Herbata jaśminowa, czyli zielona herbata o dodatkowym aromacie. Jak ją parzyć i jakie są właściwości herbaty jaśminowej?

Herbata jaśminowa to herbata wzbogacona kwiatami jaśminu, najczęściej herbata zielona. Przeczytaj jak ją parzyć, skąd pochodzi tradycja jej picia, oraz jakie ma właściwości zdrowotne.
herbata jaśminowa

Herbata z dodatkiem kwiatów jaśminu jest znana od ponad tysiąca lat. W tradycyjnych chińskich przekazach znajdziemy informacje o „cesarskiej perle”, czyli ekskluzywnej herbacie parzonej wyłącznie przez cesarza i jego otoczenie. „Cesarska perła” to właśnie zielona herbata jaśminowa.

Herbata jaśminowa. Napar o pięknym smaku kwiatów jaśminu

Głównym składnikiem herbaty, jak wskazuje nazwa, są kwiaty jaśminu. Jaśmin (Jasminum L.) to roślina z rodziny oliwkowatych. Krzew występuje w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Azji i Australii, w strefach umiarkowanych południowej Afryki i Australii oraz w Chinach i Kaukazie.

Jaśmin jest uprawiany głównie jako surowiec aromatyczny, służący do produkcji olejków. Istnieje ponad 200 gatunków krzewu, ale nie ze wszystkich z nich produkuje się herbatę.

Z jakiej odmiany Jasminum pozyskuje się susz na herbatę?

Kwiaty wchodzące w skład herbaty są produktem krzewu Jaśminu wielkolistnego (Jasminum sambac). Krzew pochodzi z Indii. Roślina osiąga do ośmiu metrów wysokości, ma jajowate liście i silnie pachnące kwiatostany zebrane w baldachy. W Polsce nazywany też jaśminkiem oraz dżielżaminem.

Jak zbiera się kwiaty?

Surowiec zielarski należy zbierać wczesnym rankiem, tuż przed wschodem słońca. Pąki kwiatów jaśminowych rozwijają się bowiem w nocy. Zebrane kwiatostany suszy się i miesza z suchymi już liśćmi herbaty.

Jakie odmiany herbaty stosuje się w mieszance herbaty jaśminowej?

Istnieje wiele odmian herbaty wzbogacanej kwiatami jaśminu, najpopularniejsza jaśminowa herbata to jednak herbata zielona. Susz herbaty zielonej jest wytwarzany z liści krzewu herbacianego Camellia sinensis. Wykorzystuje się tutaj odmianę sencha.

Często pitą odmianą bezkofeinową jest jaśminowy Rooibos tea. Tutaj kwiaty jaśminu miesza się z herbatą z czerwonokrzewu. Ze względu na to, że płatki jaśminu lepiej zaparzają się w przestudzonej już wodzie, najlepiej smakują mieszanki z herbatą zieloną i białą które nie wymagają wysokich temperatur parzenia.

Odmiany herbaty jaśminowej:

  • herbata zielona jaśminowa, najpopularniejsza;
  • herbata biała jaśminowa;
  • rooibos jaśminowy, czyli napar z czerwonokrzewu;
  • pu-erh jaśminowy, czyli herbata czerwona;
  • earl grey jaśminowy, czyli mieszanka herbat czarnych w stylu angielskim.

Każda z tych odmian herbaty cechuje się zupełnie innym aromatem, zależnym od wykorzystanego suszku. Dodatek kwiatów jaśminu nie tylko zmienia smak, ale i wzmacnia właściwość pobudzającą naparu poprzez stymulację teiny. Każda z nich ma też szereg właściwości prozdrowotnych. Działanie będzie zależne od użytej odmiany. Najpopularniejsza zielona herbata jaśminowa będzie mieć przede wszystkim działanie relaksujące i odmładzające organizm.

Jak wzbogaca się herbatę kwiatami jaśminu? Tradycyjne aromatyzowanie herbaty jaśminem

Herbatę czarną, zieloną czy Rooibos można na różny sposób wzbogacać dodatkiem jaśminu. Warto zwrócić uwagę na to, czy kupowany przez nas produkt jest sztucznie aromatyzowany, czy (herbata wyższej jakości) jest rzeczywistą mieszanką liści i płatków.

Tradycyjna metoda dodawania płatków wywodzi się od chińskiej dynastii Song i liczy sobie ponad osiemset lat. Tutaj liście herbaty świeżo po zebraniu zawija się razem z młodymi płatkami jaśminowca. Razem ugniatane wypuszczają więcej soków, co powoduje swobodne mieszanie się aromatów. Proces powtarzany jest kilkakrotnie, po czym liście herbaty procesuje się dalej w zależności od jej odmiany.

Właściwości herbaty jaśminowej

Herbata z dodatkiem jaśminu, szczególnie jeśli są to liście zielonej herbaty, ma wiele prozdrowotnych właściwości. Pośród podstawowych z nich wyróżniamy:

  • działanie przeciwnowotworowe, w składzie zarówno herbaty jak i płatków jaśminu znajduje się wiele antyoksydantów (polifenoli), które neutralizują działanie wolnych rodników na organizm i przyśpieszają proces regeneracji się komórek;
  • działanie energetyczne, dzięki zawartości teiny (kofeiny);
  • łagodzące oparzenia naskórka;
  • regulacja procesów trawiennych;
  • przyśpieszenie metabolizmu;
  • usprawnienie pracy układu krwionośnego;
  • obniżenie ryzyka chorób serca;
  • oczyszczenie organizmu z toksyn.

Przeciwskazania do picia herbaty jaśminowej

Ze względu na obecność olejku jaśminowego w płatkach kwiatów, spożywanie naparu i zielonej herbaty jaśminowej nie jest zalecane kobietom w ciąży. Warto pamiętać, że nawet delikatna w smaku i aromacie zielona herbata zawiera w sobie kofeinę, może więc stymulować pracę serca i utrudniać zasypianie.

Jak parzyć i pić herbatę jaśminową?

Przygotowanie herbaty jaśminowej nie jest trudne, ale wymaga zastosowania się do kilku prostych zasad. Po pierwsze, susz zalewamy wodą o temperaturze niższej niż temperatura wrząca, czyli 100 stopni Celsjusza. Wrząca woda źle wpływa na aromat, parząc delikatne liście. Herbata może stracić pod wpływem zbyt wysokiej temperatury również swoje właściwości odżywcze.

Po drugie, czas parzenia nie powinien być też zbyt długi. Herbatę z jaśminem parzymy maksymalnie do siedmiu minut. Dalsze instrukcje zależne są już od rodzaju herbaty. Jak wygląda parzenie zielonej herbaty jaśminowej?

Przygotowanie herbaty krok po kroku

  1. Do filiżanki lub sitka wsypujemy około pięciu gramów (czubata łyżeczka) liści herbaty zielonej.
  2. Liście zalewamy gorącą (niewrzącą) wodą o temperaturze około 75 – 80°C.
  3. Herbatę parzymy od dwóch minut wzwyż, w zależności od pożądanej intensywności ekstraktu. Najlepiej, aby proces zaparzania nie przekroczył siedmiu minut, płatki jaśminu mogą wtedy wytracić swój aromat.

Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z liści oliwnych

Herbata z liści oliwnych. Czy ekstrakt z liści oliwnych zabija wirusy i bakterie?

Następny artykuł
napar z imbiru

Napar z imbiru, czyli idealny napój na przeziębienie. Dlaczego warto pić rozgrzewający napar z imbiru?

Zobacz też