Orzeźwiająca herbata miętowa może okazać się świetnym zamiennikiem kawy lub herbaty. Warto dołączyć przynajmniej jeden kubek takiego naparu do swojej codziennej diety. Eksperci radzą, by przy problemach gastrycznych zwiększyć tę ilość nawet do 2–5 filiżanek dziennie. Jej piękną słomkową barwę najlepiej docenisz w przejrzystym naczyniu. Przekonaj się o pysznym smaku i wspaniałym działaniu tego uniwersalnego zioła – od orzeźwienia i poprawy samopoczucia po działanie rozkurczowe i regulujące wydzielanie żółci. Czytaj dalej!
Herbata miętowa – mentol i inne składniki odżywcze
Herbata miętowa zawiera w sobie wiele dobroczynnych składników. Należą do nich:
- olejki eteryczne – mentol i limonen;
- kwasy organiczne;
- flawonoidy;
- garbniki;
- prowitamina A;
- witamina C;
- potas;
- wapń;
- magnez;
- żelazo;
- cynk.
Aby skorzystać z pełni właściwości odżywczych mięty, należy zalewać ją gorącą, lecz nie wrzącą wodą i parzyć przez kilka minut przed wypiciem. Jest to pyszny napój, który nadaje się zarówno upalne letnie dni, jak i zimowe wieczory. Można bowiem pić ją zarówno na ciepło, jak i zimno.
Właściwości herbaty miętowej
Mięta pieprzowa jest ma szczególnie korzystne właściwości na funkcjonowanie układu pokarmowego. Herbata miętowa może pomóc z niestrawnością po ciężkim, obfitym posiłku. Jeżeli cierpisz na zapalenie błony śluzowej żołądka lub zespół jelita drażliwego, mięta zielona powinna na stałe zagościć w twojej diecie.
Regularne picie herbaty miętowej korzystnie wpływa na cały organizm. Zawdzięczasz jej takie działanie, jak:
- pobudzanie apetytu;
- usprawnienie całego procesu trawienia;
- działanie rozkurczające na skurcze żołądkowe;
- zapobieganie kolkom jelitowym;
- niwelowanie nudności;
- redukcja wzdęć i gazów;
- usprawnianie metabolizmu;
- redukcja apetytu na słodycze;
- zapobieganie czkawce;
- wspomaganie leczenia schorzeń wątroby;
- leczenie dróg żółciowych;
- zwalczanie nieświeżego oddechu.
Zawarte w mięcie olejki eteryczne mają nie tylko orzeźwiający smak, lecz też udowodnione właściwości antybakteryjne. Dlatego często dodawana jest do past do zębów i gum do żucia.
Lecznicze działanie mięty
Herbata miętowa zawiera mentol, który jest cennym narzędziem do walki z kaszlem, katarem i przeziębieniem. Wzmacnia odporność i skutecznie udrażnia górne drogi oddechowe. Płukanie ust takim naparem pomaga ukoić bolące i podrażnione dziąsła. Herbata z mięty działa też zbawczo na układ nerwowy – relaksuje, uspokaja, łagodzi bóle głowy i pomaga z zasypianiem. Medycyna naturalna wykorzystuje miętę do łagodzenia objawów menopauzy i miesiączek.
To niesamowite zioło jest też potężnym narzędziem wspomagającym prawidłową pracę mózgu. Regularne picie naparu miętowego wspomaga koncentrację, usprawnia proces uczenia się i zapamiętywania oraz korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Dlatego też szczególnie zalecany jest uczniom, studentom i osobom starszym.
Jak parzyć susz i świeżą miętę?
Napar z mięty możesz wykonać zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści tej rośliny nie ma to szczególnie dużego znaczenia. Wystarczy, że wsypiesz jedną czubatą łyżkę zioła do naczynia i zalejesz je 1 szklanką gorącej wody. Zaparzaj herbatę miętową pod przykryciem przez przynajmniej 5 minut. Przed wypiciem najlepiej odcedzić napój, dla własnej wygody. Możesz też oczywiście użyć mięty w torebce, przy czym nie ma żadnego problemu z odcedzaniem naparu.
Jakie dodatki do herbaty miętowej?
Aby w pełni korzystać z jej dobroczynnych właściwości, radzimy pić niesłodzoną miętową herbatę. Możesz modyfikować jej smak i wzmacniać działanie, dodając np. cytrynę lub rumianek. Co ciekawe, mięta może być też stosowana zewnętrznie – w formie inhalacji udrażniających górne drogi oddechowe, kompresów niwelujących opuchliznę pod oczami lub dodatku do orzeźwiającej kąpieli.
Przeciwwskazania i potencjalne działania niepożądane herbatki miętowej
Nie istnieją żadne udokumentowane skutki uboczne regularnego spożywania herbaty miętowej. Podobnie jak ze wszystkim, należy jednak zachować przy tym pewien umiar i rozsądek. Nie zaleca się picia jej osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Mentol zawarty w mięcie może wykazywać szkodliwe działanie wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Odradza się też jego spożywanie karmiącym piersią oraz astmatykom.
Herbata z mięty dla kobiet w ciąży
Kobiety w ciąży mogą bez obaw sięgać po miętowe herbatki w celu zahamowania nudności, zwalczenia zgagi i ochrony przed infekcjami. Wypita wieczorem zapewni lepsze odprężenie i ułatwi zasypianie. Ciężarnym zaleca się jednak nieprzekraczanie dawki 2 filiżanek mięty dziennie.
Herbata miętowa jest powszechnie dostępna w sklepach i niedroga. Możesz też zebrać liście samodzielnie – pamiętaj jednak, aby na zbiory udać się z dala od zabudowań i często uczęszczanych dróg. W ten sposób unikniesz gromadzących się w przydrożnych roślinach spalin i zanieczyszczeń. Napar z ekologicznych liści mięty pomoże ci zachować zdrowe ciało i spokojny, a jednocześnie bystry umysł.
Może Cię też zainteresować:
- Niebieska herbata, czyli klitoria ternateńska. Właściwości zdrowotne picia Butterfly Pea Tea
- Herbata na wagę dla miłośników aromatycznego naparu. Zobacz, czym herbata na wagę różni się od tej pakowanej w torebkach
- Napar z hibiskusa. Herbata, którą warto pić. Jakie ma właściwości zdrowotne? Czy są przeciwwskazania do jej picia?
- Herbata z bratka – napój, który zadba o piękną cerą i smukłą sylwetkę. Poznaj jego wszystkie właściwości zdrowotne!
- Właściwości lecznicze i substancje odżywcze ostropestu. Herbata z jego nasion pomoże ci zadbać o zdrowie. Poznaj przepis
- Herbata z majeranku – czy leczy przeziębienie? Poznaj jej wszystkie właściwości i sprawdź, jak przygotować ziołowy napar!
- Czy warto pić herbatę z miodem? Poznaj jej właściwości. Przepisy na herbatę z cytryną, imbirem i miodem
- Biała herbata rozkwitająca – napar z kulek złożonych z listków i kwiatów. Sprawdź jak parzyć herbatę kwitnącą!