Kawa na zaparcia – czy jest to remedium na problemy z niedrożnością jelit?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z zaparciami? Chcesz poznać domowe sposoby na niedrożność jelit? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością. Czy kawa na zaparcia to dobry pomysł? Odpowiadamy!
kawa na zaparcia

Zaparcia to problem, który może dotyczyć nawet 30% całego społeczeństwa. Dolegliwość ta może wynikać z różnych schorzeń, jednak częściej jest wynikiem nieodpowiedniej diety, a głównie spożywaniem zbyt małej ilości błonnika. Okazuje się jednak, że według niektórych specjalistów na problemy z wypróżnianiem pomóc może picie kawy. Czy kawa działa na zaparcia? Co mówią o tym specjaliści? Sprawdź, czy kawa na zaparcia to dobry sposób walki z tą dolegliwością.

Domowe sposoby na zaparcia

Nieregularne wypróżnienia mogą zdarzać się sporadycznie lub stanowić ciągły kłopot, który skutecznie zaburza codzienne funkcjonowanie. Najskuteczniejszym sposobem na takie problemy jest zmiana diety. Warto wiedzieć, że produkty spożywcze, takie jak: słodycze, pieczywo pszenne, biały ryż czy gotowana marchew mogą powodować zaparcia. Jeżeli chcesz im zaradzić, warto wdrożyć do diety między innymi otręby, pieczywo pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, jak również pestki, nasiona i orzechy. Dodatkowo warto zadbać o naturalne probiotyki, regulujące działanie przewodu pokarmowego, takie jak kiszona kapusta czy kefir. Okazuje się, że dobry efekt przeczyszczający może mieć kofeina, dlatego wiele osób pije kawę na zaparcia.

Kawa na zaparcia przy zaburzeniach czynności jelita grubego

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia. I choć najczęściej spożywana jest dla pobudzenia, może też pozytywnie wpływać na perystaltykę jelit, działając niejako jako naturalny środek przeczyszczający, zwłaszcza u osób z niektórymi schorzeniami. Badania wykazują, że kawa może działać korzystnie na układ pokarmowy w przypadku zaburzeń czynności jelita grubego, o ile nie ma innych przeciwwskazań do jej spożywania.

Kawa na zaparcia przy zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedna z bardziej tajemniczych chorób, zaburzająca układ trawienny. Występuje w trzech postaciach:

  • biegunkowej;
  • zaparciowej;
  • mieszanej.

Kawa na zaparcia będzie skuteczna oczywiście tylko w tej drugiej postaci schorzenia, gdyż przy IBS biegunkowym może wywołać działanie przeczyszczające.

Kawa na zaparcia w ciąży

Podczas ciąży występują różnorodne zaburzenia pracy jelit, które związane są między innymi z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Powszechnymi objawami u kobiet oczekujących dziecka są wzdęcia oraz problemy z wypróżnianiem. Czy paniom w ciąży można podawać kawę? W tym okresie raczej nie zaleca się kofeiny i choć istnieje kawa bezkofeinowa, która jest dość łatwo dostępna, to skuteczniejsze będą inne sposoby na złagodzenie dolegliwości układu pokarmowego, jak spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz odpowiedniej ilości płynów.

Kawa na zaparcia – jak to działa?

Według danych u ok. 30% osób po wypiciu kawy następuje wzmożona praca jelit, zwłaszcza jeżeli jest ona pita na czczo. Dlaczego tak się dzieje? Dokładnie nie wiadomo, jednak przypuszcza się, iż powodem jest bezpośrednia stymulacja żołądka i ścian jelita cienkiego, która może skutkować wzmożonym wydzielaniem hormonów takich, jak gastryna, która stymuluje motorykę jelita grubego. Często zdarza się tak, że podczas regularnego spożywania napoju, po pewnym czasie nagłe parcie na stolec po jego bezpośrednim wypiciu zniknie, ponieważ organizm uodporni się na drażniące działanie kawy.

Kawa na zaparcia – ile kawy dziennie można wypić?

Czarna kawa pobudza, ale wiele osób pije ją także po to, aby zredukować zatwardzenia. Natomiast inni po prostu lubią jej zapach i aromat, a przerwa na kawę staje się dla nich jednym z najlepszych momentów dnia. Ile kawy dziennie można wypić? Szacuje się, że umiarkowane spożycie kofeiny wynosi ok. 400 mg dziennie. Jedna filiżanka zwykłej parzonej kawy ma ok. 50–70 mg kofeiny, dlatego uważa się, że nawet 4–5 filiżanek kawy dziennie nie powinno wywołać działań niepożądanych.

Kawa na zaparcia i metabolizm

Przyczyny zaparć mogą być różne. Często jest to dieta uboga w błonnik lub też zbyt wolny metabolizm. Co ciekawe, kawa może pomóc także w tym zakresie. A to wszystko dzięki zawartości kofeiny, która sprzyja częstszym skurczom przewodu pokarmowego, co z kolei wpływa na szybsze trawienie. Co więcej, w kawie zawarte są kwasy wpływające na lepszą produkcję soków żołądkowych, co w niektórych sytuacjach również może sprzyjać lepszemu metabolizmowi. Nie zaleca się natomiast tego napoju osobom cierpiącym na zgagę lub refluks żołądkowo-przełykowy, gdyż może nasilać dolegliwości. Kawa na zaparcia to nie jedyne zastosowanie kawy, które może wspomóc funkcjonowanie procesów metabolicznych.

Kawa na zaparcia – podsumowanie

Przyczyny zaparć bywają różne, a domowe metody ich zwalczania szerokie. Jedną z najskuteczniejszych jest kawa na zaparcia, która stanowi opcję idealną dla miłośników tego napoju. Należy oczywiście pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego i zawsze trzeba sprawdzić, jak organizm zareaguje na kofeinę i zawarte w kawie związki.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na cellulit

Kawa na cellulit – sprawdź, co warto wiedzieć o wpływie kawy na kondycję skóry

Następny artykuł
kawa na biegunkę

Kawa na biegunkę – czy można ją pić przy rozwolnieniu? Dlaczego kawa może wywoływać biegunkę?

Zobacz też