Szałwia lekarska, gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie jednak uprawiana jest sztucznie w wielu krajach świata. Z powodu swojej delikatnej budowy wymaga specjalnego traktowania, dlatego korzystniej jest uprawiać ją w sprzyjających dla rozwoju okolicznościach. Wykorzystywana jest w kosmetologii oraz medycynie. Wśród roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie w czołówce popularności jest właśnie szałwia. Herbata ma wiele pozytywnych właściwości, o których wiedziały nasze prababki. Warto z tej wiedzy korzystać nawet dziś.
Szałwia lekarska – właściwości rośliny
Słowo „lekarska” w nazwie rośliny to nie przypadek. Ma ona wiele właściwości pozytywnie wpływające na ludzki organizm. Oddziałowuje na funkcjonowanie układów pokarmowego oraz nerwowego. Wpływa pozytywnie na wątrobę. To jeśli chodzi o spożywanie szałwii w formie naparów. Używana może być również zewnętrznie. Jest skuteczna z radzeniem sobie z zapaleniami jamy ustnej, gardła i dziąseł. W jej składzie znajdują się między innymi olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy.
Nakładana bezpośrednio na skórę łagodzi obrzęki i zmiany grzybiczne, może zaleczyć niewielkie oparzenia. W końcu ma działanie tonizujące. Może być również stosowana w celu wsparcia słabych i wypadających włosów, wzmacniając je i nadając im obojętności oraz połysku. Nie można zapominać, że szałwia działa kojąco na gardło, dlatego jest składnikiem wielu leków i suplementów. Właściwości lecznicze rośliny są bardzo szerokie, dlatego zdecydowanie warto mieć ją w swojej domowej apteczce z ziołami.
Szałwia – herbata jako sposób na lepsze samopoczucie. Zastosowanie naparu
Jeśli chodzi o szałwię, herbata jest najczęściej wybieranym sposobem na jej przyjmowanie. Nie dość, że jest smaczna, to niesienie za sobą szereg pozytywnych właściwości. Może być spożywana zarówno doraźnie, jak i stale (ale zgodnie z zaleceniami) – na przykład zamiast czarnej herbaty. Jest od niej znacznie zdrowsza oraz mniej obciąża układ nerwowy. Herbatki ziołowe są na ogół polecane są jako skuteczne zastępstwo naparu z czarnej herbaty liściastej, która spożywana w zbyt dużych ilościach może być szkodliwa. Sprawdź, dlaczego warto zamienić ją właśnie na szałwię.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
Picie szałwii wskazane jest w przypadku pojawianie się stanów zapalnych w organizmie. Te występują w przypadku większości chorób – zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Napary z rośliny będą stanowiły skuteczne wsparcie dla organizmu, który zmaga się z infekcją niezależnie od jej pochodzenia. Oczywiście nie możemy tutaj mówić o skuteczności zbliżonej do leków na receptę, ale badania potwierdzają skuteczność szałwii w walce ze stanami zapalnymi.
W tej samej grupie pozytywnych właściwości jest działanie przeciwbakteryjne. To ma natomiast znaczenie zarówno w przypadku stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jeśli zatem chodzi o szałwię, herbata pita podczas choroby może okazać się dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Oczywiście w przypadku poważniejszych dolegliwości warto skonsultować jej stosowanie oraz dawkowanie z lekarzem.
Pozytywnie wpływa na wątrobę
Inną istotną właściwością rośliny jest jej pozytywne oddziaływanie na wątrobę. Szałwię stosuje się w mieszankach ziołowych podawanych osobom po uszkodzeniu tego narządu. Szczególnie w momencie, gdy wątroba została osłabiona przez toksyny lub chemioterapeutyki. Przyjmowanie naparów z szałwii powinno zainteresować również osoby, które mają problem z niedostatecznym wydzielaniem żółci, co w konsekwencji negatywnie wpływa na pracę wątroby. Herbaty mogą okazać się rozwiązaniem problemu, ponieważ zapewnią wsparcie wspomnianemu organowi.
Ogranicza pocenie
Cierpisz na nadmierną potliwość? Rozwiązaniem może okazać się właśnie szałwia. Herbata ma potwierdzone naukowo właściwości ograniczające pocenie. Stosowana może być również zewnętrznie – polecane jest robienie okładów z liści szałwii lub stosowanie na skórę gotowych preparatów. Takie rozwiązanie jest często dużo skuteczniejsze niż zastosowanie leków. No i oczywiście znacznie zdrowsze, bo w pełni naturalne. Zdecydowanie mniej obciążające dla skóry oraz całego organizmu.
Szałwia – przeciwwskazania w stosowaniu
Szałwia nie jest polecana kobietom karmiącym piersią, ponieważ doprowadzić może do całkowitego wygaszenia laktacji. Producenci nie polecają jej również kobietom w ciąży, choć nie ma żadnych konkretnych badań potwierdzających ewentualną szkodliwość rośliny. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować temat picia naparów z szałwii z lekarzem.
Wspomniane zostało, że szałwia może być ciekawą alternatywą względem czarnej herbaty, ale również w jej wypadku należy zachować umiar. Wszystko z powodu jej oddziaływania na układ trawienny – w mniejszych ilościach efekt jest pożądany, ale w momencie przedawkowania dojść może do wymiotów i nudności. Istotne jest więc zachowanie zdrowego rozsądku i trzymanie się zaleceń przedstawionych przez producenta herbaty z szałwii.
Szczególną ostrożność zachować powinny również osoby, które przyjmują leki antydepresyjne, silne medykamenty wpływające na układ nerwowy czy w końcu leki przeciwzakrzepowe. Wszystkie mogą reagować z szałwią, dlatego konsultacja lekarska będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli lubisz pić herbatę, szałwia może okazać się dobrym wyborem. Jej pozytywny wpływ na organizm został udowodniony naukowo. Stosowana jest od wieków – zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Obecnie bez problemy kupisz zioło w wygodnych do sporządzenia naparu torebkach. Właściwości przeciwzapalne i odbudowujące wątrobę są nieocenione. Niezwykle ważne dla osób, które borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Oczywiście, podobnie jak ze wszystkimi innymi ziołami, musisz zachować niezbędne środki ostrożności. Nie jest to bowiem roślina, którą można przyjmować niezależnie od okoliczności i bez stosowania się do wyznaczonych limitów. Przed zaparzeniem pierwszego naparu zwróć więc uwagę na to, co na opakowaniu napisał producent. Również w przypadku herbatek ziołowych nie należy zapominać o odpowiedzialnym stosowaniu.
Może Cię też zainteresować:
- Melisa herbata – jakie właściwości lecznicze zawiera melisa lekarska? Zastosowanie ziołowej herbatki i sposób parzenia
- Herbata imbirowa – smaczna i zdrowa. Dlaczego warto pić herbatę z imbirem?
- Herbata rumiankowa i jej pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlaczego warto ją pić?
- Napar z liści laurowych – jak go przygotować? Wpiera wątrobę, obniża cukier i ma wiele innych właściwości
- Herbata na wątrobę – które ziołowe składniki wspomagają pracę wątroby?
- Herbata miętowa – właściwości mięty. Dlaczego warto pić herbatę z mięty?
- Herbata z gojnika, herbata górska, szałwia libańska… Gojnik – właściwości i zastosowanie tego niezwykłego ziela
- Herbata z morwy białej na odchudzanie – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania