Mniszek lekarski – herbata, która pozytywnie wpłynie na twój organizm. Dlaczego warto pić herbatkę z tych roślin?

Jeśli chodzi o mniszek lekarski, herbata jest niezwykle ceniona z powodu swoich licznych pozytywnych właściwości. Wpływa między innymi na trawienie, ale również chroni wątrobę. Sprawdź, co jeszcze zyskasz, pijąc napar z korzenia tej rośliny.
mniszek lekarski herbata

Warto jednocześnie wspomnieć, że mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to w rzeczywistości nazwa zbiorowa określająca setki drobnych gatunków z sekcji Taraxacum. To właśnie z nich robi się napary, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jeśli chodzi o mniszek lekarski, herbata z korzenia cieszy się największą popularnością. Głównie z powodu swoich właściwości, ale również niewielkiej ceny i prostej metody zaparzania. 

O mniszku lekarskim…

Gatunków roślin, które zaliczane są do grona mniszków pospolitych, w samej tylko Polsce jest ponad 200, natomiast w Europie już sporo ponad 1000. Występują również na wszystkich innych kontynentach. Rosną dziko na polach i łąkach (są to na przykład popularne mlecze). W uprawie uznawane są natomiast za chwasty. Mimo wszystko ich pozytywne właściwości znane są od wieków. Bo mniszek lekarski – w formie naparu z kwiatów, ziela lub korzeni – wpływa na trawienie, jest moczopędny, a także pozwala organizmowi skuteczniej walczyć ze stanami zapalnymi. Jego zastosowanie w zielarstwie jest zatem oczywiste. Choć medycyna poczyniła znaczne postępy, napary z mniszka lekarskiego wciąż cieszą się popularnością. Głównie dlatego, że to skuteczny, tani i całkowicie naturalny środek leczniczy. 

W korzeniach mniszka, w procesie badań laboratoryjnych, stwierdzono:

  • inulinę;
  • fruktozę;
  • kwasy organiczne;
  • trójterpeny;
  • garbniki;
  • flobafeny;
  • olejki eteryczne.

Dlaczego warto stosować mniszek lekarski? Herbata ma wiele pozytywnych właściwości

Korzeń mniszka lekarskiego dostępny jest w formie suszonej, pakowany w niewielkich rozmiarów opakowania. Jest on tak przygotowany, że po 15-minutowym parzeniu lecznicy napój jest gotowy do spożycia. To duża wygoda, ponieważ dawnej trzeba było namaczać korzeń przez całą noc. Dlaczego warto zdecydować się na regularne picie herbatek z mniszka lekarskiego? Powodów jest przynajmniej kilka.

Właściwości moczopędne

Zmniejszenie masy wody w organizmie to jedna z najważniejszych właściwości mniszka lekarskiego. Herbata, pita regularnie, pozwoli ci na wydalenie wody z organizmu. Ma zatem działanie moczopędne i oczyszczające układ moczowy. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża zawartość potasu w roślinie, a co za tym idzie – również w herbacie. Jego wprowadzenie do organizmu sprawia, że ten zaczyna wypłukiwać zbędny sód z organizmu. Regularne spożywanie herbatek z mniszka pozytywnie wpływa na uregulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Wspomaga pracę wątroby

Herbata ziołowa z mniszka lekarskiego jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Oznacza to, że działa on ochronnie na organizm – przed stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniami. Oczywiście przeciwutleniacze działają pozytywnie na całym organizm, ale badania wykazały, że szczególnie cenny jest znajdujący się w korzeniu mnisza beta-karoten, który działa ochronnie na wątrobę. Przede wszystkim w przypadku ewentualnych uszkodzeń komórek wątroby. 

Wpływa pozytywnie na trawienie

Kolejną właściwością mniszka lekarskiego jest wsparcie dla układu trawiennego. Wynika ono z faktu, że w roślinie znajduje się bardzo dużo błonnika, który – jak wiadomo – pozytywnie wpływa na florę jelitową, poprawiając funkcjonowanie układu. Udało się ustalić, że w korzeniu rośliny znajdują się Lactobacillus i Bifidobacterium, czyli popularne – sprzedawane w aptekach – probiotyki. Innymi słowy, herbata z mniszka lekarskiego redukuje wzdęcia, gazy, a także niweluje dyskomfort trawienny.

Zmniejsza stany zapalne

Laktony seskwiterpenowe, taraksasterol i kwas chlorogenowy – co je łączy? Wszystkie zawarte są w mniszku lekarskim. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz utleniające, dlatego świetnie nadają się jako wsparcie podczas choroby. Bo to właśnie wtedy w organizmie tworzy się stan zapalny, który musi zostać zlikwidowany. Wsparcie w postacie odpowiednich ziół może ten proces przyspieszyć. Picie naparów z mniszka ma zatem również sens w czasie choroby – zarówno wirusowej, bakteryjnej, jak i przewlekłej.

Niweluje ryzyko otyłości

Badania wykazały, że mniszek lekarski niweluje poziom trójglicerydów i hamuje lipazę trzustkową. Oznacza to, że pozytywnie wpływa na utrzymanie wagi. Oczywiście nie rozwiązuje problemu otyłości, ale na pewno jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują zrzucić kilka kilogramów. Lipaza trzustkowa jest bowiem kluczową metodą wchłaniania tłuszczu przez ludzki organizm. Jej wsparcie może być zatem kluczowe.

Mniszek lekarski – herbata nie jest odpowiednia dla wszystkich. Przeciwwskazania

Choć to tylko herbatka ziołowa, mniszek lekarski ma duży wpływ na organizm. Choć zwykle pozytywny, może on na przykład reagować z przyjmowanymi lekami. Właśnie dlatego, gdy lista medykamentów jest długa, warto przed sięgnięciem po herbatkę z korzenia mniszka skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą. Uważać powinny również osoby, które mają alergię na pyłki, ponieważ picie naparu może zaostrzyć objawy.

Jak zawsze szczególnie ostrożne powinny być również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W tym wypadku również zalecana jest konsultacja z lekarzem. Uważać powinny także osoby cierpiące na choroby układu moczowego – moczopędne działanie mniszka nie zawsze będzie w ich przypadku pożądanym efektem. 

Jeśli chodzi o mniszek lekarski, herbata jest czymś, po co bez wątpienia warto sięgnąć. Sporo napisaliśmy o pozytywnych właściwościach korzeni rośliny, ale nie można również zapominać o łodygach i kwiatach mniszka, które również mogą być spożywane w formie naparów. Na rynku są również syropy przygotowane z tej popularnej rośliny. Jej stosowanie – niezależnie od wybranej formy – będzie pozytywnie wpływało na wiele funkcji organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, żebyś sięgnął po mniszek lekarski, powinieneś to zrobić. Sprawdzi się jako napój spożywany regularnie, jak i w razie potrzeby. W tym ostatnim wypadku przede wszystkim jako wsparcie dla układu pokarmowego. 


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z prądem

Herbata z prądem – jak ją przygotować? Sprawdzone przepisy i porady dotyczące rozgrzewającego napoju

Następny artykuł
herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa i jej pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlaczego warto ją pić?

Zobacz też