Herbata na laktację – czy herbatka laktacyjna pomoże w karmieniu piersią?

Jakie są naturalne i domowe sposoby na wspomaganie karmienia piersią? Czy herbata na laktację jest skuteczna? Z czego się składa i jak ją przygotować? Podpowiadamy!
herbata na laktację

Karmienie piersią to fizjologiczna funkcja organizmu matki. Mimo to niektóre czynniki mogą wpłynąć na problemy z produkcją naturalnego pokarmu. Warto zapoznać się z metodami pobudzenia laktacji, zwłaszcza jeżeli zależy ci na tym, aby podawać maluszkowi składniki najlepszej jakości. Jakie zioła będą pomocne dla matek karmiących? Która herbata na laktację jest najskuteczniejsza? Sprawdź!

Herbata na laktację – dla kogo?

Herbata na laktację to napar, stworzony ze specjalnej mieszanki ziół, której zadaniem jest wspomaganie produkcji mleka u kobiet karmiących. Nie każda kobieta będzie czegoś takiego potrzebowała, jednak w niektórych sytuacjach występują problemy z laktacją, które mogą być spowodowane między innymi:

  • stresem;
  • zmęczeniem;
  • chorobami matki;
  • problemami hormonalnymi.

Warto wspomnieć, że ok. 3. tygodnia życia dziecka dochodzi do kryzysu laktacyjnego, co jest naturalnym procesem, mającym na celu zmianę składu mleka matki, aby lepiej odpowiadało potrzebom dziecka. Nie należy wtedy odstawiać dziecka od piersi, gdyż może to wpłynąć na mniejszą produkcję pokarmu.

Dlaczego warto pić herbatę na laktację?

Celem picia herbatki na laktację jest pobudzenie gruczołów mlecznych do produkcji pokarmu, choć pomaga ona także:

  • wyciszyć organizm matki (co okaże się pomocne, jeżeli przyczyną braku laktacji jest stres);
  • uregulować procesy trawienne u matki (dzięki takiemu działaniu można zredukować także wzdęcia u dziecka).

Oczywiście pomimo stosowania herbatki dla kobiet karmiących, każda matka musi pamiętać, że ważne jest też częste przystawianie dziecka do piersi, gdyż samo to również może pobudzić proces laktacji.

Jak działa herbata laktacyjna?

Nie przeprowadzono dokładnych badań, które mogłyby w 100% potwierdzić skuteczność ziół na laktację. Uważa się jednak, że ziołowe mieszanki, znajdujące się w saszetce takiego naparu pośrednio wpływają na gruczoły mlekowe. Naukowcy uważają również, iż herbata na laktację może zmieniać smak mleka matki na bardziej atrakcyjny dla dziecka, zachęcając tym samym malucha do dłuższego i częstszego ssania piersi. A jak wiadomo, właśnie taki odruch dziecka w dużym stopniu wspomaga laktację.

Co znajdziemy w herbatce na laktację? Skład

Naturalne preparaty na laktację uważane są za dużą pomoc dla kobiet karmiących piersią. Najczęstsze mieszanki ziół dla pań karmiących, dostępne w aptekach, zawierają:

  • koper włoski;
  • anyż;
  • kminek zwyczajny;
  • pokrzywę;
  • rumianek pospolity;
  • melisę;
  • kozieradkę;
  • ostropest plamisty;
  • czarnuszkę.

Dodatkowo w składzie pojawiać mogą się także inne składniki, np. owoc dzikiej róży, lipa, czy owoce jabłka.

Jak wybrać herbatę na laktację?

Oprócz samego składu herbaty, ważny jest także sposób jej przygotowania. Najłatwiej dostępne są opakowania, zawierające 25 saszetek naparu, który wystarczy zalać wrzątkiem. Są również mieszanki ziół suszonych, które można kupić w wielu aptekach internetowych, jak również w sklepach ze zdrową żywnością i produktami ekologicznymi.

Ile filiżanek herbaty na laktację powinno się pić każdego dnia?

Nie zaleca się picia więcej niż 3 filiżanek naparu dla kobiet karmiących. Warto również pamiętać, że:

  • niektóre dzieci mogą nie tolerować rumianku i kminku, które wywołają u nich wzdęcia;
  • na efekty trzeba poczekać, czasem pojawiają się dopiero po ok. 2 tygodniach systematycznego stosowania herbaty;
  • dla zwiększenia szans powodzenia kuracji warto co jakiś czas zmieniać skład spożywanych ziół.

Jak przygotować herbatę laktacyjną?

Niektóre kobiety decydują się na samodzielne skomponowanie herbaty laktacyjnej z dostępnych w sklepach zielarskich produktów. Wystarczy odwiedzić taki punkt i poprosić o wymienione we wcześniejszym akapicie wybrane zioła, które mogą korzystnie wpłynąć na produkcję naturalnego mleka matki. Następnie zakupione składniki należy wymieszać w równych proporcjach, przesypać do szklanki lub filiżanki z zaparzaczem i zalać wrzątkiem. Po ok. 10 minutach herbatka na laktację będzie gotowa do picia. Tak przygotowany napar może dla niektórych pań okazać się lepszym rozwiązaniem od zakupu gotowych herbat ekspresowych.

Jakie zioła wybierać?

Chcąc wiedzieć, jakie zioła najlepiej zadziałają na organizm, warto obserwować reakcje ciała po wypiciu herbaty przez ok. 2 tygodnie. W przypadku gdy wystąpią niepożądane objawy alergiczne, należy zaprzestać stosowania herbaty, aż do momentu ustalenia, który składnik może wywoływać uczulenie.

Herbata na laktację – podsumowanie

Herbatkę dla mam, mającą na celu pobudzenie produkcji mleka, można pić już od 35. tygodnia ciąży. Zaleca się, aby na początku pić jedynie jedną filiżankę dziennie i zwiększyć ilość dopiero po porodzie. Oczywiście herbata na laktację to tylko jedna z metod stymulacji wytwarzania pokarmu. Pamiętaj, że bardzo ważną rolę odgrywa więź matki z dzieckiem i częste podawanie dziecku piersi. Jeżeli maluch poczuje się bezpiecznie i nabierze nawyku ssania, chętniej będzie spożywał naturalny pokarm, który przecież jest dla niego największym bogactwem składników odżywczych niezbędnych do rozwoju.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na trawienie

Herbata na trawienie – jaką wybrać? Które zioła najlepiej wspierają układ pokarmowy?

Następny artykuł
melisa dla dzieci

Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?

Zobacz też