Ile kosztuje remont kawiarni?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile kosztuje remont kawiarni. Odświeżenie i udekorowanie pomieszczeń to nie wszystko. Trzeba je jeszcze przystosować do konkretnych celów. A to robota dla fachowców z odpowiednimi uprawnieniami. Zobacz, co może się znaleźć w kosztorysie!
tani remont lazienki

Według ekspertów branży gastronomicznej to najbardziej niedoszacowany wydatek na start działalności. Samo znalezienie wolnego lokalu w atrakcyjnej lokalizacji przysparza wielu problemów. Do tego, ile kosztuje remont kawiarni, trzeba jeszcze doliczyć wydatki na czynsz czy wyposażenie. Przejęcie biznesu po kimś lub modernizacja własnej kafejki wyjdą oczywiście zdecydowanie taniej. Oto zarys szacowanych kosztów.

Ile kosztuje remont kawiarni – wymogi względem pomieszczeń

Niektóre wytyczne wynikają z prawa budowlanego, inne z norm narzuconych przez sanepid. Dużo zależy także od wyboru firmy świadczącej usługi budowlane – wykonawcy wyceniają swoją pracę na podstawie m.in. lokalizacji, cen materiałów czy terminów. Goście muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, by bez ryzyka dla zdrowia spędzać czas w twoim lokalu. Zanim zaczniesz wybierać wyposażenie, dekoracje albo układać menu, musisz dostosować wszystkie elementy do aktualnych przepisów

Jakie normy muszą zostać spełnione?

W spisie wydatków pozwalającym oszacować to, ile będzie kosztować remont kawiarni, musisz uwzględnić następujące kwestie:

  • infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna;
  • toalety – osobne dla kobiet i mężczyzn, jeśli sprzedajesz również alkohol;
  • minimum 3 metry wysokości pomieszczeń;
  • klimatyzacja;
  • wentylacja
  • osobne wejścia dla gości i personelu;
  • obecność szatni lub przynajmniej wieszaka na ubrania;
  • zaplecze ze zlewozmywakami i łatwo zmywalną podłogą.

O końcu remontu w kafejce decyduje sanepid

Przed otwarciem biznesu gastronomicznego urzędnicy z Państwowej Inspekcji Sanitarnej muszą przeprowadzić szereg kontroli. Jeśli z jakiegoś powodu nie wydadzą pozwolenia na rozpoczęcie działalności, to najczęściej oznacza konieczność wykonania poprawek lub prac, których nie udało ci się przewidzieć na początkowym etapie inwestycji. Jak mówi przedstawiciel firmy Adrem, warto najpierw dokładnie zapoznać się z przepisami, a dopiero potem tworzyć biznesplan i zabierać się za pracę.

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze w kontekście zmian?

Przygotowanie kawiarni zgodnie z wszystkimi wymaganiami to tylko część wydatków. Kafeteria po remoncie często potrzebuje szeroko zakrojonych działań promocyjnych. Trzeba dotrzeć do nowych klientów – a jeśli marka cieszyła się przyzwoitą popularnością przed zmianami, wypadałoby poinformować gości, że mogą już wrócić w swoje ulubione miejsce. Co ważne, nie jest wcale przesądzone, że do wyremontowanej kawiarni będą przychodzić równie często, jak do lokalu w poprzedniej odsłonie. Przyzwyczajeni do określonego menu, wystroju czy układu stolików, mogą się początkowo zrazić do nowości. Trzeba przekonać ich do tego, że to, co nowe (i prawdopodobnie droższe), będzie również lepsze dla nich.

Ile kosztuje remont kawiarni? Przykładowe kwoty

Pod koniec 2021 roku pełne przystosowanie lokalu o powierzchni ok. 55 m² w mieście wojewódzkim wyceniano na ok. 90–130 tysięcy złotych. Natomiast powierzchowny remont kawiarni, która funkcjonowała od lat i spełniała już niezbędne normy, miał kosztować ok. 10–15 tys. zł. To oczywiście pojedyncze przykłady, które nie muszą odzwierciedlać aktualnej sytuacji w całym kraju.

Aby poznać ostateczną i prawdziwą sumę, musisz poprosić o wycenę fachowców. Zakres prac determinują wymogi sanepidu oraz aktualny stan przystosowywanego lub modernizowanego lokalu. Wreszcie na to, ile kosztuje remont kawiarni, wpływają twoje plany i oczekiwania. Delikatne odświeżenie wnętrz kameralnej kafejki zawsze będzie tańsze, niż wzorowanie się na ekskluzywnych kafeteriach w światowych stolicach.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na uspokojenie

Najlepsza herbata na uspokojenie. Sprawdzamy, jakie zioła na stres są godne uwagi. Poznaj właściwości herbat ziołowych

Następny artykuł
meble do kawiarni

Meble do kawiarni – na co zwrócić uwagę?

Zobacz też