Jak zalewać kawę sypaną? Czy używać wrzątku?

Jak zalewać kawę sypaną? Jeśli użyjesz dobrej jakości kawy mielonej i zalejesz ją wodą o odpowiedniej temperaturze, na pewno docenisz bogaty smak i aromat. Dowiedz się, czy do zaparzania lepiej używać wrzątku, czy wody i niższej temperaturze.
Jak zalewać kawę sypaną

Masz ochotę na kawę, ale brakuje ci czasu na długie rytuały związane z jej parzeniem? Uratuje cię kawa mielona, którą wystarczy zalać wodą. Wydaje ci się, że nie może być nic prostszego? I rzeczywiście tak jest, pod warunkiem że zadbasz o odpowiednią temperaturę wody użytej do przygotowania kawy. Jak zalewać kawę sypaną – wrzątkiem czy wodą po kilku minutach od zagotowania? Sprawdź!

Czy kawa sypana może być alternatywą dla świeżo mielonej?

Jeśli temat parzenia kawy jest ci choć trochę bliski, to na pewno wiesz, że najwyższe walory smakowe ma ta świeżo palona i zmielona tuż przed przygotowaniem. Nie zawsze jednak masz dostęp do wysokiej jakości ziaren – a przede wszystkim – do młynka. Jeśli chcesz zaparzyć kawę rano, przed wyjściem lub napić się jej w pracy, nie będziesz mieć możliwości użycia świeżo zmielonych ziaren.

Nic jednak straconego – dobrej jakości kawa mielona również może być aromatyczna i pełna smaku. Aby wydobyć jej walory, nie potrzebujesz ekspresu ani innych specjalistycznych narzędzi, ale przede wszystkim wiedzy na temat tego, jak zalewać kawę sypaną.

Czy zalewać kawę mieloną wrzątkiem?

Temperatura wody, którą zalewana jest kawa sypana, to temat, który… zawsze rozgrzewa miłośników tego napoju. Jak zalewać kawę sypaną – wrzątkiem, a może lepiej wodą o temperaturze 80 czy 90 stopni? Zdania na ten temat są podzielone. Możesz spotkać się z opiniami, że wrzątek powoduje, że kawa staje się mocno palona i traci swój łagodny smak.

W rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z prawdą. Zalewana wrzątkiem kawa nie zmienia swoich właściwości. Pamiętaj, że im wyższa temperatura wody, tym skuteczniej zachodzą w filiżance procesy ekstrakcji – mówiąc w uproszczeniu, możesz w ten sposób wydobyć maksimum smaku z ziaren kawy.

Jak zalewać kawę sypaną, by była jak najsmaczniejsza?

Odpowiedź jest prosta – najlepszy smak osiągniesz, wybierając wysokiej jakości mieszanki kawowe. Do przygotowywania kawy sypanej najlepiej użyć świeżo palonych ziaren, czyli takich, które zostały wypalone nie wcześniej niż ok. 3 miesiące temu.

Jak długo parzyć kawę? Pamiętaj, że im dłużej fusy mają kontakt z gorącą wodą w filiżance czy szklance, tym bardziej wyczuwalna jest gorycz. Aby tego uniknąć, warto używać papierowych filtrów.

Przygotowywanie naparu kawowego poprzez zalewanie zmielonych ziaren wodą to tylko jeden ze sposobów. Jeśli nie masz w domu ekspresu, możesz użyć jednej z alternatywnych metod i przygotować np. kawę po turecku, z aeropressu czy chemexa.

Kiedy dodać mleko do kawy sypanej?

Wiesz już, jak zalewać kawę sypaną. A co z mlekiem? Jeśli dodasz go do gorącej wody zbyt szybko, zahamujesz proces parzenia. Najlepiej to zrobić, gdy fusy opadną już na dno – mniej więcej po 4 minutach od zaparzenia.

Przepis na kawę sypaną jest wyjątkowo prosty. Od dziś twój codzienny rytuał będzie jeszcze przyjemniejszy!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Kiedy organizm odrzuca kawę

Kiedy organizm odrzuca kawę? Jakie są objawy?

Następny artykuł
Jak zaparzyć kawę bez fusów domowym sposobem

Jak zaparzyć kawę bez fusów domowym sposobem – 5 pomysłów

Zobacz też