Bezgraniczny zachwyt nad tymi wyjątkowymi ziarnami arabiki trwa nieprzerwanie od 2004 roku. Wcześniej laboranci i plantatorzy niestrudzenie walczyli o to, żeby pokazać światu ich najlepszą odsłonę. Kawa Geisha to kapryśna roślina, ale jak twierdzą eksperci, warta poświęcenia i ceny. Popularność na całym świecie zyskała dzięki wyjątkowemu profilowi smakowemu. Zapewne także dlatego, że nie jest łatwo dostępna, a dobry i unikatowy towar zawsze jest cenny, ekskluzywny i pożądany.
Skąd pochodzi kawa Geisha?
Długa droga nasion Geishy do sławy zaczęła się latach 30. XX wieku w Etiopii w rejonie o tej same nazwie. W tamtejszych lasach rosły drzewa kawowe o wyjątkowym smaku ziaren. Za sprawą brytyjskiego dyplomaty trafiły do laboratoriów w Kenii. Plan był taki, żeby ten smak móc hodować na chronionych farmach i mieć z tego dochód. Młode, wyselekcjonowane sadzonki zostały wysłane na plantacje do Ugandy, Tanzanii, Kostaryki i Panamy. Niestety eksperyment się nie udał. Smak wyhodowanych na innych ziemiach ziaren nie był najlepszy, plony były słabe, a drzewka chorowite. Gdzie popełniono błąd?
Nagły zwrot akcji na plantacji w Bouquet w Panamie
Po wielu próbach sadzonki trafiły w końcu do regionu Bouquet w Panamie, który okazał się właściwym miejscem. Ten nagły zwrot w rzeczywistości oznaczał kolejne kilka lat cierpliwej pracy hodowców. Tajemnicą smaku ziaren Geishy jest miejsce jej uprawy. Wulkaniczna gleba na zboczach planatacji, wysokość minimum 1500 m n.p.m i klimat, jaki w tym konkretnym miejscu panuje, pozwala rozwinąć idealne walory smakowe. Takie warunki kawa Geisha miała w Etiopii i tych zabrakło na typowych plantacjach nizinnych.
Wygrywanie konkursów czas zacząć
Z tego wyjątkowego regionu ziarna trafiły w 2005 roku na kolejną edycję konkursu dla plantatorów Best of Panama i tam świat kawy dowiedział się o panamskiej odmianie, która szybko zyskała miano najlepszej kawy ziarnistej. Tak Geisha trafiła na stoły koneserów kawy. Została uznana za kawę speciality, jej ceny na wszystkich aukcjach osiągają bardzo wysokie ceny niezależnie od odmiany kawy. Te ziarna wygrywają konkursy, są obecne w centrum uwagi na festiwalach, stają na podium wraz z baristami, którzy odpowiednią metodą parzenia wydobywają z nich bogactwo smaków i aromatu.
Niesamowity smak z wieloma nutami
Wyjątkowość kawy potwierdza jej profil smakowy – delikatna, słodka, z lekką kwasowością, bez zbędnej goryczy. Ma wielopoziomowy smak o kwiatowo-owocowej nucie (jaśmin, czekolada, miód, wiśnie mango, wszystko zależy od miejsca upraw kawy). Nazwa odmiany pochodzi najczęściej od terenu, na którym została zebrana. Tak powstały;
- Panama Geisha Boquete Speciality;
- Panama Geisha La Esmeralda Natural;
- Colombia Finca la Maria Geisha Natural.
Ostatecznie odmian jest dużo więcej, a każda ma lekko inny smak.
Długa droga od ziarenka do filiżanki doskonałego napoju
Zanim kawa dotrze do palarni, musi minąć sporo czasu. Najpierw na miejscu upraw następują ręczne zbiory, które muszą zostać wykonane w najbardziej odpowiednim do tego czasie (szczycie dojrzałości), potem owoce wiśni są suszone na świeżym powietrzu przez kilka dni, żeby w pestkach pozostały owocowe smaki. W następnej kolejności oddziela się kawę od reszty owocu.
Na ostateczny smak ma wpływ:
- miejsce rośnięcia kawowca (gleba, klimat);
- profil sensoryczny wynikający z pochodzenia;
- obróbka wiśni po ich zbiorze;
- stopień palenia, o tym decyduje roaster po poznaniu się z konkretną partią kawy.
Świeżo palona kawa ziarnista Blue Drop Geisha kawa
Na palarni, do której dostarczone zostają zdobyte z trudem ziarna, spoczywa ogromna odpowiedzialność jej prawidłowego wypalenia. To cały skomplikowany proces rozpoczynający się od rozpoznania i smakowania. To zdecydowanie zajęcie dla pasjonatów i znawców tej sztuki. Dzięki istnieniu niewielkich lokalnych palarni, takich jak Blue Drop w Łodzi Polacy mają szansę skosztować świeżo palonych ziaren.
Jak parzyć kawę Panama Geisha, żeby jej nie zepsuć?
Proces parzenia napoju to kolejny krok, na którym może się powinąć noga. Ziarna każdej kawy najlepsze są świeżo zmielone, ale istotny jest także termin ich wypalania. Żeby eksponować swoje walory przy zastosowaniu odpowiedniej metody parzenia, zaleca się użycie dripa do przelewu, czyli prostego urządzenia w kształcie litery V z filtrem lub aeropressu. Kiedy już trafia do nas ta cenna panamska kawa, warto się postarać i zaparzyć idealne espresso.
Dlaczego cena tej kawy jest tak wysoka?
To pytanie nurtuje najczęściej amatorów, którzy na uprawie kawy niewiele się znają i nie mają pojęcia, że zanim ziarna zapakowane w paczkach trafią na sklepowe półki, potrzebują wiele czasu i pracy wykonanej wokół nich. Na cenę tej konkretnej odmiany mają wpływ:
- trudne tereny, na których rośnie;
- wymagania glebowe i klimatyczne, które są niezbędne do uzyskania odpowiedniej jakości plonu;
- dużo czasu poświęcone na jej ręczne zebranie, suszenie, selekcję owoców;
- mały plon, który jednorazowo wydaje drzewo;
- wysoka podatność na choroby (choroba jagód kawy CBD, nicienie).
Ta wyjątkowa kawa uprawiana na plantacjach Ameryki Środkowej do europejskich palarni trafia od czasu do czasu i zawsze wywołuje spore poruszenie wśród kawoszy. Jest to kosztowna przyjemność ale rekompensuje ją wysokiej jakości kawa w filiżance. Żeby jej spróbować, wcale nie musisz kupować całego opakowania. Może nawet lepiej będzie zlecić bariście z prawdziwego zdarzenia jej przygotowanie. Skoro cena za filiżankę i tak wywoła mały szok, to niech już smak będzie wart swojej ceny.
Może Cię też zainteresować:
- Najlepsza kawa na świecie – Jaka jest?
- Najdroższa kawa świata – jak smakuje i ile kosztuje?
- Jak zalewać kawę sypaną? Czy używać wrzątku?
- W jaki sposób parzy się kawę po turecku?
- Kawa arabica to wartościowa kawa ziarnista. Poznaj bliżej tę aromatyczną mieszankę! Czym różni się od robusty?
- Jak mielenie wpływa na smak kawy?
- Zastanawiasz się, czym jest drip? Kawa parzoną tą metodą może być dobrą opcją dla ciebie!
- Najdroższa kawa świata? Dowiedz się jak powstaje Kopi Luwak i Black Ivory – kawa z odchodów zwierząt