Herbata z goździkami – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania. Poznaj przepis na leczniczy napar!

Aromat goździków kojarzy się przede wszystkim z zapachem świąt Bożego Narodzenia i świeżo upieczonych pierników korzennych. Czy wiesz, że da się z nich przygotować również napar? Poznaj herbatę z goździkami!
herbata z goździkami

Goździki są stosunkowo często stosowane w roli przyprawy do potraw. Nie tylko nadają wyjątkowego smaku, ale mają też wiele właściwości zdrowotnych. W artykule opiszemy je wszystkie i nauczymy cię przygotowywać własną herbatę z goździkami!

Pochodzenie i historia goździków 

Goździki to nierozkwitłe, wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego. Po raz pierwszy pojawiły się w Europie, dzięki Arabom, którzy sprzedając je, zachwalali ich cudowne właściwości zdrowotne. Handlarze zapewniali, że przyprawa wyleczy każdą chorobę i pobierali za jej sprzedaż niebotyczne sumy. 

Źródeł aromatycznych goździków szukało wielu odkrywców, ale udało się to dopiero po setkach lat. Kiedy odnaleziono drzewa, z których pochodzi, wysłano na ich plantację szpiega, który ukradł sadzonki. Przewieziono je na Mauritius, jednak z powodu zaniedbań najeźdźców wyspy uratowano tylko jedną z nich. Ta jedna dała początek dzisiejszym plantacjom na Madagaskarze i Zanzibarze, którzy są jej głównymi eksporterami.

Herbata z goździkami – właściwości lecznicze

Herbata z goździkami to napój, który ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim jest bogata w eugenol, który ma silne właściwości przeciwzapalne. W związku z tym jej picie jest szczególnie polecane w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania na grypę czy przeziębienie. Świetnie wzmacnia odporność, a w dodatku udrożnia nos i zmniejsza kaszel. Napar z goździków jest także doceniany przez osoby cierpiące z powodów stanów zapalnych w jamie ustnej lub bóli zębów.

Pąki kwiatowe są również bogatym źródłem polifenoli, które nie tylko spowalniają procesy starzenia się skóry, ale zmniejszają ryzyko zapadnięcia na chorobę nowotworową. Pojawiają się przesłanki o tym, że substancje aktywne zawarte w herbacie z goździkami zwiększają napęd mięśni, w związku z czym mają działanie przeciwwymiotne i przeciwzaparciowe.

Przepis na wyjątkowo aromatyczną korzenną herbatkę z goździków

Do przygotowania 1 litra własnego, aromatycznego napoju potrzebujesz: 3 łyżek sypanej, czarnej herbaty, kilka plasterków świeżego korzenia imbiru, dwa plastry pomarańczy ze skórką, plaster cytryny ze skórką,  8 goździków i łyżki miodu. W rondelku umieść wszystkie składniki poza słodzidłem i cytrusami. Gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut, po tym czasie dodaj pomarańczę i cytrynę. Gdy herbatka ostygnie przynajmniej do temperatury 55 stopni Celsjusza, możesz dosłodzić swój napój miodem. Pamiętaj, że cytrusy powinny pochodzić z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się pestycydów.

Kto nie powinien pić naparu z goździków? Poznaj przeciwwskazania

Mimo że herbata z goździków jest całkowicie naturalna, po jej wypiciu mogą wystąpić skutki uboczne. Nie zaleca się jej stosowania przede wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ wciąż brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo zawartych w niej związków aktywnych dla płodu. Szczególną ostrożność w jej stosowaniu powinny zachować osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi i hipoglikemię.

Regularne picie herbaty z goździkami pomoże ci zadbać o zdrowie!

Korzenna herbata z goździków ma nie tylko wyjątkowy aromat, ale i wiele właściwości zdrowotnych. Szybko rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, a dodatku udrożnia nos i zmniejsza kaszel – idealny napój leczniczy na okres jesienno-zimowy. Ma też wiele innych zalet, dlatego warto włączyć ją do swojej diety.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z kurkumą

Herbata z kurkumą – właściwości zdrowotne i zastosowanie. Sprawdź, jak przygotować własny napar i złote mleko!

Następny artykuł
herbata z cynamonem

Herbata z cynamonem – właściwości zdrowotne i zastosowanie. Poznaj przepis na aromatyczny i wciąż niedoceniany napar!

Zobacz też