Kiedy organizm odrzuca kawę? Jakie są objawy?

Kiedy organizm odrzuca kawę, na pewno nie przeoczysz kluczowych objawów. Kawa prawdopodobnie przestanie ci wtedy smakować, jeśli jednak nadal będziesz spożywać kofeinę, zaczniesz odczuwać negatywne skutki. Jaki może być powód takiej nietolerancji?
Kiedy organizm odrzuca kawę

Lekarze zalecają, by pić nie więcej niż 4 porcje kawy dziennie. Są jednak osoby, którym szkodzi nawet najmniejsza ilość. Kiedy organizm odrzuca kawę? Czy jest to związane ze schorzeniami lub alergiami? Sprawdź, jakie mogą być objawy negatywnych reakcji na kofeinę.

Kiedy organizm odrzuca kawę – jakie mogą być przyczyny?

Niekorzystne objawy najczęściej pojawiają się wówczas, gdy zdarzy ci się wypić zbyt dużo filiżanek kawy. Są jednak osoby, którym szkodzi już jedna mała czarna. Czym może to być spowodowane?

Nietolerancja kofeiny

Kiedy organizm odrzuca kawę? Podstawową przyczyną jest nietolerancja kofeiny. Choć daje ona charakterystyczne objawy, jest dość trudna do zdiagnozowania. Robi się to na podstawie dość słabo rozpowszechnionych badań nutrigenetycznych. Objawy odrzucenia kawy mogą być u niektórych osób związane także z występowaniem wariantu genu CYP1A2, który spowalnia działanie enzymu rozkładającego kofeinę. Sprawia to, że po wypiciu kawy przez dłuższy czas odczuwa się pobudzenie, a często także niepokój.

Choroby przewlekłe

Dolegliwości towarzyszące piciu kawy mogą pojawić się u osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe (kołatanie serca, podwyższone ciśnienie), a także choroby układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego).

Zbyt duża ilość kofeiny i niedobory minerałów

To, kiedy organizm odrzuca kawę, może być związane także z twoją dietą. Przy zbyt częstym spożywaniu kofeiny mogą się u ciebie pojawić niedobory żelaza i magnezu. Możliwe, że organizm zareaguje wówczas odrzuceniem kawy – i warto go posłuchać.

Negatywne skutki picia kawy. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Problemy z metabolizmem kofeiny objawiają się najczęściej:

  • bólami głowy;
  • problemami ze snem;
  • niepokojem i drażliwością;
  • bólami brzucha, niestrawnością, biegunkami;
  • przyspieszonym tętnem;
  • bólami w klatce piersiowej;
  • częstym oddawaniem moczu.

Szczególnie niebezpiecznym objawem są problemy z oddychaniem. Mogą one świadczyć o silnej reakcji alergicznej na kofeinę.

Co robić, gdy nie możesz spożywać kofeiny?

Kiedy organizm odrzuca kawę, najlepsze co możesz zrobić, to ograniczyć jej spożywanie. Jak odstawić kawę, by uniknąć pogorszenia samopoczucia, które może ci towarzyszyć, gdy jesteś przyzwyczajony do dużych ilości kofeiny?

Spróbuj zamienić kawę na herbatę. Parzona w odpowiedni sposób, łagodnie pobudzi twój organizm i pomoże ci pozbyć się uczucia zmęczenia.

Pijesz kawę, bo lubisz jej smak? Alternatywą może być kawa bezkofeinowa, np. z żołędzi lub zbożowa.

Pamiętaj, że kofeina to nie tylko kawa, ale również np. napoje energetyczne czy kakao. Jeśli twój organizm odrzuca kawę, musisz prawdopodobnie z nich zrezygnować.

Kiedy organizm odrzuca kawę, potraktuj to jako ważny sygnał. Zadbaj o zdrowie, popraw jakość życia i wyeliminuj to, co ci szkodzi!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak zrobić kawę z pianką

Jak zrobić kawę z pianką? Nie masz ekspresu? To nie problem!

Następny artykuł
Jak zalewać kawę sypaną

Jak zalewać kawę sypaną? Czy używać wrzątku?

Zobacz też