Herbata na zaparcia – jakie zioła pomogą uregulować wypróżnianie?

Masz problem z zaparciami? Nie wiesz, jakie są domowe sposoby na walkę z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj i dowiedz się, jaka herbata na zaparcia jest najskuteczniejsza.
herbata na zaparcia

Masz problem z zaparciami? Nie wiesz, jakie są domowe sposoby na walkę z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj i dowiedz się, jaka herbata na zaparcia jest najskuteczniejsza.

Zaparcia to dość powszechny problem, który w dużej mierze może zaburzyć komfort życia człowieka. Stosowanie naparów ziołowych stanowi jedną z popularnych metod radzenia sobie z problemem, dlatego warto wiedzieć, jaka herbata na zaparcia będzie najlepsza. Sprawdź!

Przyczyny zaparć

Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek leki na zaparcia, dowiedz się, jakie są przyczyny takich dolegliwości. Czasem bowiem czynniki, powodujące nieregularne wypróżnienia są łatwe do wyeliminowania. W innym przypadku mogą się wiązać z poważniejszymi schorzeniami układu pokarmowego. Do najpowszechniejszych przyczyn zaparć zalicza się:

  • złą dietę, ubogą w błonnik i składniki odżywcze;
  • zaburzenia neurologiczne, np. choroba Parkinsona lub neuropatia cukrzycowa;
  • dysfunkcje w budowie anatomicznej i unerwieniu jelit;
  • zaburzenia funkcjonowania jelita grubego;
  • zaburzenia czynnościowe, np. skurcz zwieraczy;
  • hemoroidy;
  • stosowanie niektórych leków, np. obniżających ciśnienie, przeciwpadaczkowych;
  • schorzenia ginekologiczne.

Herbata na zaparcia jako naturalna metoda na regulację wypróżnień

Stosowanie herbatki na zaparcia to dla wielu osób najskuteczniejszy sposób pozwalający na rozluźnienie mas kałowych i uregulowanie cyklu wypróżnień. Spożywanie takich ziół powinno być połączone z piciem dużej ilości wody i stosowaniem zdrowej diety, bogatej w błonnik i składniki odżywcze. Picie naparów pomoże zredukować wzdęcia, a błonnik sprzyja uregulowaniu ruchów perystaltycznych jelit i przyspieszeniu przemiany materii. Zioła na zaparcia, połączone ze zdrowszym trybem życia, uważane są za najlepsze metody radzenia sobie z podobnymi problemami i powinny być stosowane w pierwszej kolejności, zanim zdecydujesz się na środki przeczyszczające.

Jaką herbatę na zaparcia wybrać?

Wśród najpopularniejszych ziół na zaparcia, wyróżnia się:

  • senes – jest to nazwa handlowa herbatki, wykazującej działanie przeczyszczające, dostępnej w postaci liści lub w saszetkach;
  • nasiona babki płesznik – zawierają duże ilości błonnika wpływającego na rozluźnienie stolca;
  • aloes – stosowany jako herbata na zaparcia ze względu na swoje właściwości przeczyszczające;
  • kora kruszyny – dość łagodna substancja, która może wyregulować cykl wypróżnień, zwiększa też wydzielanie żółci.

Herbata na zaparcia – przeciwwskazania

Choć zioła wspomagające procesy wypróżniania to substancje w większości naturalne, które nie powinny wykazywać szkodliwego działania na organizm, w niektórych sytuacjach nie będą zalecane. Przeciwwskazaniem są oczywiście reakcje alergiczne na konkretne składniki herbaty na zaparcia. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące, przed rozpoczęciem terapii takimi naparami powinny skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać również, że zioła na przeczyszczenie służą jedynie do krótkotrwałego leczenia zaparć i nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 12. roku życia.

Herbata na zaparcia – działania niepożądane

Długotrwałe przyjmowanie herbaty na zaparcia lub też stosowanie ziół w nadmiernej ilości może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak:

  • silne, skurczowe bóle brzucha;
  • stany zapalne jelit;
  • przekrwienie jelit;
  • hipokaliemia.

Jeżeli więc krótkotrwałe stosowanie naparów nie pomaga, warto pomyśleć o przedstawieniu problemu specjaliście, który zleci stosowną terapię.

Herbata na zaparcia – podsumowanie

Stosowanie herbaty na zaparcia to dość popularny sposób radzenia sobie z problemem. Wybierając odpowiednie zioła, można domowymi sposobami uregulować tryb wypróżnień. Stosowanie naturalnych naparów powinno stanowić pierwszy krok w terapii tego typu dolegliwości. Dopiero gdy takie metody nie okażą się odpowiednio skuteczne, można sięgnąć po profesjonalne, ale też bardziej inwazyjne środki. Dobierając herbatę na zaparcia dla siebie, warto zwrócić uwagę na zalecenia, dotyczące stosowania poszczególnych ziół. Trzeba również pamiętać, iż herbata na zaparcia przeznaczona jest tylko do krótkotrwałej terapii i nie powinna być stosowana na stałe oraz w dużych ilościach.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
melisa dla dzieci

Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?

Następny artykuł
flat white

Flat white a latte – jakie są między nimi różnice? Jak przyrządzić prawdziwą flat white? Poznaj sprawdzony przepis!

Zobacz też