Kawa na włosy – właściwości i zastosowanie kofeiny. Płukanka z kawy do włosów i kawowy peeling z fusów na porost włosów

Wszyscy znają kawę jako napój do picia, do porannego rozbudzenia się i przygotowania do działania. Jednak czy wiesz, jak wartościowa potrafi być kawa na włosy? Dowiedz się, jak i po co ją używać w pielęgnacji.
kawa na wlosy

Prawdopodobnie zaczynasz swój dzień od filiżanki kawy. Nic dziwnego – ten napój jest naprawdę pyszny w smaku. Co więcej, kofeina w nim zawarta pobudza do działania, stymuluje pracę mózgu i ogólną produktywność. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z korzystnego działania, jakie ma kawa na włosy. Sprawdź, a już zawsze będziesz stosować ją podczas swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Kawa na włosy? Po co ją stosować i jak kawa działa na włosy?

Kofeina znajduje się w owocu kawy. Rośnie on w czerwonych kępkach na drzewach i krzakach kawowych. W środku znajdują się znane każdemu jednostronnie płaskie nasiona. Dopiero po uprażeniu nadają się do zmielenia i parzenia na znany, aromatyczny napój. Okazuje się jednak, że działa on korzystnie nie tylko na wnętrze, lecz także od zewnątrz.

Kawa na włosy i zawarta w niej kofeina doskonale wpływa na skórę głowy i włosy na całej ich długości. Stymuluje cebulki włosów do sprawniejszego działania, tym samym przyspieszając porost włosów. Fusy z kawy stosowane jako peeling na skalp zwiększają jego ukrwienie i usuwają martwy naskórek. W ten sposób zapobiegają wypadaniu włosów. Kofeina reguluje też pracę hormonów odpowiedzialnych za łysienie.

Kawa na włosy – kawowa płukanka do włosów

Chcesz poprawić swoją kondycję włosów w naturalny sposób? Nic prostszego! Kawa na włosy w formie płukanki jest prosta w użyciu i wykonaniu. Oto nasz przepis na przygotowanie płukanki:

 • zalej jedną łyżkę świeżo mielonej sypanej kawy szklanką wrzątku;
 • odczekaj 10 minut, by pozwolić kawie się zaparzyć;
 • po upływie czasu odcedź fusy;
 • do tego mocnego naparu dolej pół litra wody – powinna być letnia, przyjemna w dotyku.

Zastanawiasz się jak i kiedy stosować taką płukankę? Najlepiej przy każdym myciu włosów, postępując według następujących kroków:

 • najpierw umyj głowę szamponem, jak zwykle;
 • następnie nałóż odżywkę, odczekaj kilka minut i dokładnie ją spłucz;
 • do ostatniego płukania użyj przygotowanego wcześniej płynu z rozrzedzonej kawy. Wetrzyj go w całą długość włosów i skórę głowy. Możesz na chwilę zanurzyć głowę w misce z płukanką, by zapewnić lepsze wsiąknięcie składników odżywczych;
 • pozostaw płukankę na włosach na około 30 minut. Następnie spłucz letnią wodą, by pozbyć się zapachu i potencjalnie nieprzyjemnej faktury.

Peeling z kawy w pielęgnacji skóry głowy

Każdy pamięta o myciu szamponem i stosowaniu odżywki. Jednak peeling skóry głowy jest równie ważny w pielęgnacji skalpu i całej długości włosów, a niesłusznie to zabieg często pomijany. Złuszczanie jest niezbędne do głębokiego oczyszczenia, usunięcia martwego naskórka, pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych, poprawy ukrwienia i stymulacji wzrostu. Jak stosować kawę na włosy w formie peelingu?

Idealnie sprawdzą się do tego fusy ze zmielonej kawy. Jak przygotować taki naturalny peeling? To bardzo proste – każdy może wykonać go samodzielnie w domu:

 • możesz użyć świeżo zmielonych fusów lub pozostałości po swojej wypitej, porannej kawie;
 • jeśli chcesz, dodaj do mielonej kawy dodatkowe składniki odżywcze, np. olej rycynowy, inny olejek roślinny, miód lub cukier, którego granulki wzmocnią działanie złuszczające. Możesz też zastosować same zmielone ziarna kawy;
 • takimi pozostałościami ze swojej zaparzonej kawy masuj skórę głowy okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Upewnij się, że ziarna wmasowane są równomiernie na całym skalpie. Omijaj jakiekolwiek podrażnienia;
 • na koniec umyj włosy jak zwykle. Upewnij się, że pozbyłaś się wszystkich pozostałości.

Na co uważać, stosując kawę na włosy?

Na ostatnim etapie takiego peelingu niestety pojawia się jedna wada używania kawy w pielęgnacji włosów. Choć jest to naturalna i korzystna dla twojego piękna metoda, wypłukiwanie fusów z całej długości włosów potrafi być niezwykle uciążliwe. Przypomina to próby usuwania ziarenek piasku z włosów. Warto więc uzbroić się przy tym w cierpliwość i nie sięgać po tę formę kawy na włosy zbyt często. W nadmiarze takie złuszczanie może mieć negatywny efekt i podrażnić twoją skórę głowy.

Efekty stosowania płukanki z kawy do regularnej pielęgnacji włosów

Pamiętaj, że jeśli chcesz cieszyć się korzystnymi efektami stosowania kawy na włosy, powinna ona na stałe zagościć w twoim rytuale pielęgnacyjnym. Dopiero jej regularne stosowanie zapewni ci korzystne rezultaty.

Jak już wspomnieliśmy, kofeina stymuluje wzrost i hamuje wypadanie włosów. Fusy z kawy mielonej korzystnie wpływają na kondycję skóry głowy. To jednak nie wszystko. Kofeina poprawia zdrowie i wygląd włosów na całej ich długości. Jeżeli będziesz regularnie stosować płukankę do włosów z kawy, zauważysz, jak stają się one mocniejsze, wyraźnie wygładzone, bardziej błyszczące i po prostu zdrowsze.

Właściwości kawy – przyciemnianie włosów

Niestety, nie każdy może cieszyć się powyższymi efektami. Szczególnie ostrożne ze stosowaniem kawy powinny być blondynki. Dlaczego? Regularne stosowanie kawy do pielęgnacji może widocznie przyciemnić włosy. Nie działa tak silnie jak henna, maska czy szampon koloryzujący. Jednak nie da się zanegować jej efektu przyciemniającego włosy – tym bardziej przy jej częstym stosowaniu.

Dla brunetek jest to korzystne działanie uboczne, które pogłębi ich kolor i nada zdrowego blasku każdemu odcieniu brązu. Z kolei blondynki powinny uważać na kawę w kosmetyce skóry głowy, aby nie zepsuć swoich pięknych włosów w jasnym odcieniu.

Jak widzisz, okazuje się, że popularny aromatyczny napar wcale nie jest przystosowany wyłącznie do picia na poranne rozbudzenie. Kawa na włosy pielęgnuje je i działa odżywczo, więc warto stosować ją regularnie. Taką kofeinową płukankę z łatwością przygotujesz samodzielnie. Jest na tyle prosta w wykonaniu i stosowaniu, że możesz używać ją po każdym myciu. Nie jest to jednak zabieg zalecany dla każdego – kawa działa przyciemniająco na kolor włosów, więc odradza się jej stosowanie blondynkom.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na kaca

Kawa na kaca – czy kofeina pomaga wytrzeźwieć? Czy espresso po alkoholu może zaszkodzić? Poznaj sposoby na kaca

Następny artykuł
herbata z gojnika

Herbata z gojnika, herbata górska, szałwia libańska... Gojnik – właściwości i zastosowanie tego niezwykłego ziela

Zobacz też