Zestaw sztućców na różne okazje

Uwielbiasz urządzać przyjęcia i zastanawiasz się, jak wyeksponować czy rozmieścić komplet sztućców podczas wyjątkowej okazji w gronie rodziny lub znajomych? Klucz do sukcesu podczas organizowania wykwintnego posiłku to perfekcyjne rozmieszczenie sztućców. Dowiedz się, jak to zrobić.

Zacznij od określenia dobrego planu spotkania

Zastanów się, jakie masz oczekiwania względem organizacji spotkania, bo to wpływa na dobór sztućców i innych elementów zastawy. Jaki będzie charakter spotkania? O której się rozpocznie? Ilu osób się spodziewasz? Odpowiedź na te pytania wpłynie na wybór odpowiedniego ustawienia sztućców, bo przecież różne okazje wymagają różnego podejścia. Jeśli szykujesz przyjęcie dla większej ilości osób w różnym wieku na początek sprawdź, czy posiadasz ich wystarczającą ilość. Dobrze jest mieć w swoim domu większe zestawy na specjalne okazje, jak komplet sztućców na 12 osób czy nawet zestawy sztućców dla dzieci. 

Idealny komplet sztućców na rodzinne okazje i spotkania z przyjaciółmi

Wybór potraw i ich prezentacja mocno wpływają na sposób rozmieszczenia sztućców podczas formalnych uroczystości. Często zależy to od specyfiki wydarzenia i liczby uczestników. Nie wszyscy są świadomi, że komplet sztućców do ryb może znacznie różnić się od klasycznego zestawu obiadowego. Istotna jest tu także sekwencja podawania potraw.

Sztućce do głównego dania powinny leżeć najbliżej brzegu stołu, natomiast mniejsze akcesoria do słodkości muszą znajdować się tuż obok naczynia. Różnorodny wybór zestawów sztućców odkryjesz na przykład w sklepie internetowym DUKA, zainspirowanym przede wszystkim skandynawską estetyką. Zobacz przykładowy zestaw sztućców i zastanów się, czy będzie pasował do Twojej jadalni.

Zadbaj o perfekcyjną dekorację stołu i odpowiednie dobranie sztućców

Idealne nakrycie stołu wymaga znajomości etykiety. Kluczowym elementem aranżacji jest tu odpowiednie rozmieszczenie elementów zastawy stołowej. Niezbędne narzędzia, takie jak nóż czy widelec, powinny znajdować się po odpowiedniej stronie: z prawej lub lewej w zależności od preferencji konkretnej osoby. Organizator imprezy powinien zwracać uwagę na indywidualne aspekty biesiady.

Znajomość predyspozycji gościa do bycia prawo — czy leworęcznym może wpłynąć na rozmieszczenie. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, trzymajmy się zasady prawej ręki, co jest zgodne z tradycją podczas formalnych wydarzeń.

Trudna sztuka rozmieszczania sztućców na stole

Po prawej stronie naczynia powinien znaleźć się główny nóż, z ostrzem skierowanym ku środkowi stołu. Następnie, bardziej na zewnątrz, umieszcza się łyżkę do zupy. Jeśli w planach masz przystawkę, dodatkowy nóż powinien znaleźć się tuż obok.

Na formalne uroczystości warto wybrać na przykład gładkie, białe lub czarne sztućce – będzie to doskonałe dopełnienie tradycyjnej, jednolitej zastawy.

Wskazówki w układaniu sztućców

Po lewej stronie talerza umieszcza się główne narzędzia do jedzenia. Najbliżej dań powinien znaleźć się główny widelec, skierowany zębami do góry, a za nim mniejszy widelec do przystawki – jeśli ją podajesz.

W praktyce, doskonałe przygotowanie stołu na specjalne okazje to prawdziwa sztuka. Znajomość podstawowych zasad etykiety obiadowej może zrobić duże wrażenie na Twoich gościach. Wspaniałego obiadu w towarzystwie najbliższych!

Treść promocyjna


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czy można pić kawę lub herbatę po leczeniu kanałowym?

Następny artykuł

Jaki wpływ ma kawa na nasz organizm?

Zobacz też