Poszukujemy nowych smaków, nie boimy się próbować i wybierać najlepszej dla nas wersji ulubionego napoju. To bardzo dobrze, w końcu do odważnych świat należy. Dla większej pewności, zanim w kawiarni zamówisz kawę pod nową jeszcze niesprawdzoną nazwą, przeczytaj, czym się wyróżnia i czego możesz się spodziewać. Przykładowo kawa long – czy to będzie napar słabszy, czy mocniejszy, większy objętościowo czy raptem na kilka łyków?
Wyjątkowa czarna kawa long – czym się wyróżnia
Zaparzenie dobrej kawy long w ekspresie ciśnieniowym wymaga dobrych ustawień, które niewprawna ręka może łatwo zepsuć. A przecież nie zawsze mamy dostęp do fachowych umiejętności baristy. Parzenie tej kawy powinno odbywać się powoli, pod mniejszym ciśnieniem. Uzyskujemy w ten sposób smak kawy przelewowej o większej zawartości kofeiny, za to kawa jest znacznie delikatniejsza. Dzięki temu, że najpierw do naczynia spływa woda, a potem esencjonalne espresso (odwrotnie niż americano), na powierzchni pozostaje wspaniała pianka, którą tak wszyscy lubimy.
Kawa long, kawa lungo i americano – czym się różnią
Wiemy już, jak wygląda kawa long, ale dlaczego mylona jest z americano i lungo? Otóż w każdej z nich używamy jako bazy standardowego espresso i gorącej wody. Różnicę robią użyte proporcje (ilość wody i ziaren) i kolejność dodawania. Składniki niby takie same, ale tak niewiele potrzeba, żeby zupełnie zmienić smak i aromat każdego z napojów, a także intensywność i moc. Wszystkie to kawy czarne, do których wybiera się mieszanki ziaren z różnych regionów i gatunków. Najczęściej jest to arabica z robustą, a każda z nich jest inna w zależności od pochodzenia. To właśnie sprawia, że dany blend jest wyjątkowy.
Kawa lungo – więcej naparu, więcej kofeiny
Ten napój nazywany jest też przedłużonym espresso. Tę samą porcję ziaren parzy się 2 razy dłużej (klasyczne espresso to 7 g kawy, 25 ml wody i jest parzone tylko 25 sekund). W ten sposób uzyskuje się większą objętość, którą można się dłużej delektować. Jednak dłuższy czas parzenia sprawia także, że mimo że jest bardziej wodnista to, znacznie wyczuwalna jest goryczka i zawiera więcej kofeiny niż espresso. Czasem bierze się porcję ziaren kawy na podwójne espresso, żeby uzyskać jeszcze większą ilość, jednak zawsze podstawą tej kawy jest przedłużony czas zaparzania.
Czas na americano – łagodną wersję czarnej kawy
Mawiają, że ten napój stworzyli amerykańscy żołnierze, dla których klasyczne espresso było zbyt mocne. Przyzwyczajeni bowiem byli do łagodnych w smaku kaw przelewowych. Dolewali więc do niego gorącej wody. Skoro to patent Amerykanów to tak została nazwana. Trzeba pamiętać, że kawa americano to właśnie espresso z dodatkiem wody. Dokładnie w tej kolejności, najpierw esencja potem woda. Dzięki temu kawa ma mniej kofeiny i jest znacznie łagodniejsza.
Sposoby parzenia kaw nie tylko z ekspresu
Skoro bazą większości kawowych napojów jest dobre espresso, to właśnie na jego prawidłowym zaparzeniu powinniśmy się skupić, a tu możliwości mamy wiele. Oprócz ekspresu ciśnieniowego możemy wykorzystać także kawiarkę, drip, czyli urządzenie z filtrem. Najważniejsze, żeby uzyskać intensywny napar bez fusów. Niestety do każdego z nich potrzebna nam będzie świeżo zmielona i najlepiej niedawno palona kawa oraz wiedza jakich proporcji czasu, ziaren i temperatury użyć. Nie jest to na szczęście wiedza tajemna i łatwo można znaleźć w sieci potrzebne wiadomości. Ekspres do kawy może być także kapsułkowy.
Mielone kawy jak z kawiarni. Poznaj rodzinę espresso lungo
Kawy czarne z ekspresu mają swoją odpowiedniczkę w postaci kawy rozpuszczalnej. To szybka wersja dostępna dla każdego. Nie wymaga wiedzy z kawowego świata. Dla amatorów kawowych smaków w rodzinie czarnych kaw znajdziemy oprócz espresso spory zestaw do wyboru a każda z nich to inna jakość kawy.
- Doppio – podwójne espresso, z większą ilością cremy, 60 ml wody i 14 g kawy.
- Ristretto – mniejsza porcja, bo ma tylko 22 ml, zawiera mniej kofeiny i jest znacznie słodsze.
- Lungo – długo parzone espresso.
- Americano – najpierw espresso potem woda.
- Long black – najpierw woda, potem esencja.
Doskonałe kawy mleczne: caffe latte, cappuccino, latte macchiato, flat white
Bardzo bogaty wybór mamy także wśród mlecznych kaw:
- Caffé latte – kawa z mlekiem i spienionym mlekiem.
- Cappuccino – jedna z częściej znanych i zamawianych, zapewne dlatego, że jest mocniejsza od klasycznej latte, ma mniej mleka.
- Flat white – mocna, kremowa bez pianki, czyli płaska jak sama nazwa wskazuje.
- Macchiato – z dodatkiem zaledwie dwóch łyżeczek mleka, tylko dla koloru.
- Latte macchiato – bogata wersja 3-warstwowa, najpierw nalewane jest mleko, potem kawa, a na wierzchu gruba warstwa pianki. Dzięki temu, że espresso dodawane jest do mleka, wypływa na powierzchnię i tworzy warstwy napoju.
Duży wybór kaw mlecznych i czarnych sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Z picia kawy można stworzyć mały rytuał odkrywania procesów parzenia kaw, sprawdzania, która kawa jest delikatniejsza. Czy wolimy latte czy cappuccino, a może jednak to mocna kawa, czarna jak noc, będzie tym, co pokochamy? Każdego dnia o każdej porze możemy delektować się czymś innym dostosowanym do aktualnych potrzeb. Bo przecież raz potrzebujemy pobudzenia, a innym razem chcemy tylko odpocząć, delektując się czymś delikatnym. Tak samo jak w kawach ogromny wybór mamy w ziarnach, metodach i urządzeniach do zaparzania. Dzięki temu jest to napój dostępny dla każdego.
Może Cię też zainteresować:
- Kawa lungo z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułki? Co to za napar
- Kawa americano, czyli rodzaj kawy, który znacznie różni się od latte czy cappuccino. Jak poprawnie parzyć americano?
- Ristretto to kawa jeszcze bardziej skoncentrowana niż espresso. Jaką intensywnością się odznacza i jak ją parzyć?
- Kawa kapucynek – przepis na idealne cappuccino
- Woda do espresso – dlaczego warto popijać kawę?
- Jaka kawa do biura będzie najlepszym wyborem?
- Jakie są właściwości kawy bezkofeinowej? Sprawdziliśmy to
- Mocna kawa, czyli właściwie jaka? Zawartość kofeiny, czas parzenia, ziarna i inne zmienne