Five o’clock tea, czyli tradycja picia herbaty

Five o’clock, czyli najlepsza pora na chwilę odpoczynku przy filiżance pysznej herbaty. Skąd wzięła się angielska tradycja picia herbaty o piątej po południu?
five o clock

Historia five o’clock wiąże się z Anną Russell, księżną Bedford i damą dworu panującej ówcześnie królowej Wiktorii. Obecnie popołudniowa herbatka występuje w zupełnie innej formie, warto jednak poznać ciekawą historię tego angielskiego zwyczaju.

Podwieczorek u księżnej Bedford

Anna Bedford nie była zbyt dużą fanką sporych przerw pomiędzy posiłkami. Trudno się jej dziwić, w Anglii XIX wieku do kolacji zasiadano dopiero koło siódmej lub ósmej wieczorem. To dość spory odstęp od tradycyjnie serwowanego w południe lunchu. No i jak tutaj poradzić sobie z uporczywym głodem?

Anna Maria Russell nie zamierzała się męczyć i pewnego dnia zarządziła służbie, aby przynosiła jej filiżankę herbaty z czymś do przekąszenia. Za najlepszy moment uznała godzinę piątą po południu, czyli angielskie five o’clock. Z czasem prywatny rytuał księżnej zamienił się w otwarte dla przyjaciół podwieczorki, idealny moment na chwilę relaksu, trochę plotek… a nawet okazję do sekretnej randki. Początkowo jako spotkanie typowo kobiece, podwieczorek z herbatą szybko rozpowszechnił się pośród elit. W Polsce zwyczaj herbacianych podwieczorków był popularny za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zastanawiasz się, jak ubrać się na randkę? Kliknij: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-na-randke

Dzisiaj pełen ceremoniał należy niestety do przeszłości, mało kto ma bowiem luksus codziennego przyjęcia lub zaplanowania spotkania ze znajomym punktualnie na godzinę piątą. Być może esencja five o’clock leży w zrobieniu sobie w ciągu dnia krótkiej przerwy na coś przyjemnego dla siebie. Przekąska i ciepły kubek aromatycznej herbaty dodadzą każdemu energii i humoru.

Tea o’clock

Czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów przerw na herbatę? Zapoznaj się z niuansami, aby nie popełnić gafy, jeśli kiedyś dostaniesz zaproszenie od królowej!

  • Light tea — herbata z małym słodkim poczęstunkiem w rodzaju ciasteczek;
  • Full tea — herbata w towarzystwie bardziej sycących przekąsek, zarówno słodkich jak i słonych;
  • Low tea — herbata serwowana do niskiego stolika, mniej zobowiązująca atmosfera;
  • High tea — herbata serwowana do wysokiego stolika, podawana po eleganckim posiłku;
  • Cream tea — herbata serwowana z bułeczkami scones i bitą śmietaną.

Do serwowanych podczas five o’clock drobnych przekąsek należą kruche bułeczki, ciastka z dżemem, nadziewane porzeczkami bułeczki „scones”. Smakołyki serwowane były na trójpoziomowej tacy, rozdzielającej rodzaje jedzenia.

Eleganckie przyjęcia wiązały się ze specjalną porcelanową zastawą, a nowa forma spotkania towarzyskiego zaowocowała rozwojem mody damskiej. Tuż przed wyjściem z domu przebierano się w specjalne rękawiczki i szykowne kapelusze. Ale spokojnie, zrelaksować się z kubkiem w ręku możesz również w zaciszu własnego domu. Byle z dobrą, angielską herbatą!

Jaką herbatę pije się podczas five o’clock tea?

Dobra angielska herbata, czyli jaka? Najczęściej wybieranymi na wyspach odmianami są czarne English Breakfast i Earl Grey tea, produkowane w Indiach. Plantacje w Assam czy Darjeeling były zakładane w większości przez brytyjskich kolonizatorów, eksport indyjskiego suszu był więc znacznie tańszy niż jego chiński odpowiednik.

Herbata z mlekiem

Jeśli herbata w stylu angielskim, to koniecznie z mlekiem. Obyczaj wziął się z triku na ostudzenie delikatnej porcelany. Elegancka i często kosztowna zastawa z porcelany chińskiej często pękała pod wpływem wysokiej temperatury. Do filiżanki wlewano więc najpierw zimne mleko, a dopiero później napar. Wiele osób odwraca kolejność i dodaje mleko na koniec. Jeśli jesteś zwolennikiem takiej metody, odczekaj chwilkę, aby dolane mleko nie zaburzyło procesu parzenia herbaty. Enjoy your five o’clock cup of tea!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
matcha

Matcha tea. Jak parzyć zieloną herbatę matcha?

Następny artykuł
matcha latte

Matcha latte, czyli latte na bazie zielonej herbaty matcha

Zobacz też