdy po raz kolejny doda się podgrzane mleko do mocnego kawowego naparu…


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa żołędziowa

Kawa żołędziowa – skąd popularność żołędziówki? Przepis i najważniejsze informacje o napoju

Następny artykuł
kawa zimowa

Idealna kawa zimowa – co dodać, żeby napój był smaczny i aromatyczny, a także rozgrzewający?

Zobacz też