Różne wersje kawy podawanej na zimno powstawały niezależnie od siebie na całym świecie, zwłaszcza w krajach, gdzie letnie temperatury są znacznie powyżej normy. Codziennie wypija się na świecie ok. 25 milionów litrów kawy. Aż 80% ludzi codziennie sięga po ten napój. Nic więc dziwnego, że nawet w gorące letnie dni chcemy poczuć jego orzeźwiający smak, ale jednocześnie chcemy ochłody. Naturalne więc, że powstała kawa mrożona. W Grecji ten przysmak nazywa się kawą frappe.
Poznaj pomysłodawcę greckiej kawy frappe
Człowiek to istota niezwykle kreatywna. Kiedy czegoś nie ma, stara się zastąpić to czymś innym. Tworzy w ten sposób różne rzeczy, równie dobre, a nierzadko lepszej jakości, co pierwowzór. Frappé powstało właśnie z braku istotnego czynnika (gorącej wody) i potrzeby ludzkiej (wypicia porcji ulubionego napary).
W 1957 roku pochodzący z Grecji Dimitrios Vakondios, przedstawiciel na międzynarodowych targach w Salonikach, o stałej porze zapragnął codziennej dawki kawy, ale nie miał dostępu do wrzątku, żeby zalać swoją wersję rozpuszczalną. Użył więc zimnej wody.
Blender, shaker, słoik? Najważniejsza we frappe jest pianka
Żeby proszek rozpuścił się w takiej temperaturze, użył shakera, który miał po ręką, ponieważ na pokazach mieszał w nim zimne mleko z proszkiem czekoladowym. W ten sposób powstała pianka, która jest wyznacznikiem dobrze zrobionej kawy frappe. To właśnie na utworzeniu tej grubej pianki i smaku kawy rozpuszczalnej bazuje oryginalny przepis. Do jej zrobienia wystarczy zwykły słoik z pokrywką i odrobina pracy własnych rąk. Można ją zastąpić blenderem. Do robienia takiej kawy powstały nawet specjalne miksery. Słowo frappe pochodzi z języka francuskiego i oznacza „bić”, „uderzać”, ale także „mrożony”.
Przepis na cafe frappe – mrożoną kawę
Takim oto zrządzeniem losu powstał przepis na kawę mrożoną frappe. W Grecji rozróżnia się jeszcze jej rodzaje:
- sketo – bez cukru;
- metrio – lekko słodka;
- glyko – bardzo słodka;
- me gala – z mlekiem.
W zimnej wodzie rozpuść kawę rozpuszczalną. Opcjonalnie możesz zrobić kawę z ekspresu i ją wystudzić. Następnie ubijaj w słoiku lub spieniaczu do mleka, aż do uzyskania dużej ilości pianki (nawet 5 cm). Na tym etapie możesz połączyć kawę i cukier. To wersja podstawowa. Teraz czas na dodatki. Czy to nie prosty przepis na kawę mrożoną?
To jeszcze nie koniec przygotowań
Spienioną kawę, posłodzoną lub nie, przelewamy do szklanki z wysoka tak, żeby nie stracić powstałej pianki. Uzupełniamy napój zimnym mlekiem (roślinne, a nawet kokosowe też jak najbardziej pasuje). Dokładamy kostki lodu. Jeżeli wcześniej zamrozisz kawę w postać kostek, całość będzie bardziej intensywna w smaku. Ważne jest, żeby poszczególne składniki były mocno schłodzone, ponieważ cały napój ma za zadanie chłodzić i orzeźwiać w gorący dzień. Jednocześnie wykorzystujemy działanie zawartej w nim kofeiny do delikatnego pobudzenia.
Podaj swój napój rozpuszczalny w wysokiej szklance
Najlepiej podaj swój napój w wysokiej szklance. Dzięki przeźroczystym ściankom będzie widać kolor, połączenie z dodatkami, ich strukturę. Świetnie nada się do tego wysoka szklanka termiczna z grubymi podwójnymi ściankami, która na dłużej utrzyma odpowiednią temperaturę napoju nawet w upalne dni. Pomieści też wszystkie składniki. Można ją wcześniej dodatkowo schłodzić. W zależności od użytych dodatków do picia (a raczej delektowania się) przyda się też rurka, najlepiej ekologiczna. Szklana lub metalowa będzie bardzo elegancka. Można także wykorzystać pyszne rurki waflowe i zjeść je na koniec.
Pamiętaj o dodatkach: kostki lodu, lody waniliowe i co jeszcze?
Dla osób liczących kalorie grecka kawa mrożona może pozostać sketo, ewentualnie z odrobiną cukru, mleka i lodu. Napowietrzona blenderem kawa na zimno będzie przyjemna dla podniebienia. Dla odważnych przepis na frappe można wzbogacić gałką lodów, bitą śmietaną i całym zestawem ozdobników. Wierzch można polać karmelem, posypać skruszonymi ciasteczkami, kolorową posypką, pachnącymi przyprawami (cynamon, kardamon, chili, kakao), wiórkami czekolady lub kokosu. Nie ma przeszkód, żeby dodać tu koloru i orzeźwienia w postaci plasterka owocu i lisków mięty.
Pyszna kawa, ale czy zdrowa?
Dobra kawa rozpuszczalna jest zrobiona z ziaren kawy. To ekstrakt i ma właściwości podobne do tej zwykłej. Należy zaznaczyć, że jest znacznie łagodniejsza w smaku, mniej obciąża żołądek. Zawiera także mniej kofeiny, a to ważne dla osób na nią nadwrażliwych. Napój, który zrobimy na jej podstawie, z pewnością nie będzie szkodliwy. Natomiast już frappe z lodami i innymi kalorycznymi dodatkami nie będzie dobry, jeśli jesteśmy na diecie. Będzie za to bardzo smaczny. To samo dotyczy przepisu na mrożoną kawę z espresso. Ziarna kawy mają korzystne działanie na nasz organizm, byle nie w nadmiarze.
Oryginalny przepis na kawę frappe powstał na kawie rozpuszczalnej, ale oczywiście możesz zrobić swoją wersję de luxe na bazie prawdziwego espresso. Tak jak Vakondios, możesz eksperymentować. Wykorzystaj to co masz i lubisz. Może stworzysz własny napój, który stanie się sławny. Zrobienie frappe w domu nie jest trudne. O jego właściwościach pamiętaj także, kiedy w wakacyjny dzień usiądziesz zmęczony na kawiarnianym krzesełku. Bez zastanowienia wybierz właśnie tę pozycję z menu. Z pewnością pomoże odzyskać ci energię.
Może Cię też zainteresować:
- Kawa na zimno – poznaj kilka sprawdzonych przepisów, które Cię zachwycą!
- Kawa mrożona na różne sposoby. Poznaj receptury przygotowania tego chłodzącego napoju!
- Espresso tonic – orzeźwiająca kawa na upalne dni
- Kawa z tonikiem – prosty przepis na orzeźwiającą kawę! Jak zrobić ją samodzielnie w domu? Sprawdź!
- Kawa dalgona – jak przygotować kawę po koreańsku? Pyszny kawowy deser ze Wschodu
- Kawa mrożona z lodami – pyszny deser na gorące dni!
- Mrożona herbata do grilla – przepis na cytrynową ice tea do smakowitych potraw
- Kawa z sokiem pomarańczowym – jak przygotować taki napój?