Jak sprać kawę? Skuteczne domowe sposoby na usunięcie plam z kawy

Sok z buraków, kawa, tłuste potrawy – pozostawiają po sobie uporczywe, trudne do sprania plamy. Na wszystko są jednak skuteczne sposoby. Zastanawiasz się, jak sprać kawę z ubrań czy obrusu? Zapoznaj się z tymi skutecznymi trikami!
jak sprać kawę

Okazuje się, że kawa jest jednym z produktów, które pozostawiają po sobie najbardziej uporczywe plamy. Nie jest jednak tak, że nie można nic z nimi zrobić. Bez przesady! Jest przynajmniej kilka domowych sposobów, które pozwalają na pozbycie się takich plam, choć oczywiście wiele zależy od takich czynników jak materiał, a także czas, który upłynął od zaplamienia. Chcesz wiedzieć, jak sprać kawę? Mamy dla ciebie kilka skutecznych sposobów.

Jak usunąć plamy po kawie – liczy się czas!

Zaschnięte plamy spierają się gorzej niż świeże. Niby oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. Jeśli więc doszło do zalania kawą – ubrań, obrusu czy pościeli – najważniejsze jest, żeby nie zwlekać z reakcją. Im będzie ona szybsza i odpowiednio przeprowadzona, tym efekt będzie lepszy. Plama nie może zaschnąć. Nie ma w tym wypadku znaczenia czy to czarna kawa, czy może z dodatkiem mleka. Plama nadal będzie zaliczana do grona uporczywych.

Jak sprać kawę? Kilka sprawdzonych sposobów na plamy z kawy

Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów, które pozwolą ci na odpowiedzenie na kluczowe pytanie – jak sprać kawę? Sprawdź, jak skutecznie wywabić te uciążliwe plamy:

Ocet

Ocet jest powszechnie znanym środkiem odplamiającym. Gdy pojawi się plama z kawy, nie zwlekaj – przygotuj roztwór w proporcjach 1 litr zimnej wody i 1 łyżka octu spirytusowego, a następnie zamocz w nim tkaninę. Pozostaw w wodzie przez kilka minut, a następnie delikatnie przetrzyj ściereczką lub gąbką. Następnie upierz materiał w pralce zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na metce.

Soda oczyszczona

Kolejna pozycja obowiązkowa, czyli soda oczyszczona. Ten naturalny wybielacz zastosuj w formie proszku, który nasypać musisz bezpośrednio na plamę. Następnie użyj wilgotnej ściereczki i zacznij wcierać sodę w tkaninę. Tak pocierać musisz przez kilka minut. Po zakończeniu procesu wrzuć ubranie do pralki, ale nie zmywaj z niego sody. Upierz ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj, że soda to dość silny środek, dlatego ostrożnie używaj go na tkaninach kolorowych.

Sól kuchenna

Ponieważ chlorek sodu jest higroskopijny, doskonale nada się do wyciągnięcia kawy z zabrudzonego materiału. Jedyne, co musisz zrobić, to posypać solą świeżą plamę z kawy, a następnie pozostawić ubranie, pościel czy też dywan na kilka minut. W tym czasie plama powinna znacząco się zmniejszyć. Następnie przepłucz materiał w ziemnej wodzie i upierz zgodnie z zaleceniami z metki. Jeśli to dywan, przetrzyj na mokro.

Wrzątek

Sposób prosty i sprawdzony, który będzie doby nie tylko w przypadku plam po kawie. W tym wypadku szczególnie liczy się czas. Zaraz po pojawieniu się plamy trzeba zdjąć ubranie czy obrus, a następnie polać go zagotowaną w czajniku wodą. Zrobić to obficie, aż do momentu, gdy plama nie będzie zbyt intensywna. Nie ma gwarancji, że uda się jej całkowicie pozbyć, ale w przypadku, gdy w domu nie ma sody czy octu, może to być jedyny ratunek.

Wiesz już, jak sprać kawę. Są jeszcze sposoby związane z usuwaniem zabrudzeń przy pomocy kurzego żółtka, płynu do mycia naczyń czy amoniaku. Również skuteczne, ale znając cztery wymienione wcześniej – na pewno poradzisz sobie z plamą po kawie.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zmielić kawę w termomiksie

Jak zmielić kawę w Thermomiksie? Przepis na aromatyczną kawę w kilka chwil

Następny artykuł
czy kawa jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowa? Wpływ picia kawy na zdrowie

Zobacz też