Herbata rozgrzewająca idealna na jesienne i zimowe wieczory. 5 prostych przepisów

Gdy nadchodzi jesień, nic tak nie poprawia nastroju wieczorem, jak herbata rozgrzewająca. W artykule znajdziesz pięć przepisów na aromatyczne napoje, które sprawdzą się na każdą okazję. Są pyszne i proste do odtworzenia.
herbata rozgrzewająca

Dlaczego herbata rozgrzewająca tak często gości w naszych kubkach i szklankach? Powodów jest wiele, ale najważniejszym – takie można odnieść wrażenie – jest przełamanie nudy i monotonii. Bo zwykła czarna herbata z cukrem i opcjonalnie cytryną to coś, co zwyczajnie po jakimś czasie przestaje zachwycać. A herbaty, które mają właściwości rozgrzewające, zachwycają aromatem. Rano dodają energii i pobudzają, a wieczorem pozwalają na odrobinę rozluźnienia. No i dodatkowo dają ogromne możliwości w zakresie tworzenia własnych kompozycji smakowych. Nic, tylko pić!

Dlaczego warto pić rozgrzewającą herbatę?

Najważniejszym aspektem jest oczywiście ten smakowy. Niecodzienne kompozycje przypraw, ziół i dodatków sprawiają, że herbaty rozgrzewające smakować mogą bajecznie. Kojarzą się od razu ze świętami i błogim odpoczynkiem. To kusi, żeby sięgnąć po kubek i zaszaleć z dodatkami. Warto wspomnieć również, że mają one pozytywny wpływ na krążenie, a także świetnie sprawdzają się jako wsparcie organizmu podczas walki z przeziębieniem czy dokuczliwym wirusem.

Jednocześnie zastosowanie na przykład imbiru, miodu czy cytrusów sprawia, że możemy mówić o napoju prawdziwie prozdrowotnym. Mającym właściwości przeciwzapalne i wzmacniające odporność organizmu. Wydaje się, że w picie tak zwanej herbaty zimowej nie ma złych stron. Po co się więc ograniczać? Najlepiej zaparzyć od razu cały dzbanek.

Herbata rozgrzewająca – nasze przepisy z imbirem, cynamonem, cytryną i nie tylko

Przepisy na herbaty rozgrzewające nie należą do trudnych. Składniki, które znajdziesz w naszych propozycjach, dostępne są w większości sklepów spożywczych. Warto również dodać, że możliwe jest wykorzystywanie herbat w torebkach, jednak dużo lepszym wyjściem są gatunki liściaste. Dają więcej aromatu, a także pozwalają na uzyskanie bardziej wyrazistego smaku. Wybór jednak należy do ciebie.

Herbata lipowa z malinami oraz miodem

Do przygotowania tego aromatycznego napoju będziesz potrzebował:

  • kwiatu lipy;
  • suszonych malin (opcjonalnie soku lub syropu);
  • miodu.

Lipę oraz malinę musisz umieścić w zaparzaczu, a następnie zalać zagotowaną wodą. Musi się parzyć przez 10–15 minut pod przykryciem (aby napar nie stracił w tym czasie temperatury). Po pozbyciu się fusów, do kubka lub szklanki dodaj łyżkę miodu. Opcjonalnie może być cukier, ale nie będzie to zdrowie rozwiązanie. Tak przygotowany napar nie tylko cię rozgrzeje, ale również usunie ból gardła i suchy kaszel. 

Herbata biała z imbirem i sokiem malinowym

Do przygotowania herbaty potrzebne będą ci:

  • łyżeczka białej herbaty (opcjonalnie torebka);
  • świeży imbir;
  • sok malinowy.

Herbatę wsyp do zaparzacza, który następnie umieść w kubku. Zalej wrzątkiem i pozostaw na 10 minut pod przykryciem. Po wyjęciu fusów dodaj dwie łyżki soku malinowego oraz imbiru. Może być w plasterku, ale jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny smak, zetrzyj go na tarce z małymi oczkami. Całość dobrze zamieszaj. Efekt rozgrzania będzie murowany, a smak godny zapamiętania.

Herbata z pomarańczą i goździkami

Aby przygotować tę pyszną herbatę, potrzebować będziesz:

  • łyżeczkę czarnej herbaty (opcjonalnie torebkę);
  • świeżą pomarańczę;
  • łyżkę miodu;
  • kilka goździków.

Zaparz herbatę przy użyciu zaparzacza. Gdy nabierze odpowiedniej mocy, pozbądź się fusów. Do naparu dodaj plaster pomarańczy (z dobrze umytą skórką), miód oraz 3-4 goździki. Całość zamieszaj i odczekaj kilka minut. Jeśli nie chcesz, aby napój stracił temperaturę, przykryj kubek talerzykiem. W tym czasie herbata przejdzie smakiem dodatków. Smacznego!

Herbata z mlekiem i kardamonem

Aby przygotować tę herbatę rozgrzewającą, potrzebne ci będą:

  • łyżeczka czarnej herbaty (opcjonalnie torebka);
  • 1/3 szklanki mleka krowiego;
  • 1/2 łyżeczki starego kardamonu.

Herbatę zaparz, zalewając ją wrzątkiem (do połowy naczynia!), oczywiści umieszczając wcześniej susz w zaparzaczu. Gdy napar będzie odpowiednio mocny, wyjmij go z wody. W czasie, gdy herbata się parzy, zagotuj mleko. Zaraz po wyjęciu herbacianych fusów wlej je do kubka. Dosyp przygotowany wcześniej kardamon, a całość dokładnie wymieszaj. Zapewniamy, że – choć połączenie może wydawać się kontrowersyjne – smak będzie niesamowity.

Herbata „z prądem” (tylko dla dorosłych)

Na koniec propozycja dla osób, które potrzebują odpocząć i rozluźnić się po ciężkim dniu pracy. Do herbaty wzmacnianej alkoholem potrzebował będziesz:

  • łyżeczkę czarnej herbaty (opcjonalnie torebkę);
  • skórkę z cytryny;
  • miód;
  • rum/wódkę/koniak.

Herbatę przygotuj jak zwykle. Do naparu dodaj odrobinę skórki z cytryny, a także łyżkę miodu. Wlej do środka wybrany przez siebie alkohol – do 50 mililitrów na jedną porcję napoju. Wszystkie wymienione wyżej trunki pasują do herbaty rozgrzewającej „z prądem”. Wskazane przez nas dodatki i proporcje to jedynie propozycja. W przypadku herbaty z mocnym alkoholem jest wiele alternatywnych rozwiązań, a dodać możesz również dziką różę czy soki oraz syropy owocowe. Powyższy przepis jest przeznaczony dla osób pełnoletnich! 

Rozgrzewająca herbata zimowa to niezwykle popularny napój. Oczywiście kluczowe są jego właściwości, ale również smak. Bo połączyć można bardzo wiele różnych, ulubionych składników i zawsze efekt będzie zachwycający. Zaproponowane przez nas przepisy to jedynie inspiracja, ponieważ każdy samodzielnie i bez problemu będzie w stanie stworzyć własną ulubioną kompozycję. Picie herbaty jest w Polsce powszechne – dlaczego więc nie spróbować w jakiś sposób go urozmaicić? Sposobów na przygotowanie herbaty rozgrzewającej jest naprawdę dużo, a wszystkie składniki możesz kupić bez problemu w większości sklepów spożywczych. 


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
napar z siemienia lnianego

Napar z siemienia lnianego – jak go przygotować? Wartości odżywcze i zastosowanie w odchudzaniu

Następny artykuł
szałwia herbata

Szałwia – herbata, którą warto pić. Właściwości, zastosowanie oraz przeciwwskazania

Zobacz też