Herbata z prądem – jak ją przygotować? Sprawdzone przepisy i porady dotyczące rozgrzewającego napoju

Herbata z prądem, czy też herbata po góralsku, to prosty napój, który sporządza się celem rozgrzania organizmu. Jego przygotowanie jest banalnie proste, ale jest wiele zmiennych, które warto wziąć pod uwagę w tym pozornie prostym procesie.
herbata z prądem

Podczas zimnych wieczorów nic tak nie poprawia nastroju i nie podnosi temperatury organizmu, jak herbata z prądem. Ten niezwykle prosty, ale jakże popularny napój przygotujesz bez większego problemu we własnym domu, nie poświęcając na ten proces zbyt dużo czas. A efekt będzie na pewno zadowalający. Warto jednak wiedzieć nieco więcej o tym, jakie składniki mogą znaleźć się w kubku z naparem herbacianym. Bo możliwości jest zaskakująco dużo.

Herbata z prądem i sposoby jej przygotowania

Najprostsze i najpopularniejsze połączenie to czarna mocna herbata – najlepiej liściasta – a także kieliszek, czyli około 50 ml czystej wódki. Po zaparzeniu naparu należy dodać alkohol do kubka lub szklanki i całość wymieszać. Proste i szybkie rozwiązanie, które daje naprawdę dobry i rozgrzewający napój. To oczywiście absolutna podstawa, ponieważ herbata z prądem może mieć dużo więcej składników, które dodatkowo poprawią walory smakowe.

Urozmaiceniem może być delikatne dosłodzenie naparu, ale niekoniecznie cukrem – dużo lepiej sprawdzą się miód lub sok malinowy. Można dodać również do niego cytrusy, czyli niezwykle popularną w polskich domach cytrynę, ale i sok z pomarańczy. Pigwa lub imbir również mogą być ciekawą alternatywą. Kolejną zmienną są przyprawy – cynamon lub goździki, które pasują do popularnej herbaty z wkładką.

Nie tylko czarna herbata

Najpopularniejszym wyborem jest czarna herbata liściasta, ale oczywiście i tutaj można pokusić się o małą rewolucję. Świetnie jako baza herbaty z prądem sprawdzą się również napary z herbat białej lub zielonej. Ich delikatny smak będzie się dobrze komponował z alkoholem, ale warto w tym wypadku zmniejszyć jego ilość, żeby całość nie wyszła zbyt mocna. Ciekawym wyjściem mogą być również popularne ostatnie herbaty smakowe. Zalej wrzątkiem swoją ulubioną i dodaj nieco „prądu”. Może to będzie najlepsze rozwiązanie?

Nie tylko wódka

Również w kwestii alkoholu można pokusić się o pewne zmiany. Są tacy, którzy wódkę zastępują spirytusem – to rozwiązanie skierowane jest do osób, które muszą rozgrzać się szybko i skutecznie. Wśród alternatyw są również rum oraz koniak. Te alkohole świetnie łączą się z herbatkami różnego rodzaju. Szukasz sposobu na rozgrzewającego drinka? Może to właśnie będzie rozwiązanie idealne dla ciebie!

Wsparcie organizmu i poprawa nastroju

Herbata z prądem świetnie sprawdzi się jako sposób na rozgrzanie organizmu w jesienne i zimowe wieczory, ale również może być przydatna podczas walki z przeziębieniem. Oczywiście, jeśli nie bierzesz leków, bo te oczywiście nie mogą być łączone z alkoholem. Nie mniej ważną zaletą tego ciepłego drinka jest również aspekt poprawy nastroju i rozluźnienia. Tak przecież ważnych po ciężkim dniu pracy. Rozgrzewające herbaty mają zatem wiele pozytywnych właściwości. Ważne jednak, żeby stosować je z umiarem.

Czy to herbata z rumem, czy herbata góralska, efekt wypicia takiego napoju będzie zbliżony. I bardzo pozytywny. Jego przygotowanie nie wymaga dużo czasu, a także środków, dlatego jest dobrą alternatywą względem dużo bardziej skomplikowanych w przygotowaniu grzańców. To również opcja dla miłośników herbaty jako takiej, bo jej smak jest – mimo dodania alkoholu – wciąż dominującym. Dobrze przygotowana i zaparzona herbata z prądem ma wielu zwolenników. Warto więc, gdy zbliżają się zimne dni, mieć w domu wszystkie składniki niezbędne do jej sporządzenia.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa z kolagenem

Kawa z kolagenem – nowa moda czy sposób na zdrowie? Sprawdź, czy warto dodawać kolagen do kawy

Następny artykuł
mniszek lekarski herbata

Mniszek lekarski – herbata, która pozytywnie wpłynie na twój organizm. Dlaczego warto pić herbatkę z tych roślin?

Zobacz też