Poznaj piołun! Herbata z niego przyrządzona pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami i wzmocni twoje zdrowie

Czy wiesz, że niektóre zioła potrafią być równie skuteczne, co leki z apteki? Jednym z nich jest piołun, herbata z niego wykonana wykazuje wiele właściwości leczniczych. Dowiedz się, kiedy warto pić przyrządzony z niego napar.
piołun herbata

Piołun od lat był stosowany w medycynie ludowej, a  dzięki swoim właściwościom regulującym krwawienia miesiączkowe, był nawet nazywany pańskim zielem. Mimo upływu lat wciąż skutecznie wspomaga leczenie wielu uporczywych dolegliwości. W artykule przestawimy wszystkie prozdrowotne właściwości piołunu, herbaty z niego wykonanej i innych przetworów, które go zawierają. 

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z spokokatolik.pl

Piołun – roślina lecznica o wielu właściwościach

Bylica piołun to roślina znana również pod nazwami: psia ruta, pańskie ziele, absynt i wermut. Należy do gatunków charakteryzujących się niewielkimi wymaganiami, w związku z czym powszechnie występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji, a nawet w niektórych regionach Afryki.

Stosowanie ziela piołunu to doskonały sposób na walkę z problemami trawiennymi oraz poprawę pracy układu pokarmowego. Świetnie niweluje takie dolegliwości jak zgaga, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, czy odbijanie. Jego regularne stosowanie może pomóc osobom cierpiącym z powodu chorób wątroby czy woreczka żółciowego, ponieważ substancje aktywne zawarte w roślinie wspomagają odprowadzanie żółci do dwunastnicy.

Jednak to nie jedyne właściwości lecznicze piołunu. Herbata z niego wykonana pobudza apetyt i przyspiesza przemianę materii. Ma również działanie delikatnie oczyszczające, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w roli wsparcia w leczeniu chorób układu wydalniczego. Jest też szczególnie doceniany przez kobiety, ponieważ pomaga regulować cykle miesiączkowe. Systematyczne spożywanie naparu z tego ziela może pomóc wyeliminować z organizmu takie pasożyty jak nicienie, glisty ludzkie i owsiki, a stosowany od zewnątrz także świerzbowce i wszy. 

Jak wykorzystać piołun? Herbata z niego wykonana jest nie tylko zdrowa, ale i wyjątkowo aromatyczna

Większość osób kojarzy piołun z wykonanym z niego absyntem, czyli wysokoprocentowym alkoholem. Napój wywoływał wiele kontrowersji, oskarżało się go nawet o wywoływanie halucynacji. Ze względów zdrowotnych herbatka jest o wiele lepszym rozwiązaniem. 

Jak ją przygotować? Wystarczy, że wsypiesz jedną łyżeczkę ziela do szklanki i zalejesz wrzątkiem. Tak przygotowany roztwór, należy parzyć pod przykryciem przez 30 minut. Po tym czasie odcedzić i spożywać łyżeczkę naparu dziennie. Niezwykle ważne jest, by nie przekraczać tej ilości, ponieważ piołun w większych dawkach może wywoływać dolegliwości takie jak biegunka, nudności, wymioty, napady niepokoju, bezsenność, koszmary senne czy zawroty głowy. Kuracji nie należy stosować dłużej niż 10 dni, a po tym okresie niezbędne jest przeprowadzenie przynajmniej kilkutygodniowej przerwy.

Kto nie powinien spożywać preparatów i herbat z piołunu?

Część osób nie powinna stosować piołunu. Herbata z niego wykonana może wywoływać skutki niepożądane przede wszystkim u kobiet w ciąży i dzieci. Jednak szczególną ostrożność podczas jej picia muszą zachować także alergicy, pacjenci cierpiący z powodu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz osoby ze skłonnością do krwawień i powstawania hemoroidów.

Herbata z piołunu – napar, który pomoże ci uporać się z problemami trawiennymi

Herbatka z tego niesamowitego ziela to doskonały sposób na poprawę procesów trawiennych. By odczuć pozytywne efekty jej stosowania, wystarczy tylko jedna łyżeczka dziennie, więc z całą pewnością jest to sposób wart wypróbowania. Regularnie stosowany napar z piołunu może pomóc wyeliminować z organizmu wiele rodzajów pasożytów.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata dla niemowląt

Herbata dla niemowląt – którą wybrać? Sprawdź jaka herbatka dla niemowlaka będzie najlepsza i poznaj lepiej ten napój

Następny artykuł
herbata z żurawiną

Herbata z żurawiną – smaczny napój o wielu prozdrowotnych właściwościach. Sprawdź jak przygotować własny napar!

Zobacz też