Herbata na ból brzucha – jak zminimalizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Jeśli często boli cię brzuch, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Zaleconą przez niego terapię możesz jednak wspierać również domowymi sposobami – np. popijając herbatę na ból brzucha. Sprawdź, którą warto wybrać!
herbata na ból brzucha

Herbata na ból brzucha kojarzona jest najczęściej z mocnym, gorzkim naparem z herbaty czarnej albo herbatką rumiankową. To jednak niejedyne możliwości! Co jeszcze pomoże ci podczas niestrawności i innych dolegliwości żołądkowych? Podpowiadamy!

Zioła na ból brzucha, niestrawność i wzdęcia

Herbata na ból brzucha to przede wszystkim herbatka ziołowa. Najczęściej w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych wybierane są napary z rumianku, kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Jak działają?

Mięta wzmaga wydzielanie soków trawiennych, poprawia perystaltykę jelit, a także działa rozkurczowo. Polecana jest więc w przypadku takich dolegliwości jak zaparcia, wzdęcia i zatrucia pokarmowe. Warto jednak wiedzieć, że jeśli bolący żołądek jest objawem wrzodów, zapalenia błony śluzowej żołądka lub chorób dróg żółciowych, przed zastosowaniem mięty dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Wiele osób cierpiących na poważne choroby żołądka nie może pić naparu z tego ziela. W ich przypadku wzmożona produkcja soków żołądkowych może doprowadzić do zaostrzenia się objawów chorobowych!

Rumianek jest zielem bardzo powszechnym i bezpiecznym. Niegdyś zalecano podawanie herbatki z rumianku również niemowlętom, którym często dokuczały kolki. Rumianek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Minimalizuje skutki niestrawności, wspiera pracę jelit podczas zaparć albo biegunek. Skutecznie łagodzi także skurcze żołądka i jelit. Na problemy z żołądkiem, kiedy nie masz jeszcze diagnozy lekarza gastrologa i nie wiesz, jakiego pochodzenia ból ci dokucza, rumianek będzie więc o wiele lepszym wyborem niż mięta pieprzowa.

Jakie dobroczynne właściwości przynosi picie naparu z kopru włoskiego? Taka herbata wspomoże cię podczas wzdęć. Koper ułatwia oddawanie gazów, przyspiesza perystaltykę jelit, ale też zwiększa wydzielanie żółci.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przy problemach związanych z trawieniem warto sięgnąć również po napar z mniszka lekarskiego. Wspomoże on zwłaszcza osoby, które przeszły wirusowe zapalenie wątroby albo kamicę żółciową. Mniszek wzmaga wydzielanie żółci i soków żołądkowych, zaleca się go więc tym, u których stwierdzono ich niedobór.

Czy zielona herbata na ból brzucha to dobry sposób zminimalizowania dolegliwości?

Zielona herbata, choć pełna minerałów i dobroczynnie działająca na organizm, nie jest najlepszym wyborem przy bólu brzucha. Dlaczego? Pobudza ona wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Pomoże więc przy kłopotach z trawieniem, ale nie będzie wskazana dla osób borykających się z chorobami żołądka. Jeśli więc cierpisz na zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka albo zapalenie błony śluzowej żołądka, najlepiej unikaj picia zielonej herbaty.

Borykasz się z jedną ze wskazanych dolegliwości, ale inne właściwości lecznicze zielonej herbaty są dla ciebie bardzo cenne i nie chciałbyś z nich całkowicie rezygnować? W takim razie dokładnie obserwuj swój organizm, a zieloną herbatę pij w niewielkich ilościach, zaraz po posiłku.

Kiedy sprawdzi się napar z czarnej herbaty?

Zbawienne działanie na układ pokarmowy ma również napar z czarnej herbaty. Jeśli po zjedzeniu obfitych, ciężkostrawnych posiłków odczuwasz dyskomfort, pomoże ci właśnie mocna, czarna herbata. Jest ona bogata w garbniki, które chronią błonę śluzową żołądka i jelit. W związku z tym gorzka czarna herbata sprawdzi się również jako wsparcie w czasie biegunek, zatruć lub innego typu bólu brzucha związanego z układem trawiennym. Czarna herbata na ból brzucha to dobry wybór m.in. dla dzieci, które nie mogą przyjmować niektórych leków lub ziół.

Herbata na ból brzucha to pojęcie bardzo ogólne. Pracę żołądka można przecież wspierać różnego typu naparami – wiele zależy od aktualnych dolegliwości i tego, jakie efekty ma przynieść terapia. Zawsze jednak pamiętaj, że herbata lub ziołowy napar to substancje działające doraźnie, wspierające właściwe leczenie. Można polegać na nich, gdy ból brzucha zdarza się rzadko i wiąże np. ze spożyciem obfitego, ciężkiego posiłku. Jeśli jednak dolegliwości żołądkowe towarzyszą ci często, koniecznie udaj się również na wizytę do gastrologa!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na przeziębienie

Najlepsza herbata na przeziębienie - rozgrzewający napar, który szybko postawi Cię na nogi!

Następny artykuł
herbata na przeczyszczenie

Herbata na przeczyszczenie, czyli jak poradzić sobie przy uciążliwych zaparciach.

Zobacz też